علل و عوامل سرقت

10 عامل برای جلوگیری از سرقت

10 عامل برای جلوگیری از سرقت

بیشتر سرقت و دزدی‌ها در مناطق و محله‎های جرم خیز رخ می‌دهد که بطور معمول از دوربین مدار بسته هم استفاده نمیشود و در واقع باید گفت بیشتر در محله‌هایی که افراد دچار معضل استفاده از مواد مخدر بوده و یا جمعیت جوان زیادی در محله ساکن هستند. گردهمایی و آشنایی جوانان در برخی مواقع مشکل ساز بوده و وجود افراد با تفکرات شوم و بی هدف سبب ایجاد ناامنی و افزایش میزان جرم می‌شود. البته تنها جرایم و دزدی‌ها در این مناطق اتفاق نمی‌افتد بلکه ممکن است سرقت از منزلی در نزدیکی بزرگراه و اتوبان رخ دهد و به دلیل رفت و آمد افراد غریبه کسی نمی‌تواند سارقین را شناسایی نماید، همچنین با قرارگیری پایانه اتوبوسرانی، مراکز خرید بزرگ، ورزشگاه و باشگاه‌های ورزشی در نزدیکی منزل شناسایی سارقین سخت و مشکل می‌شود. از جمله مهمترین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد افزایش احتمال دزدی از منازلیست که قبلا از آن سرقت شده است؛ در واقع این دسته از منازل به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی و بی توجهی به آن‌ها مورد دست برد قرار گرفته و به طبع آن در بار اول دزدها وسایل با ارزشی را که نتوانسته‌اند با خود ببرند سعی دارند برای سرقت در بار دوم این وسایل را از منزل خارج نمایند. معمولا سرقت در بار دوم در حدود 6 الی 7 هفته بعد اتفاق می‌افتد که مالک خانه ناچار به جایگزینی وسایل مسروقه است. بر اساس گزارشات پلیس ثابت شده است که بیشترین میزان سرقت در مناطقی که میزان درآمدشان کم است صورت می‌گیرد.

10 عامل برای جلوگیری از سرقت

بطور معمول ثابت شده است که سارقان از منازلی که دارای رفت و آمد بالا بوده سرقت نکرده بلکه به دنبال منازل خلوت گشته تا در فرصت کافی هرچیز با ارزشی را بتواند از منزل خارج نماید. سارق برای این که متوجه حضور صاحب خانه شود درب منزل را زده و زمانی که درب باز نشود یا پاسخگو نباشید مطمئن می‌شود کسی در منزل حضور ندارد. یکی دیگر از نشانه‌های نبودن در منزل روشن بودن پیوسته چراغ‌های خانه و یا حیاط و پر بودن جعبه پست منزل است که این علائم نشانه آن است که در منزل چند روزیست هیچ کسی زندگی نمی‌کند. برای این که بتوانید توجه سارقان را از منزل خود دور نمایید بهتر است از حیوانات خانگی نظیر سگ که جایگزین انسان در منزل است استفاده کنید، حتما این حیوان را آزاد و رها بگذارید تا در هنگام خطر بتواند سارقین را از منزل دور نماید.

10 عامل برای جلوگیری از سرقت

حتما به منزل و محل زندگی خود بسیار اهمیت بدهید، در منازلی که قدیمی بوده و دارای طول عمر بالایی هستند به دلیل ضعیف شدن مصالح ساختمانی و افت کیفیت استحکام مصالح به عنوان منازلی جرم‌خیز تلقی شده و در مقابل سرقت آسیب پذیرتر هستند. برای جلوگیری از این کار حتما به زنگ‌زدگی قفل، درب و پنجره‌ها توجه نمایید و در اسرع وقت تمامی این مسائل را رفع نمایید. بهتر است در خانه‌های قدیمی که میزان امنیتشان کمتر است از دزدگیر و یا وسایل امنیتی قوی استفاده نمایید تا سارقین فکر سرقت از این منازل را از ذهنشان خارج نمایند. یک نکته مهم درباره سرقت زمان و فصل سرقت است که سارقین در روزهای گرم سال (تابستان) از راه پنجره‌های باز وارد خانه می‌شوند ولی در ایام سرد سال (زمستان) سعی دارند که به زور و با هویت جعلی وارد منزلتان شوند.

10 عامل برای جلوگیری از سرقت

در بخش‌های قبلی درباره بیشتر راه‌های ایمن‌سازی منزل صحبت‌هایی کردیم ولی در این بخش سعی داریم 10 روش و راه حلی اصلی و اساسی که باید در هنگام خروج از منزل و حتی در زمان‌هایی که در منزل حضور دارید رعایت نمایید را برایتان شرح دهیم.

1-در سردر منزل خود حتما روشنایی با نور خوب و مناسب قرار دهید تا سارقین فکر سرقت از منزل شما را از سرشان خارج کنند، در واقع قرار دادن روشنایی به منزله دیده شدن سارق است که سارقین از روشنایی فراری هستند. همچنین برای ورودی منزلتان از ایجاد و قرار دادن فنس‌های گیاهی خودداری نمایید این دسته از فنس‌ها زیبایی خاص خودش را دارد ولی به عنوان مخفیگاه سارقین محسوب می‌شود.
2- اگر در منزل تنها بودید و فردی با عنوان جعلی مامور آب و برق وارد منزلتان شد به هیچ وجه درب را به رویشان باز نکنید چون احتمال دارند سارقین در هویت جعلی قصد ورود به زور را به منزلتان داشته باشند.
3- اگر قصد دارید منزلتان را بفروشید و یا اجاره دهید حتما در زمان‌هایی که چند نفر در منزلتان هستند درب را به روی بنگاه و افراد دیگر باز کنید. حواستان باشد دزدها در کمین شما هستند.
4- در هنگام خروج از منزل حتی برای چند دقیقه هم شده تمامی درب و پنجره‌ها را ببندید تا سارقین حتی برای چند لحظه هم نتوانند وارد منزلتان شوند. اگر برای مدت طولانی به سفر می‌روید علاوه بر اطمینان برای بسته بودن درب و پنجره به نکات ایمنی دیگری هم توجه کنید که مثلا اگر پنجره‌های شما کشویی است پشت پنجره قطعه‌ای چوب برای جلوگیری از باز شدن قرار دهید. در طول مدت زمانی که در منزل حضور ندارید حتما کلیدهای منزلتان را به پدر و مادر و با نزدیکانتان بسپارید.
5- در صورتی که در منزل خود وسایل باارزش و قیمتی نگهداری می‌نمایید حتما حواستان باشد که درب ورودی منزل و درب اتاق خواب را ضد سرقت نمایید و از وسایل امنیتی دیگری مانند دزد‌گیر، دوربین مدار بسته، قفل‌های هوشمند و… استفاده نمایید.
6-در هنگام خروج از منزل سعی کنید چند تا از چراغ‌‌های منزل را روشن بگذارید تا سارقین تصور کنند در منزل حضور دارید ولی اگر به مدت طولانی به سفر می‌روید بهتر است از چراغ‌های تایمردار استفاده نمایید تا دیگر سارقین متوجه عدم حضور شما نشده و در زمان‌های مختلف چراغ منزل خودبخود روشن شود.
7-  اگر مدت زمان طولانی در منزل نیستید حواستان به کم کردن زنگ تلفن باشد تا کسی متوجه عدم حضور شما نشود.
8- هنگام خروج از درب پارکینگ تا زمانی که بطور کامل ریموت درب عمل نکرده و درب بسته نشده محل را ترک نکنید تا سارقین فرصت ورود به منزل را پیدا نکنند.
9-  لیستی کامل به همراه عکس از تمامی اموال با ارزش خود تهیه نماید تا در صورت سرقت و دزدی بتوانند سارقین را به راحتی پیدا نمایند.
10-تا حد امکان از قرار دادن وسایل با ارزش و قیمتی در نزدیکی پنجره و در مقابل دید خودداری نمایید تا کسی متوجه میزان دارایی شما نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید