اخبار و دانستنی های حفاظتی

گیت کنترل تردد فروشگاهی

گیت کنترل تردد

گیت کنترل تردد فروشگاهی

همانطور که می دانید گیت در زبان انگلیسی به معنی درب و دروازه می باشد. گیت فروشگاهی به اصطلاح به موانعی گفته می شود که در فروشگاه ها برای تردد مشتری ها به خارج و داخل آن وجود دارد. در ایام قدیم مشتریان فروشگاه نزد فروشنده می رفتند و اجناسی را که مب خوایتند طلب می کردن. فروشنده نیز اجناس را به طور مستقیم به آن ها تحویل می داد و وجه را دریافت می کرد.

اما با گذشت زمان و پدید آمدن فروشگاه های بزرگ و مدرن، کنترل دقیق مشتریان و خرید آن ها تبدیل به یکی از ملزومات فروشگاه ها شد. گیت فروشگاهی(EAS) یا همان ناظر الکترونیکی کالا که مخفف عبارت لاتین  electronic article surveillance است، به سیستم امنیتی حفاظت از کالاها در فروشگاه ها گفته می شود.

دستگاه های کنترل تردد دارای چند قسمت هستند که شامل انتن که در خروجی فروشگاه نصب می شود، برد الکترونیکی که در داخل آنتن قرار می گیرد است. این آنت ها به صورتی کار می کنند که اگر شخصی جنس و یا اجناسی را هر چند کوچک از فروشگاه بردارد و بدون حساب کردن آن از در بیرون برود این آنت هشدار می دهد و آژیر می کشد. گیت های فروشگاهی مانند تمام تجهیزات امنیتی حفاظتی دیگر دارای انواع مختلفی است که ابن انئاع عبارتند از: گیت فروشگاهی RF، گیت فروشگاهی AMو گیت فروشگاهی EM. هرکدام از این انواع دارای خصوصیات، معایب و محاصن خاص خود هستند که ما در اینجا به این خصوصیات اشاره می کنیم.

گیت کنترل تردد

گیت کنترل تردد

گیت فروشگاهی RF

گیت فروشگاهیRF یا (Radio Frequency) به دلیل مقرون به صرفه بودن تگ های آن بسیار پرطرفدار و پراستفاده می باشد. این سیستم دارای 4 فرکانس استاندارد 3.25 مگاهرتز،4.75 مگاهرتز،8.2 مگاهرتزو10.2 مگاهرتز است. ایت سیسام اغلب برای کتابفروشی ها، سوپرمارکت ها و لوازم پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته اگر چند دستگاه آر اف در جوار هم وجود داشت امکان داشت که امواج رادیویی اختلال پیدا کرده و دستگاه ها کارایی خود را به صورت موقت از دست بدهند. اما امروزه با پیشرفت این دستگاه ها دیگر این مشکل هم وجود ندارد.

گیت فروشگاهی AM

این گیت ها با میدان مغناطیسی کار می کند که عملکرد بهتری نسبت به سایر نوع ها دارد . این نوع از دستگاه های کنترل تردد فروشگاهی نسبت به نوع اول گرانقیمت تر می باشند. از این نوع دستگاه ها بیشتر برای اجناس فلزی استفاده می شود. ای ام ها با فرکانس استاندارد 58 کیلوهرتز کار می کند. فروشگاه های لوازم بهداشتی و آرایش بیشترین استفاده را از این نوع دستگاه ها دارند.

گیت فروشگاهی EM

در اين فناوري يک نوار مغناطيسي ، حاوي يک تکه فلز که با لايه اي از نوار چسب به کالا متصل شده است کار اصلي را انجام مي دهد. می توان گفت که دستگاه های نوع EM درای نواقص کمتر و مزیت های بیشتر نسبت به دو نوع قبلی هستند. این دستگاه ها دارای قابلیتی هستند که می تواند تگ ها و لیبل ها را به صورت نامحدود فعال و غیر فعال کند.

این دستگاه این است که آنتن های آن میتوانند حداکثر 80 سانتی متر از ورودی را پوشش دهند (برد موثر) . یکی از کاربرد های گیت EM برای محافظت از اشیایی همچون طلا و جواهر است. لیبل EM به دلیل پایین بودن فرکانس کاری گیت EM ، میتواند عملکرد بهتری نسبت به سایر گیت های ضد سرقت در مجاورت اشیای فلزی داشته باشد. گفتنی است که گیت EM به علت تشخیص امواج تگ با حالت back scatter، دارای مدارات پیچیده تری می باشد و از این بابت دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به AM و RF بوده و طبیعتا هزینه تعمیر و نگهداری آن بالاست.

حال شاید برای شما سوال باشد که اساسا تگ و لیبل به چه و معناست و کاربرد آن ها چیست. در اینجا به تعریف کوتاهی از تگ و لیبل می پردازیم.

تگ

تگ ها برچسب هایی هستند که بر روی اجناس و یا زیر آن ها چسبیده می شوند. تگ ها به تگ سخت وتگ برچسبی یا لیبل دسته بندی می شوند. تگ های برچسبی را حتما بر روی کالاهایی مانند کتاب و یا اجسام پلاستیکی دیده اید. این برچسب ها یکبار مصرف هستند و نمی توان از آن ها دوبار استفاده کرد.

این تگ ها حتی گاهی با شستشو از بین می روند. اما تگ های سخت و یا لیبل ها که دارای دو نوع بزرگ و کوچک هستند ،از جنس پلاستیکی است و می توان از آن ها بارها استفاده کرد. در مورد تگ هایی که نام آنها بر گرفته از کالایی است که به آنها که به آن متصل میشوند میتوان به تگ لباس ، تگ کیف و کفش (تگ پنسیل) تگ جواهرات ، تگ عینک و … اشاره کرد. تگ ها بسته به آنکه در چه مورد استفاده می شوند دارای اسامی متنوعی هستند که این اسامی عبارتند از: تگ گلفی ، تگ صدفی ، تگ پاندا ، تگ جوهری و … . تگ جوهری دارای ساختاری جالب است.

تگ های جوهری دارای کپسول کوچکی پر شده از جوهر هستند. اگر برای جدا کردن تگ جوهری از دستگاه مخصوص خودش استفاده نشود، تگ جوهرش را پس می دهد و عملا کالایی مانند لباس دیگر قابل استفاده و دارای ارزش نیست. در نهایت و با تمام این تعاریف به راحتی می توان گفت که گیت های کنترل فروشگاهی یکی از الزامات محسوب می شود.

این به این خاطر است که استفاده از این سیستم بسیار مقرون به صرفه از و از ضرر و زیان ای سرقت جلوگیری می کند. اگر که هر فروشگاه از گیت های مناسب و تگ و لیبل های مناسب کالاها استفاده کند کارایی این سیستم ها نیز بسیار بالا می رود.

[button color=”green” size=”default” light=”no” icon=”” open_in_new_window=”yes” link=”https://didafza.com/%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85/”]در کنارتان هستیم [/button]

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید