دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

IR Cut در دوربین مداربسته

ircut

 

همان‌طور که در بین عموم مردم جا افتاده شده است اصلی‌ترین کاربرد نصب دوربین مداربسته نظارت بر مکان‌های عمومی است. نظارت بر مکان‌های عمومی با هدف حفظ امنیت و کنترل محیط انجام می‌شود. امروزه با وارد شدن به عصر تکنولوژی و ایجاد حساسیت در محیط‌های عمومی فروش دوربین مداربسته افزایش چشمگیری داشته است. از آن‌جایی که نصب دوربین مداربسته برای تصویر برداری و کنترل یک محیط انجام می‌شود لذا کیفیت و وضوح تصویرهایی که توسط دوربین مداربسته ضبط می‌شود نیز بسیار مهم است. با پیشرفت علم روش‌های مختلفی برای بهبود کیفیت تصویر دوربین مداربسته ارائه می‌شود. یکی از اصلی‌ترین و به روزترین روش‌ها جهت بهبود کیفیت تصاویر ضبط شده استفاده از فیلتر IR Cut در دوربین مداربسته است. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با IR Cut در دوربین مداربسته بیشتر آشنا کنیم.

 

IR Cut در دوربین مداربسته چیست؟

یکی از روش‌‌‌های بهبود کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته استفاده از IR Cut می‌باشد. اگر بخواهیم IR Cut در دوربین مداربسته را در یک جمله تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم، IR Cut فیلتری است که بر روی دوربین مداربسته نصب می‌شود. با نصب این فیلتر بر روی دوربین مداربسته می‌توان امواج مزاحم (یعنی امواج ماوراءبنفش و مادون قرمز که همان امواج IR می‌باشند) را از دوربین در حین ضبط تصاویر دور کرد. امواج IR در طول روز باعث می‌شوند تا کیفیت تصاویر ضبط شده کاهش پیدا کنند و وضوح کافی نداشته باشند. ولی با استفاده از فیلتر IR Cut می‌توان جلو عبور امواج مادون قرمز را گرفت. در نتیجه گیرنده‌ها تصاویر با کیفیت و میزان وضوح بالایی را از دوربین مداربسته دریافت کرده و پخش می‌کنند.

 

وظیفه IR Cut در دوربین مداربسته چیست؟

شاید برای شما سوال پیش آمده یاشد که این حجم از امواج IR کجا هستند و چگونه تصاویر دوربین را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟ وظیفه IR Cut در دوربین مداربسته چیست؟ برای پاسخ به این سوال‌ها باید بگوییم که خود دوربین مداربسته در حال ایجاد امواج IR است. دوربین مداربسته وظیفه دارد تا به دائما و به صورت ۲۴ ساعته تصاویر محیط را ضبط کند. به همین دلیل دوربین مداربسته طوری طراحی شده است تا بتواند تصاویر را در طول شب که هوا تاریک است نیز ضبط کند. برای این منظور خود دوربین مداربسته امواج IR تولید می‌کند. این امواج باعث می‌شوند تا در تاریکی دوربین امکان دید داشته باشد.

نکته مهم اینجا است که دوربین در طول روز احتیاجی به این امواج IR ندارد. چراکه هوا روشن است و تصاویر محیط دیده می‌شوند. ولی به دلیل ماهیتی که دوربین مداربسته دارد این امواج مدام تولید می‌شوند. همین امواج IR تولید شده توسط دوربین باعث می‌شوند که تصاویر ضبط شده بیش از حد روشن و بی‌رنگ باشند. در نتیجه تصاویر بسیار بی‌کیفیت خواهند بود. حال برای این که ای مشکل از بین برود از فیلتر IR Cut استفاده می‌کنند. وظیفه IR Cut در دوربین مداربسته عبور دادن امواج مرئی از خود و جذب امواج IR است. در نتیجه امکان دید در شب و دید در روز برای دوربین مداربسته فراهم می‌شود.

 

IR Cut در دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

قطعا یکی دیگر از سوالاتی که برای شما مطرح خواهد شد طرز کار فیلتر IR Cut است. در ادامه به پاسخ سوال IR Cut در دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟ می‌پردازیم. در اصل طریقه کار فیلتر IR Cut بسیار ساده است. IR Cut در دوربین مداربسته در طول روز فعال و در طول شب به طور اتوماتیک غیر فعال می‌شود. به این صورت که فیلتر IR Cut در دوربین مداربسته در طول روز که هوا روشن است شروع به کار می‌کند و مانع عبور امواج IR که توسط دوربین تولید شده است می‌شود. با جلوگیری از عبور امواج مادون قرمز در طول روز تصویری واضح‌تر و با کیفیت‌تر به دست خواهیم آورد. از طرفی دیگر با تاریک شدن هوا سنسورها دستور از کار افتادن فیلتر IR Cut را می‌دهند. در نتیجه این فیلتر دیگر مانع عبور امواج IR نمی‌شود.

در صورتی که احساس کردید تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته در طول روز بی‌کیفیت هستند. یعنی تصاویر بسیار روشن و مایل به رنگ بنفش هستند به احتمال زیاد فیلتر IR Cut در دوربین مداربسته شما دچار مشکل شده است. برای حل این مشکل لازم است تا برد IR Cut را تعویض کنید. می‌توانید از یک متخصصی که در کار نصب دوربین مداربسته است کمک بگیرید.

 

انواع برد IR Cut در دوربین مداربسته

به طور معمول انواع برد IR Cut در دوربین مداربسته بر اساس جنس بدنه آن‌ها و در دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند. این دو نوع IR Cut عبارتند از:

برد IR Cut با بدنه پلاستیکی: پر کاربردترین انواع برد IR Cut در دوربین مداربسته که به فراوانی در بازار یافت می‌شود، برد IR Cut با بدنه پلاستیکی است. برد IR Cut با بدنه پلاستیکی را در تمامی انواع دوربین مداربسته می‌توان استفاده کرد. از مزیت‌های این برد می‌توان به قیمت پایین، سبک بودن، عمر طولانی و کارایی خوب آن اشاره کرد.

برد IR Cut با بدنه فلزی: به جرات می‌توانیم بگوییم که برد IR Cut با بدنه فلزی هیچ تفاوتی از نظر کیفیت فیلتر کردن امواج IR با برد IR Cut با بدنه پلاستیکی ندارد. فقط می‌توان گفت برد فلزی طول عمر به نسبت بیشتری در مقایسه با برد پلاستیکی دارد. البته نمی‌توان گفت که برد IR Cut با بدنه فلزی بهتر است یا برد IR Cut با بدنه پلاستیکی. چراکه با توجه به نوع دوربین مداربسته‌ای که استفاده می‌کنیم انتخاب متفاوت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید