دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

کاربرد دوربین مدار بسته در مکان‌های مختلف

کاربرد دوربین مدار بسته در مکان‌های مختلف

مهم‌ترین وظیفه دوربین‌های مدار بسته حفظ امنیت و کنترل اتفاقات مکانی است که در آن نصب می‌شوند. با این حال، دوربین‌های مدار بسته در هر مکانی با منظوری متفاوت نصب می‌شود. مثلا در یک بانک برای جلوگیری از سرقت و در یک منطقه شکاری حفاظت شده برای حفاظت از گونه‌های در حال انقراض؛ ممکن است دوربین مدار بسته نصب شود. در این مقاله شرکت دیدافزا به انواع کاربردهای دوربین مدار بسته در مکان‌های مختلف اشاره خواهد کرد.


دوربین مداربسته پلیس یا دوربین لباس پلیس

به تازگی در ایران دوربین‌هایی بر روی برخی از ماشین‌های پلیس نصب شده است که برای کنترل سرعت خودروها استفاده می‌شود. البته این طرح فعلا در بزرگراه‌ها اجرا می‌شود.
همچنین برای نظارت بر عملکرد ماموران پلیس و رسیدگی به شکایات مردم از پرسنل پلیس، دوربین‌هایی در البسه ماموران پلیس نصب می‌شود.

دوربین در اتاق کنفرانس :

امروزه برای مستند سازی مراسم، سمینارها و کنفرانس‌ها و ارتباط نقاط مختلف در سالن‌های کنفرانس می‌توان از دوربین‌های مدار بسته استفاده کرد.

سیستم تصویربرداری در سالن های کنفرانس به دو روش اتوماتیک و دستی انجام می گیرد. در سیستم تصویربرداری دستی (manual) دوربین های نصب شده در سالن کنفرانس توسط اپراتور و بوسیله کیبرد کنترل مدیریت می شوند ولی در سیستم تصویربرداری اتوماتیک (Automatic) از دوربین های موتورایز و مخصوص سالن کنفرانس استفاده می شود و نیاز به اپراتور ندارد. مراحل کار به این صورت است که با روشن شدن هر میکروفن کنفرانس، دوربین به صورت اتوماتیک برروی موقعیت حرکت کرده و تصویربرداری می کند.

دوربین مدار بسته در کارخانه و کارگاه :

نصب دوربین مدار بسته امروز بهترین دستیار حرفه ای برای نظارت از محیط هایی است که دوست داریم کمتر اشتباه در آن رخ دهد. مکان هایی مانند محیط کارگاهی و کارخانه که با پایینتر آمدن خطا و اشتباه می تواند بسیار کارآمد تر و سود دهی بیشتری برای ما داشته باشد. مدیران حرفه ای و مدرن می دانند که برای مدیریت اینگونه محیط ها باید از تکنولوژی ها استفاده کنند و نصب دوربین مدار بسته بهترین دستیار مدیریتی در کارگاه و کارخانه ها است.

کنترل رفت وآمد ، ورود و خروج ، تخلیه مواد اولیه ، مراقبت و آمارگیری از انبار ، مدیریت کارگران و کارمندان و بسیاری موارد دیگر این اهمیت را برای ما لازم می دارد که از دوربین مدار بسته برای محیط های دارای اهمیت استفاده نماییم. اما سوال اینجاست که برای اینگونه محیط ها با جزئیات و حساسیت بالا از چه نوع دوربینی استفاده کنیم که هم دارای کیفیت بالا باشد و هم تا زمان های طولانی بتوانیم از آن بدون هیچگونه مشکلی استفاده کنیم؟ تجربه به ما اثبات کرده است که برای نصب دوربین مدار بسته در محیط های کارگاهی و کارخانه ها بهتر است از دوربین های مدار بسته دیجیتال یا تحت شبکه استفاده کنیم. دلیل آن کیفیت تصویر بالا ، کاربرد و ظرفیت گسترش بالا ، قابل استفاده تا سال های طولانی بدون افت کیفیت و دیگر موارد

دوربین مداربسته بیمارستان ها :

امنیت و ایمنی یکی از مسائل مهم در بیمارستان هاست. با توجه به تردد بسیار زیاد روزانه و همین طور حساسیت قسمت هایی از بیمارستان که نیاز به حراست دارند، استفاده از دوربین های مداربسته در این مکان ها امری رایج است. ضمن اینکه در کنار این موضوع نظارت بر پرسنل و بیماران مسئله با اهمیت و حساسی است. از جمله کاربردهای سیستم نظارت تصویری در بیمارستان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تداوم ضبط و رویت تصاویر مناطق حساس مانند اتاق آورژانس، بخش روان درمانی و…

– جلوگیری از تقلب در مطالبات بیمه و کم کاری پرسنل.

– تسریع در نمایش حوادث و کمک به پرسنل برای یافتن راهکارهای مناسب در مواقع اضطراری.

در سراسر جهان از سیستم های دوربین مدار بسته برای نظارت تصویری در بیمارستان ها استفاده می شود. این سیستم ها تصاویر با کیفیتی را ارایه می دهند که علاوه بر اینکه زمان تحقیقات را کاهش می دهد یک منبع قابل اعتماد در زمان بروز حوادث نیز بشمار می آیند.

دوربین مداربسته معدن :

دوربین‌های مدار بسته‌ای که در معدن نصب می‌شوند چندین هدف را دنبال می‌کنند از جمله:

  • آگاهی به موقع از حوادث و ریزش معدن در صورت وقوع
  • جلوگیری از ورود و خروج افراد متفرقه به داخل معدن
  • بی نیاز کردن صاحبان معدن از حضور در آن. با دوربین مدار بسته این افراد می‌توانند از راه دور از وقایع درون معدن با خبر شوند.
  • اطلاع از میزان پیشرفت پروژه‌های معادن

دوربین مداربسته موزه  :

در سال 2004 دزدان مسلحی که صورت های خود را با ماسک پوشانده بودند به موزه ای در اوسلو حمله کردند و توانستند دو اثر هنری بسیار ارزشمند یعنی تابلوهایی با نام های “فریاد” و “مدونا” را در مقابل چشمان ناظران متحیر ، به سرقت ببرند. در پی این حادثه موزه به مدت یک سال برای به روز رسانی و تغییر در سیستم امنیتی  و دوربین های مداربسته خود تعطیل شد.
بر خلاف یک مجموعه دار شخصی، یک موزه عملکردی کاملاً متفاوت دارد. در سیستم های امنیتی مورد استفاده در موزه ها تلاش بر این نیست که تمام درها را بست و به کسی اجازه ی ورود نداد بلکه باید درها را به روی بازدید کنندگان باز کرد تا بتوانند با رعایت پاره ای مسایل امنیتی به راحتی از این اشیاء دیدن نمایند . سیستم های آلارم دار باید در سطوح خارجی ساختمان ها، پنجره ها، درها و در تمام نقاط یک ساختمان نصب شوند، چرا که تجربه نشان داده است تقریبا 50%سرقت ها در طبقات بالایی رخ می دهند و یا از سقف ساختمان شروع می شوند. سیستم های امنیتی نباید محدود به استفاده از سنسورهای حرکت باشند.
در صورت فراهم بودن امکانات در فضای اطراف یک موزه باید از سیستم امنیتی استفاده کرد که بتواند مزاحمینی که قصد ورود به موزه دارند را تشخیص دهد.این سیستم امنیتی باید ترکیبی از دوربین های مدار بسته و سنسورهای حرکتی و آشکار سازهای مادون قرمز و یا یک سیستم لیزری که به طور پیوسته محیط اطراف مجموعه را را اسکن می کنند، می تواند برای این کار بسیار مناسب باشد.
 چنین سیستم هایی به میزان بسیار زیادی نیاز به نگهداری دارند. چرا که باید دوربین های مدار بسته و اسکنر های استفاده شده در این سیستم ها را به طور منظم تمیز کرد تا آلارم های نا خواسته و اشتباه ایجاد نکنند.
یک حقیقت مشکل آفرین در مورد موزه ها این است که اکثر آنها و همچنین بسیاری از گالری ها در ساختمان هایی قدیمی قرار دارند که باعث پیچیدگی بیشتر پیاده سازی یک سیستم امنیتی مناسب می شوند. اگر این ساختمان ها به گونه ای باشدکه نتوان در آنها از تجهیزات امنیتی تک و پیشرفته استفاده کرد مشکلات موجود بیشتر نیز خواهد شد.

افزایش چالش های موجود در زمینه امنیت موزه ها :

در سالهای اخیر موزه ها و گالری ها با افزایش تعداد سارقان مجهز و مسلح،  با چالش های مهمی در زمینه ی حفظ امنیت خود مواجه شده اند . برای غلبه بر این مشکل باید مواردی را همواره در نظر داشت مواردی مانند استفاده از گیت های امنیتی در ورودی های موزه ها ، مسیر های مشخص و از پیش تعیین شده برای بازدیدکنندگان در موزه ها، دوربین های مدار بسته ، نمایش تابلو های نقاشی با ارزش از پشت شیشه ، تعدادی از تکنیک های قابل استفاده برای غلبه بر این چالش هاست.

دوربین مداربسته صنایع پتروشیمی :

با توجه به این که در صنایع معمولا حوادث ایمنی اتفاق می‌افتد که خسارات بسیاری به بار می‌آورد، وجود دوربین‌های مدار بسته برای پیشگیری یا اطلاع سریع از چنین حوادثی ضروری به نظر می‌رسد. به این ترتیب می‌توان هزینه‌های ناشی از این حوادث را کاهش داد.

دوربین مداربسته در صنعت نفت (پالایشگاه) :

به دلیل این که مواد مورد استفاده در صنایع نفت به شدت آتش گیر هستند، با استفاده از دوربین‌های مدار بسته می‌توان از وقوع انفجار و آتش سوزی در بسیاری از موارد جلوگیری کرد.

دوربین مداربسته نیروگاه ها :

خطراتی چون آسیب به نیروگاه برق ، پرسنل ، حملات تروریستی و دیگر خطرات امنیتی در نیروگاه های برق ، اهمیت و الزام استفاده از سیستم های نظارتی را افزایش داده است.با استفاده از این دوربین ها می توان دسترسی کارمندان به نواحی غیرمجاز، پروتکل های ایمنی ، عملکرد سایت ، جریانات برق ، حملات احتمالی و دیگر جرایم را کنترل نمود.

ویژگی های نظارتی لازم الاجرا در نیروگاه های برق:

امکان مانیتورینگ از طریق سیستم ها و دستگاه های موبایل ، کامپیوتر و لپ تاپ

ضبط تشخیص حرکت

ضبط زمانی

پوشش ناحیه خصوصی

تشخیص ناپدید شدن تصویر

تشخیص نفوذ

ضبط پیش از هشدار

ضبط نفوذ غیر مجاز

هماهنگی با دستگاه های دیگر

امکان زوم دیجیتال و اپتیکال

تشخیص حرکت و آلارم

شمارش افراد

تشخیص رفتار

تشخیص پلاک

تشخیص چهره

دوربین مداربسته سد :

سدها از جمله مکان‌های استراتژیک در کشورها هستند که در صورت بروز حادثه در آنها خسارات جانی و مالی بسیاری به بار خواهد آمد. با نصب دوربین‌های مدار بسته در محل سدها علاوه بر تحت نظارت قرار گرفتن این مکان می‌توان با تنظیم دبی جریان آب خروجی از سد، از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری کرد.

دوربین مداربسته استادیوم ورزشی :

استادیوم‌ها از جمله مکان‌هایی هستند که به علت حضور جمعیت زیاد، به صورت بالقوه حادثه خیز هستند. ازدحام جمعیت، ایجاد درگیری و حتی ریزش بخش‌هایی از استادیوم تا کنون موجب بروز حوادثی در استادیوم‌ها شده که منجر به کشته و زخمی شدن تماشاگران بسیاری شده است، نظیر حادثه استادیوم پورت سعید در سال 2012 که در حدود 80 کشته بر جای گذاشت. با استفاده از دوربین‌های مدار بسته در استادیوم‌های ورزشی نه تنها می‌توان از بروز حوادث جلوگیری کرد بلکه در صورت وقوع حادثه، فیلم‌های دوربین مدار بسته به پلیس کمک می‌کند تا اطلاعات موثری درباره مقصرین و علل وقوع حادثه به دست آورد.

دوربین مداربسته در پارک ها :

برای حفظ امنیت شهروندان به ویژه کودکان و جلوگیری از رفتارهای پرخطر نظیر خرید و فروش مواد مخدر در نقاط تاریک پارک‌ها می‌توان از دوربین مدار بسته استفاده کرد.

نصب دوربین های مداربسته و کنترل های فنی و مرتبط لازم، تکمیل کننده نظارتهای انسانی و بسترساز امنیت اجتماعی و فرهنگی پارک ها است اما این نکته را باید در نظر داشت که اعتماد سازی لازم در خصوص عدم سوء استفاده از این امکانات، نظارت نهادهای مسوول و … باید مدنظر قرار گیرد تا کارکرد مثبت مولفه های مذکور به ضد کارکرد تبدیل نشود.

دوربین مداربسته شهرداری و نظارت شهری :

برای نظارت بر شهروندان و آگاهی از وقوع حوادث یا اغتشاشات در سطح شهر و همچنین ایجاد مدارک کافی برای پلیس در هنگام روی دادن جرائم، استفاده از دوربین‌های مدار بسته مناسب به نظر می‌رسد.

دوربین مداربسته در دانشگاه و آموزشگاه ها :

همه ما می دانیم که دانشگاه ها از جمله مراکزی هستند که نیاز دارند تا در انها امنیت هم برای دانشجویان و هم برای استادان در دانشگاه برقرار باشند و اینها خود دلایلی محکمی است برای اینکه ما از سیستم های حفاظتی و همچنین نظارتی در دانشگاه برای حراست استفاده کنیم . اگر از این وسایل و تجهیزات به منظور کنترل امنیت در دانشگاه استفاده نکنیم با این کار در واقع موجب میشوییم که از فضای ایمن آگاهی و دانش دور باشیم.
دانشگاه ها و مدارس و مراکز آموزشی از جمله مراکزی می باشند که ممکن است مورد حمله افراد تروریستی یا افراد سارق یا آدمکش ها و…… قرار بگیرند یا اینکه دانش آموزان ممکن است در محیط آموزشی مورد سواستفاده معلمان بداخلاق قرار بگیرند و اینکه دانش آموزانی نیز وجود دارند که باعث می شوند مشکلاتی برای پرسنل مدارس یا معلمان پدید آید ، در مقابل برای دانشگاهها هم باید بگوییم که ممکن است با تجمعاتی که برخی از دانشجویان دارند موجب بر هم زدن نظم دانشگاه شوند به همین علت استفاده نمودن از دوربین های مدار بسته در چنین مواردی موجب می شود که بسیاری از این اتفاقات کنترل شود و همچنین جلوگیری شوند پس می توانیم بگوییم استفاده از تجهیزات امنیتی در چنین مراکزی به عنوان یک ضرورت شناخته شده است .

دوربین مداربسته اماکن نظامی و پادگان‌ها :

به دلیل نگهداری انواع سلاح در پادگان‌ها و ملاحظات امنیتی و همچنین نظارت بر کار نیروها، نصب دوربین‌های مدار بسته در پادگان‌ها ضروری است.

دوربین مداربسته مساجد و امامزاده ها :

مساجد و مکان‌های مذهبی به دلیل این که معمولا پذیرای جمعیت زیادی هستند و همچنین جدا بودن بخش‌های مربوط به بانوان که دسترسی به آن را برای مسئولین کمی دشوار می‌سازد، می‌توانند از دوربین‌های مدار بسته استفاده کنند تا برقراری نظم و مسایل ایمنی آسان‌تر گردد.

دوربین مداربسته فروشگاه زنجیره‌ای،هایپر مارکت و مجتمع تجاری و دوربین مداربسته رستوران، کافی شاپ :

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌توان در محل صندوق و پرداخت پول و همچنین در مکان‌های قرار گیری اجناس دوربین مدار بسته نصب کرد تا از سرقت پیشگیری شود.

رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی از جمله مکان‌هایی هستند که نیاز به دوربین مدار بسته دارند تا عملکرد کارکنان آنها و نحوه رفتار با مشتریان مورد نظارت قرار گیرد.

دوربین مداربسته کشتی (نظامی و باربری) و اسکله :

کشتی‌های باربری و نظامی برای نظارت بر امنیت و عملکرد پرسنل می‌توانند از دوربین‌های مدار بسته استفاده کنند. همچنین در اسکله‌ها می توان دوربین‌های مدار بسته نصب کرد تا میزان و زمان عبور و مرور کشتی‌ها به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

دوربین مدار بسته برج ها و مجتمع های مسکونی :

معمولا در برج‌های مسکونی به دلیل تعداد بالای طبقات و حفظ امنیت ساکنین از دوربین‌های مدار بسته استفاده می‌شود.

دوربین مداربسته پارکینگ :

معمولا پارکینگ‌ها مکان‌های خلوتی هستند بنابراین برای حفظ امنیت این مکان‌ها و مراقبت از خودروهای پارک شده دوربین مدار بسته گزینه مناسبی است.

دوربین مداربسته هتل :

با نصب دوربین‌های مدار بسته در هتل‌ها می‌توان علاوه بر کنترل عملکرد پرسنل و نظم اجرایی، بر عبور و مرور ساکنین و امنیت آنها نظارت داشت

مزایای نصب دوربین مداربسته در بانک :

1.      جلوگیری از سرقت

2.      کمک به انجام تحقیقات، پس از وقوع جرم

3.      جلوگیری از انجام کلاه برداری در زمینه چک

4.      پیشگیری از بروز خرابکاری با دستگاه ATM

5.      یکپارچه سازی اطلاعات

6.      ادغام با سیستم های هشدار دهنده

7.      عملکرد هوشمند

8.      ذخیره سازی دیجیتال

9.      نظارت مستمر

10. شناسایی اطلاعات

11. ارتقای سطح اعتماد مشتری

12. دسترسی از راه دور

دوربین مداربسته انبار :

برای محافظت از اجناس درون انبارها، جلوگیری از سرقت و نظارت بر وضعیت سلامت اجناس انبار شده می‌توان از دوربین‌های مدار بسته بهره برد.

دوربین مدار بسته تونل :

به دلیل تاریک بودن و عدم دید مناسب در تونل‌ها می‌توان از دوربین‌های مدار بسته به ویژه نوع دید در شب استفاده کرد.

دوربین مدار بسته صنعتی باکس :

در مراکز صنعتی برای حفظ امنیت کارکنان و اطلاع از عملکرد واحدهای مختلف از دوربین مدار بسته به ویژه دوربین باکس استفاده می‌شود.

دوربین مدار بسته در مراکز دولتی :

در مراکز دولتی برای نظارت بر رفت و آمدها، رفتار کارکنان و حفظ امنیت؛ نصب دوربین مدار بسته راهکار مناسبی است.

دوربین مدار بسته سیستم حمل و نقل :

در برخی از ماشین‌ها حمل و نقل مانند کانتینرها دوربین مدار بسته به کار گرفته می‌شود تا از سرقت، کلاهبرداری و صدمات احتمالی به بار این ماشین‌ها جلوگیری کند.

در صورت نیاز به مشاوره برای تهیه ی دوربین مدار بسته با متخصصان و مشاوران دیدافزا در تماس باشید ، شماره تماس واحد خدمات مشتریان : ۹۱۰۷۷۰۸۸-۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید