دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

دستگاه ضبط تصویر دوربین مدار بسته DVR

Surveillance_system-record-dvr-nvr-didafza

انواع دستگاه ضبط تصاویر سیستم های نظارتی

انواع دستگاه ضبط تصاویر سیستم های نظارتی بر اساس نوع سیگنال های آنالوگ و دیجیتال سیستم مدار بسته مشخص می شوند. دستگاه ضبط تصاویر مهم ترین قسمت سیستم دوربین مداربسته محسوب می شود که وظیفه آن ضبط تصاویر دریافت شده و پردازش و خروجی تصاویر است.

با توجه به تولید انواع مختلف دوربین مدار بسته نیاز به تولید انواع کاربردی تر و با قابلیت های بیشتر دستگاه های ضبط نیز مورد توجه سازندگان سیستم های امنیتی قرار گرفت. با این توضیحات، اهمیت آشنایی کاربران با انواع دستگاه های ضبط تصاویر دوربین های امنیتی امری ضروری است؛ لذا، آنچه در این مقاله می خوانید توسط تیم مشاوره و تحریریه شرکت دیدافزا جهت آشنایی کاربران سیستم های امنیتی با این محصولات نوشته شده است.

اولین نسل دستگاه های ضبط تصاویر:

اولین و پرکاربردترین سیستم های دوربین مداربسته برای کاربری های عمومی نظیر کاربری های تجاری و مسکونی دوربین مداربسته آنالوگ است. در این نوع دوربین ها دریافت اطلاعات از طریق امواج آنالوگ صورت می پذیرد، در نتیجه، دستگاه ضبط مناسب این دوربین ها دستگاهی با قابلیت دریافت امواج آنالوگ است. دستگاه های ضبط دوربین های مداربسته آنالوگ به سه دسته تقسیم می شوند.

 • دستگاه ضبط VCR

نخستین دستگاه ضبط دوربین های آنالوگ دستگاه VCR بوده است که با تولید دستگاه های با کیفیت تر به تاریخ پیوسته و امروزه اثری از این نوع دستگاه ها در بازار موجود نیست.

 • دستگاه ضبط DVR

با ارتقا قابلیت های دوربین های آنالوگ اولیه دستگاه های ضبط نیزارتقا یافتند و دستگاه ضبط تصاویر DVR و پس از آن انواع جدیدتر این محصول به نام HD- DVR و XVR تولید و روانه بازار شد. دستگاه ضبط تصاویر DVR مخصوص ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ است. این دستگاه قابلیت تبدیل امواج آنالوگ به امواج دیجیتال را دارد و تصاویر را پس از پردازش با کیفیت بالا در هارد ذخیره می کند.

 • دستگاه ضبط کارتی DVR

کارت های ضبط تصاویر DVR قابلیت نصب روی مادربورد کامپیوتر را دارند و کار دستگاه DVR  را انجام می دهند. این نوع از دستگاه ها از نظر نصب و اشغال فضا مناسب فضاهای کوچک یا نیازمند نصب دوربین مخفی می باشند.

نسل قدیم دستگاه ضبط دوربین آنالوگ یعنی همان VCR  تصاویر را به صورت آنالوگ دریافت و پردازش می کرد اما، دستگاه DVR ، که امروزه به منظور ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ به کار می رود، تصاویر را به صورت آنالوگ دریافت و به تصاویر دیجیتال تبدیل می کند، در نتیجه، کیفیت ذخیره تصاویر بر روی هارد و خروجی تصاویر برای کاربر بالاتر است.

دستگاه های DVR با توجه به تعداد کانال و دوربین مورد نیاز :

 • دستگاه ضبط DVR 04CH

این دستگاه با 4 کانال مناسب برای نصب 1 تا 4 دوربین است.

 • دستگاه ضبط DVR 08CH

این دستگاه دارای 8 کانال و مناسب برای نصب 1 تا 8 دوربین است.

 • دستگاه ضبط DVR 16CH

این دستگاه 16 کاناله و مناسب برای نصب 1 تا 16 دوربین است که به کاربری های قابل گسترش و پروژه های بزرگ توصیه میشود.

 

اما داستان به اینجا ختم نشد!

با تولید و گسترش نسل جدید دوربین های مداربسته، دستگاه های ضبط نیز متناسب با تکنولوژی جدید سیستم های امنیتی به روز شد.

نسل جدید، دوربین های مداربسته تحت شبکه هستند که از تکنولوژی IP و Wi-Fi برای پردازش و ارسال تصاویر استفاده می کنند. ضبط تصاویر در سیستم های نظارتی تحت شبکه به روش های زیر صورت می گیرد:

 • دستگاه ضبط NVR

دستگاه ضبط NVR تصاویر دریافتی دوربین مداربسته را به صورت دیجیتال ضبط و ذخیره می کند. کار با این دستگاه بسیار آسان بوده و پیچیدگی فنی خاصی ندارد.

 • سرور شبکه اینترنت

امروزه با وجود سیستم های کامپیوتری و شبکه جهانی اینترنت می توان به جای استفاده از دستگاه های ضبط تصاویر از سرور شبکه استفاده نمود و هر سیستم کامپیوتر خانگی می تواند بستر ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه باشد. فقط کافی ست کامپیوتر شما سخت افزار مناسب را دارا باشد در آن صورت می تواند سرور شبکه خوبی برای راه اندازی سیستم امنیتی باشد. البته باتوجه به امکانات و پیشرفت های روزافزون دستگاه های ضبط تصاویر باز هم بهتر است از این دستگاه ها استفاده نمود و در بستر شبکه و اینترنت برای مشاهده تصاویر استفاده کرد.

 

 • SD کارت ضبط تصاویر

امروزه، طراحان دوربین های مداربسته، دوربین هایی با قابلیت نصب SD کارت ابداع کرده اند که برای مدت محدودی تصاویر ضبط شده را ذخیره می کنند.

دستگاه ضبط NVR و قابلیت های آن:

دستگاه ضبط تصاویر در سیستم های مداربسته تحت شبکه NVR نام دارد. این دستگاه ها جوری طراحی شده اند که علاوه بر ضبط تصاویر و پردازش با کیفیت دیجیتال میتوان آن ها را به عنوان سرور شبکه نیز مورد استفاده قرار داد. خصوصا، اگر POE باشند منبع تغذیه دوربین نیز هستند و کاربر را از کابل کشی برق جداگانه بی نیاز می سازند.

کاربرد NVR در سیستم های تحت شبکه چیست؟

قابلیت های دستگاه ضبط NVR بسیار زیاد است. مهم ترین آنها به طور خلاصه شامل موارد زیر است.

 • ضبط تصاویر با کیفیت دیجیتال
 • امکان مشاهده یکپارچه تصاویر
 • امکان تنظیمات ضبط به صورت حرفه ای
 • امکان بستر سازی با POE به منظور تغذیه برق دوربین ها
 • قابلیت پردازش حرفه ای تصاویر

دسته بندی دستگاه های NVR

مهمترین و اولین دسته بندی دستگاه های ضبط NVR  از نظر تعداد کانال های تعبیه شده و نیز پهنای باند ورودی دستگاه می باشد که کاربران هنگام تهیه این محصولات باید به آن توجه کنند.

اما انواع دستگاه NVR از نظر تعداد کانال شامل موارد زیر است.

 • NVR 4ch با قابلیت اتصال 1 تا 4 دوربین تحت شبکه
 • NVR 8ch با قابلیت اتصال 1 تا 8 دوربین تحت شبکه
 • NVR 16ch با قابلیت اتصال 1 تا 16 دوربین تحت شبکه
 • NVR 32ch با قابلیت اتصال 1 تا 32 دوربین تحت شبکه

البته، سازندگان سیستم های امنیتی دستگاه هایی با تعداد کانال های بیشتر تولید می کنند که برای کاربری های بسیار گسترده و خاص به کار می رود.

انتخاب دستگاه ضبط NVR  به دلیل اتصال به شبکه از حساسیت بیشتری نسبت دستگاه های DVR برخوردار است. چرا که، پهنای باند ورودی دستگاه نشان دهنده میزان توانایی پردازش اطلاعات خواهد بود. بنابراین، برای اتصال دوربین هایی با کیفیت تصویر بسیار بالا ما نیاز به محاسبه ترافیک شبکه و انتخاب دستگاه طبق محاسبات انجام شده داریم. نصب فیزیکی دوربین های تحت شبکه بسیار آسان تر از نصب دوربین های آنالوگ است اما، مهندسی تنظیمات دستگاه های ضبط NVR و سیستم های تحت شبکه حساس تر از دوربین های آنالوگ است.

تفاوت دستگاه ضبط NVR و سرور شبکه در چیست؟

شاید تا به حال این پرسش در ذهن شما ایجاد شده باشد که تفاوت NVR و سرور شبکه در چیست؟ و استفاده از کدام یک به صرفه تر است؟

همان طور که قبلا گفتیم در سیستم های امنیتی تحت شبکه برای اتصال به تکنولوژی IP ، بدون توجه به نوع با سیم و بی سیم آن، ما نیاز به سرور شبکه داریم. و گفتیم این سرور می تواند دستگاه NVR یا کامپیوتر باشد. اما تفاوت این دو در چیست؟ برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا تعریفی از دستگاه ضبط NVR  و سرور داشته باشیم.

دستگاه ضبط NVR

دستگاه ضبط NVR یک دستگاه ضبط تصاویر به صورت دیجیتال در سیستم های امنیتی است که مختص به دوربین های تحت شبکه طراحی شده است.

جالب است بدانیم دستگاه ضبط  NVR درواقع یک سرور است؛ اما، یک سرور تخصصی که به منظور اتصال دوربین های تحت شبکه به صورت کاملا مجزا و اختصاصی به شبکه جهانی اینترنت طراحی شده و کاربری دیگری ندارد.

سرور چیست؟

سرور چیز عجیبی نیست. همه ما کامپیوتر های شخصی داریم که با آن به شبکه جهانی وصل می شویم. علاوه بر این، کامپیوتر های ما قابلیت های بسیار دیگری نیز دارند. درواقع، کامپیوتر های شخصی همان سرور هستند که می توانند بستر اتصال دوربین های مداربسته تحت شبکه نیز باشند و با نرم افزار نصب شده تصاویر دوربین ها را دریافت و پردازش کرده و برای کاربران در هر جای دنیا ارسال کنند.

تفاوت NVR و سرور شبکه در چیست؟

مهتمرین تفاوت NVR و سرور در قیمت آن ها است. سیستم های کامپیوتری با توجه به برند و گرافیک بالایی که دارند و نیز کاربری های متنوع بسیار پر هزینه هستند اما، دستگاه های ضبط VNR  که مختص ضبط تصاویر دوربین های تحت شبکه طراحی شده اند از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند.

البته، در پروژه های عظیم قیمت سرور و دستگاه ضبط تقریبا برابر می شود ولی، با این حال توصیه می شود برای اتصال دوربین های تحت شبکه تا جایی که امکان دارد از دستگاه ضبط استفاده شود تا از این طریق علاوه بر اینکه سیستم کامپیوتر شما در اختیار دوربین قرار نمی گیرد، اطلاعات سیستم مرکزی شما از حملات سایبری در امان بوده و نیز شما برای کنترل تصاویر دوربین مداربسته یک سرور خصوصی دارید.

نکته بعدی در نصب آسان دستگاه NVR است. شما با یک کابل شبکه می توانید دوربین مداربسته تحت شبکه را به اینترنت وصل کنید. سپس با سرچ IP دوربین ها در دستگاه ضبط تنظیمات مورد نیاز دوربین را انجام دهید. با توجه به اینکه دستگاه ضبط و تنظیمات آن مختص سیستم های دوربین مداربسته طراحی شده به راحتی نصب می شود اما، شما برای استفاده از سرور نیاز به نصب نرم افزار و تنظیمات پیچیده دارید.

گفتیم دستگاه ضبط می تواند منبع تغذیه دوربین باشد و برای تامین برق سیستم نظارتی نیاز به کابل کشی مجزا نداریم. اگر دستگاه NVR دارای خروجی POE باشد می تواند هم زمان با ضبط تصاویر برق سیستم را نیز فراهم نماید. دستگاه های دارای خروجی POE گران تر هستند ولی کاربران را از هزینه کابل کشی اضافه معاف می کنند. اگر بخواهید از سرور به عنوان بستر اتصال به شبکه استفاده کنید باید برای تغذیه از سوئیچ POE ،که بسیار پر هزینه است، استفاده نمایید.

در اینجا لازم است در باره نرم افزارهای تخصصی سیستم های امنیتی به عنوان  مهمترین قسمت دستگاه ضبط نیز توضیح دهیم. دستگاه های NVR نرم افزارهای ساده ای دارند که به راحتی تنظیم می شوند. مزیت سرور بر دستگاه ضبط این است که سرور توانایی استفاده از نرم افزارهای پیچیده تر را دارد.

مزیت دیگر سرور نسبت به دستگاه NVR انعطاف پذیربودن آن است. دستگاه های ضبط تعداد مشخصی کانال و پورت دارند، در حالیکه، سرور از این نظر محدودیتی ندارد. بنابراین، اگر شما  به افزایش تعداد دوربین ها نیاز دارید در صورت استفاده از سرور به راحتی هر تعداد دوربین که لازم دارید را اضافه می کنید اما، اگر از دستگاه NVR برای ضبط تصاویر استفاده می کنید که پورت لازم را ندارد ناچار به تعویض و ارتقا دستگاه هستید.

مزیت دیگر سرور به دستگاه چند وجهی بودن آن است. شما می توانید همزمان از سرور دوربین مداربسته برای کاربری های دیگر نیز استفاده کنید ولی، دستگاه ضبط تنها مختص به دوربین مداربسته است و کاربری دیگری ندارد.

 

چگونه یک دستگاه ضبط مناسب برای سیستم نظارتی انتخاب کنیم؟

پس از انتخاب دوربین مداربیسته نوبت به انتخاب یک دستگاه ضبط تصاویر می رسد. انتخاب دستگاه ضبط تصاویر کار پیچیده ای نیست؛ اما، از جهت کیفیت بالای ضبط تصاویر امنیتی بسیار مهم است زیرا، گاهی، در کاربری هایی نظیر کنترل ترافیک و دستگاه پلیس، کیفیت تصاویر خروجی می تواند سرنوشت یک انسان را تغییر دهد.

نکات مهم در ارتباط با انتخاب دستگاه ضبط تصاویر سیستم نظارتی:

 • برند دستگاه ضبط

سازندگان و طراحان دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط تصاویر برند های شناخته شده ای هستند. آشنایی با برند متناسب با نیاز امنیتی کاربران نیازمند تحقیق و مشاوره است که در این راستا، شرکت دید افزا با مشاوره تخصصی در انتخاب برند مناسب و با کیفیت بالای ضبط تصاویر راهنمای کاربران می باشد.

 • تعداد کانال

دستگاه های ضبط تصاویر دوربین های مداربسته معمولا 4، 8 و 16 کاناله هستند. البته دستگاه هایی با تعداد کانال های بیشتر نیز در بازار موجود می باشد که استفاده از آن ها به تعداد بالای دوربین و نوع کاربری بستگی دارد. در انتخاب دستگاه ضبط تعداد دوربین مورد نیاز تعیین کننده تعداد کانال دستگاه ضبط است.

 • رزولوشن

کیفیت رزولوشن دستگاه ضبط و نیز تعداد فریم تصاویر نکته بسیار مهمی در انتخاب دستگاه ضبط تصاویر امنیتی است. هر چه کیفیت رزولوشن تصویر و تعداد فریم های دستگاه ضبط بالاتر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.

 • نرم افزار انتقال تصاویر

سازندگان سیستم های امنیتی برای تامین امنیت بیشتر نرم افزارهای داخلی مختلفی برای انتقال تصویر تولید می کنند. کیفیت و عملکرد این نرم افزار ها در انتقال تصویر در انتخاب دستگاه ضبط تصاویر بسیار مهم است، زیرا، قابلیت و توانایی این نرم افزارها نشان دهنده کیفیت تصاویر امنیتی دوربین است. بنابراین، هنگام خرید یک سیستم نظارتی و دستگاه ضبط توجه به  برند و نوع توانایی این نرم افزار ها امری ضروری است.

 

 • تعداد و ظرفیت هارد

هر دستگاه ضبط تعداد هارد مشخصی را پشتیبانی می کند. این ویژگی با توجه به گستره و سطح فضای تحت نظارت و نیز زمان مورد نیاز برای ضبط تصاویر اهمیت دارد. برای مثال در یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی که فضا و زمان زیادی برای ضبط تصاویر لازم است استفاده از دستگاه هایی با تعداد هارد بالا ضروری است.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه های ضبط  تصاویر امنیتی چیست؟

از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت دستگاه های ضبط برند سازنده این محصولات است. نام طراح و سازنده محصول امنیتی تاثیر فراوانی بر قیمت دستگاه ضبط دارد. پس از نام تولید کننده، تعداد کانال های دستگاه ضبط نیز در تعیین قیمت آن موثر است، زیرا، هرچه تعداد کانال های دستگاه بیشتر باشد امکان گسترش تعداد دوربین ها نیز بیشتر است. توصیه می شود قبل از اقدام به خرید سیستم امنیتی بازدید از محل را از کارشناس دیدافزا بخواهید تا شما را در انتخاب دستگاه با توجه به نیاز های قابل گسترش احتمالی یاری دهند.

همچنین، هر چه کیفیت رزولوشن دستگاه در ضبط تصاویر بالاتر و تعداد فریم های یک تصویر بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است.

علاوه بر رزولوشن، قابلیت دستگاه در پشتیبانی تعداد هارد و نیز خروجی ها بر قیمت نهایی دستگاه ضبط تصاویر موثر می باشد.

 

حرف آخر دیدافزا

با توجه به اینکه  بهتر است سرور دوربین مداربسته برای جلوگیری از هک و حملات سایبری کاملا جدا باشد شرکت دیدافزا توصیه می کند اگر کاربری مورد نظر شما نیاز به نصب یک سیستم مداربسته گسترده دارد و تمایل به استفاده از سرور دارید، ترجیحا، بهتر است سرور شما مجزا و مختص سیستم امنیتی باشد و برای سایر کاربری ها شبکه متفاوتی را انتخاب کنید. برای پروژه های کوچک تر استفاده از دستگاه ضبط NVR از نظر اقتصادی و نیز سادگی در نصب و تنظیمات مناسب تر است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه در “دستگاه ضبط تصویر دوربین مدار بسته DVR

دیدگاهتان را بنویسید