راه های افزایش امنیت

Tv line در دوربین مداربسته

Tv line در دوربین مداربسته

Tv line در دوربین مداربسته چیست؟

اگر شما نیز از کاربران دوربین مداربسته هستید به احتمال زیاد بارها نام tv line را شنیده‌اید. اگر کنجکاو هستید تا در مورد این تکنولوژی اطلاعاتی کسب کنید و یا فکر می‌کنید می‌تواند تا حد بسیار زیادی برای شما مفید باشد در این مقاله ما را دنبال کنید. چرا که قرار است در مورد tv line در دوربین مداربسته و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید اطلاعات مفید و جامعی را در اختیار شما خواننده‌های عزیز دیدافزا قرار دهیم.

 

توضیح اجمالی در مورد تی وی لاین  در دوربین مداربسته

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در خرید دوربین مداربسته کیفیت تصاویری می‌باشد که قرار است تحویل کاربر دهد. معمولا برای پی بردن به کیفیت تصاویر رزولوشن دوربین مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته اندازه‌گیری رزولوشن فقط در دوربین‌های دیجیتال صورت می‌گیرد. به همین دلیل امروزه در دوربین‌های آنالوگ نام Tv line به گوش می‌خورد. چرا که در دوربین‌های مداربسته با سیستم آنالوگ تصاویر به صورت سیگنال‌های آنالوگ انتقال می‌بایند. در نتیجه نمی‌توان کیفیت تصاویر را به صورت پیکسل‌ها و عددی بررسی و عنوان کرد. برای این منظور تصاویر حاصله به صورت جداگانه ارزیابی می‌شوند. وسیله‌ای که برای این ارزیابی مورد استفاده قرار می‌گیرد همان Tv line است. در ارتباط با همین موضوع باید بگوییم هر چه مقدار Tv line برای یک دوربین مداربسته بالاتر باشد به معنای کیفیت بالای تصاویر آن است. چرا که در حقیقت قدرت تفکیک‌پذیری دوربین مداربسته آنالوگ بالا بوده که باعث شده تا کیفیت تصاویر نیز بهتر شود.

 

 انواع Tv line موجود در بازار

امروزه می‌توان انواع مختلفی از Tv line را در بازار برای سنجش میزان کیفیت تصاویر سیستم دوربین مداربسته آنالوگ خود به کار برد. در حالت کلی Tv line ها به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند. ای سه نوع عبارتند از:

  • تی وی لاین عمودی

همان طور که از نام آن می‌توان متوجه شد تی وی لاین عمودی یا به عبارتی دیگر Vertical Tv line تصاویر حاصل از دوربین مداربسته را به صورت عمودی تقسیم‌بندی و سپس بررسی می‌کند.

  • تی وی لاین افقی

تی وی لاین افقی یا با نام دیگری که دارد Horizontal Tv line برعکس مورد بالا عمل می‌کند. به این معنا که تصاویر را به صورت افقی تقسیم‌بندی کرده و سپس کیفیت آن را ارزیابی می‌کند.

  • تی وی لاین با دو حالت عمودی و افقی

مورد سوم به دو حالت عمودی و افقی بوده که تصاویر را به هر دو صورت عمودی و افقی تقسیم‌بندی و سپس ارزیابی می‌کند. موارد استفاده از این نوع Tv line نسبت به دو مورد دیگر کمتر است.

 

طریقه عملکرد Tv line در دوربین مداربسته

شاید در نگاه اول تصور کنید که Tv line‌ها از تکنولوژی و فناوری بسیار پیچیده‌ای برخوردار هستند. اما باید بگوییم که تصورتان کاملا اشتباه بوده و بسیار ساده و آسان می‌توان به کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته آنالوگ پی برد. برای این منظور ابتدا دوربین مداربسته را در فاصله‌ تعیین شده و استانداردی از یک صفحه مدرج قرار می‌دهند. صفحه مذکور از یک سری خط‌های عمودی و یا افقی یا هردو (با توجه به نوع Tv line) تشکیل شده‌اند. ناگفته نماند که این خطوط از یکسری ویژگی‌ها و استانداردهای خاصی برخوردار هستند. به عنوان مثال ضخامت و یا فاصله‌ای که از هم دارند طبق یک الگوی خاصی ترسیم شده است.

سپس تصاویر دوربین مداربسته را با توجه به این خطوط بررسی می‌کنند. به این صورت که خطوط قرار گرفته بر روی تصاویر باید تفکیک‌پذیر و قابل مشاهده باشند. هر چه تعداد خطوط تشخیص داده شده بیشتر باشد به منزله بالا بودن Tv line و در نتیجه بالا بودن کیفیت تصویر دوربین مداربسته خواهد بود. البته توجه داشته باشید که تنها عامل برای به دست آوردن تصاویر با کیفیت بالا خرید دوربین با Tv line بیشتر نیست. بلکه موارد دیگری نظیر نویز، کیفیت رنگ، کیفیت تصویر در میزان نورهای مختلف و … نیز مربوط می‌باشد.

 

مفهوم اعداد به دست آمده از تی وی لاین  در دوربین مداربسته آنالوگ

با توجه به اینکه اکثر افراد با اعداد و مفاهیم مربوط به آن در تی وی لاین مطلع نیستند بهتر است تا با مفهوم این اعداد و معادل‌های آن‌ها طبق رزولوشن صحبت کنیم. این مقایسه به صورت جدولی از رزولوشن و تی وی لاین مربوط به آن در زیر آورده شده است.

 

رزولوشن در دوربین مداربسته دیجیتال (مگاپیکسل) روزولوشن تصویر دیجیتال رزولوشن تصویر آنالوگ (Tv line)
۰.۲۵ ۴۹۲ × ۵۱۰ ۴۸۰
۰.۳۸ ۴۹۴ × ۷۶۸ ۶۰۰
۰.۴۱ ۵۰۸ × ۸۱۱ ۶۵۰
۰.۵۶ ۵۸۲ × ۹۷۶ ۷۰۰

 

همان‌طور که از جدول بالا می‌توان متوجه شد دوربین‌ها آنالوگ در مقایسه با دوربین‌های دیجیتال از کیفیت تصویر پایین‌تری برخوردار هستند.

 

نقاط ضعف Tv line در دوربین مداربسته

با توجه به اینکه در دوربین‌ مداربسته آنالوگ تصاویر به کمک فناوری‌هایPAL  یا NTSC منتقل می‌شوند. در نتیجه کاربران قادر نخواهند بود تا به کمک تی وی لاین کیفیت تصاویر دوربین‌هایی که خروجی آن‌ها بیشتر از ۷۲۰ می‌باشد را مورد بررسی قرار دهند. به همین دلیل حتی اگر دوربین آنالوگ شما از کیفیت تصویر بالاتر از ۷۲۰ برخوردار باشد باز هم قادر نخواهید بود تا از آن استفاده کنید. چرا که در نهایت تصویری که توسط نمایشگر دریافت می‌کنید همان ۷۲۰ تی وی لاین را در اختیار شما قرار خواهد داد. از این رو امروزه معمولا دوربین‌های مداربسته آنالوگ با حداکثر کیفیت ۷۲۰ تولید و وارد بازار می‌شوند.

موارد استفاده از دوربین مداربسته آنالوگ با توجه به تی وی لاین

برای اینکه کاربران بتوانند مناسب‌ترین و کارآمدترین دوربین را برای خود انتخاب کنند بهتر است تا قبل از اقدام در مورد موارد استفاده هر یک از دوربین‌ها با توجه به تی وی لاین آن‌ها اطلاعاتی کسب کنند. در حالت کلی دوربین‌ مداربسته آنالوگ با تی وی لاین بین ۴۲۰ تا ۷۲۰ تولید و وارد بازار می‌شوند. برای راهنمایی بیشتر به جدول زیر توجه کنید.

 

 

 

کیفیت تصویر با توجه به Tv line وضوح تصاویر به صورت کیفی موارد استفاده
۴۰۰ تصاویر با کیفیت متوسط محیط‌های کم اهمیت از نظر امنیتی
۵۰۰ تصاویر با کیفیت متوسط به بالا محیط‌هایی با حساسیت معمولی از نظر امنیتی
۶۰۰ تصاویر با کیفیت بالا محیط‌هایی با حساسیت به نسبت بالا از نظر امنیتی
۷۰۰ تصاویر با کیفیت بسیار بالا در سیستم‌های آنالوگ محیط‌های حساس و مهم از نظر امنیتی

 

 

اگر شما نیز از کاربران سیستم دوربین مداربسته آنالوگ هستید می‌توانید به کمک Tv line به کیفیت دوربین خود پی ببرید. برای این منظور می‌توانید از کارشناسان دوربین‌ مداربسته کمک بگیرید. شرکت دید افزا همواره در تلاش است تا با ارائه خدمات جامع و عالی در حوزه دوربین‌های مداربسته و تجهیزات جانبی آن‌ها تمامی انتظارات مشتریان خود را برآورده کند. پس برای پاسخ به هر سوال و مشکلی که در این زمینه دارید می‌توانید با شماره تلفن ۹۱۰۷۷۰۸۸(۰۲۱) تماس بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید