کاربرد‌های دوربین مدار بسته

camera-surveillance-advantage-didafza.com

دوربین‌های مداربسته چه کارایی‌هایی دارد؟

 

در جامعه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم حفاظت از منزل و محیط‌های تجاری به عنوان یک اولویت شناخته شده و دوربین مداربسته به عنوان یک راهکار ایمن و کارآمد برای محافظت از منزل و وسایل با ارزش شناخته شده است. استفاده از دوربین‌های مداربسته به عنوان راهکاری برای کاهش سرقت و دزدی بسیار مناسب بوده و علاوه بر همه این‌ها باید گفت که دارای کارایی بالاتر و هزینه عملیاتی پایین‌تری است.

مهمترین حسن استفاده از دوربین مداربسته حفظ و کنترل امنیت منزل و یا محیط مورد نظرتان است که سبب می‌شود هیچ سارقی فکر سرقت از این محیط‌ها را در سر نداشته باشد.

 

انواع کاربرد‌های دوربین مداربسته

 

۱٫کابرد دوربین مداربسته در صنعت

در کارهای صنعتی ممکن است هر لحظه اتفاقات خطرناکی رخ دهد که جان صدها نفر را به خطر بیاندازد بخصوص زمانی که کار با مواد شیمیایی و خطرناک است. به دلیل آن که بررسی و نظارت بر روند این پروسه به صورت مستقیم امکان پذیر نیست به همین اساس از دوربین‌های مداربسته برای نظارت از راه دور استفاده می‌شود.

cctv-cameras-in-industry-didafza.com

توسط این دوربین‌های مداربسته به راحتی می‌توان بر خط تولید محصولات نظارت نمود و حتی اگر درجه حرارت محیط برایتان خیلی اهمیت دارد می‌توانید از دوربین‌های مداربسته که درجه حرارت را اندازه‌گیری می‌نماید استفاده نمایید.

۲٫ کاربرد دوربین مداربسته در کنترل و حفاظت از منازل

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی روش‌های سارقین برای سرقت از منزل افزایش یافته و به گونه‌ای است که دیگر نمی‌توان به قفل کردن درب و پنجره به تنهایی اعتماد نمود و باید به سراغ روش‌های جدید و امروزی رفت. از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از دوربین‌های مداربسته در ساختمان و منزل اشاره کرد که سارقین با مشاهده دوربین‌ها از سرقت منزل منصرف شوند ولی باید حواستان باشد که جعبه برق و سیم‌های دوربین مداربسته را دور از دسترس گذاشته تا سارقین با اولین حرکت نتوانند دوربین‌ها را از کار بیاندازند.

 

۳٫ کاربرد دوربین مداربسته در مدارس

استفاده از دوربین مداربسته در مدارس مخالفان و موافقان خود را داشته و برخی عقیده دارند که هر معلم و دانش آموزی حریم خصوصی داشته و نباید با استفاده از دوربین مداربسته سبب از بین رفتن اعتقادات معلمان و دانش‌آموزان شد ولی برخی دیگر هم اعتقاد دارند که نصب دوربین مداربسته در مدارس نه تنها در کار معلمان اختلالی ایجاد نکرده بلکه سبب می‌شود تا ایمنی، امنیت، نظم در مدارس افزایش پیدا کند.

یکی از مزایای استفاده ازدوربین مداربسته در مدارس آن است که توسط این دستگاه می‌توانند از بروز رفتار زشت و دعواهای دانش‌آموزان جلوگیری کرد و حتی توسط تصاویر ضبط شده دانش‌آموز خاطی را شناسایی کرده و با او برخورد قانونی نمایند، حتی توسط دوربین مداربسته می‌توان در صورت بروز سرقت یا جرم از تصاویر ضبط شده به عنوان مدرک استفاده نمود.

حریم خصوصی معلمان و دانش‌آموزان توسط دوربین مداربسته به هیچ وجه برهم نخورده و باید توجه نمود این دستگاه تنها در راهروها، حیاط، پارکینگ و… نصب می‌شود. بر طبق قوانین و شرایط وضع شده نصب دوربین مداربسته در داخل کلاس‌های درس غیر قانونی بوده و با این دسته از مدارس برخورد قانونی می‌شود.

Cameras_in_school_didafza.com

از دیگر مزایای نصب دوربین مداربسته در مدارس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

الف.اطمینان بیشتر والدین نسبت به امنیت فرزندانشان در مدرسه

ب. جلوگیری و شناسایی از ورود افراد متفرقه به مدرسه

پ. کنترل ورود و خرج دانش‌آموزان

ت. جلوگیری از بروز سرقت و خرابکاری

ث. کمک رسانی به دانش‌آموزان در صورت بروز حوادثی ناگوار

ج. محافظت از وسایل نقلیه و همچنین جان و مال معلمان

۴٫ کاربرد دوربین مداربسته در اماکن ورزشی، تفریحی و محیط‌های تجاری

استفاده از دوربین‌های مداربسته در محیط‌های ورزشی و تفریحی کارایی بسیار بالایی دارد و استفاده از آن سبب افزایش ایمنی و امینت افرادی می‌شود که در آن محیط حضور دارند. منظور از اماکن تفریحی و ورزشی منظور تنها باشگاه‌های سرپوشیده نبوده بلکه رستوران‌ها، پاساژها، مناطق گردشی و توریستی و… را شامل می‎شود، توسط این دوربین‌های مداربسته در صورت بروز جرم و جنایت و هر گونه سرقتی، فرد خطاکار توسط دوربین‌های مداربسته شناسایی می‌شود.

از دوربین‌های مداربسته معمولی نمی‌توان در مکان‌های عمومی و بزرگ استفاده نمود چون میزان رزولوشن این دسته از دوربین‌های مداربسته پایین بوده و همین امر سبب می‌شود تا نتوان به راحتی تصاویر را شناسایی نمود برای این محیط‌ها باید از دوربین‌های PTZ استفاده کرد که به دلیل وضوح تصویر بالا و قابلیت گردش و بزرگنمایی بسیار کاربردی می‌باشد.

camera-surveillance-advantage-didafza.com

۵٫ کاربرد دوربین‌ های مداربسته در بیمارستان و مراکز درمانی

یکی از مکان‌های حساسی که به شدت نیاز است که در آن از دوربین مداربسته استفاده نمود مراکز درمانی بزرگ و بیمارستان‌ها است که به دلیل آن که در این محیط اکثرا افرادی با وضعیت جسمانی بد حال و گاها وخیم مراجعه می‌کنند کوچکترین سهل انگاری سبب ایجاد اتفاقات ناگوار و غیر قابل جبران می‌گردد.

بر همین اساس می‌توان گفت که در بیمارستان‌ها نه تنها نیاز است که در بیشتر بخش‌ها دوربین مداربسته با کیفیت بالا نصب شود بلکه باید تعدادی نیروی انسانی متعهد هم تک تک دوربین‌های مداربسته را بررسی و وارسی دقیق نمایند.

۶٫ کاربرد دوربین مداربسته در حمل و نقل عمومی

این مورد از کاربرد دوربین مداربسته شاید برای خیلی از افراد سطحی و پیش و پا افتاده بیاید ولی باید توجه نمود که استفاده از دوربین مداربسته نه تنها ضرری نداشته بلکه بسیار مهم و اساسی است بخصوص زمانی که از آن در مترو، اتوبوس و قطار استفاده شود. یکی از دلایل اصلی استفاده از دوربین مداربسته برای آن است که راننده متوجه شود که هیچ فردی در نزدیکی درب قرار نداشته و هیچ گونه وسیله ای مانع بسته شدن درب نمی‌شود.

surveillance-in-traffic-didafza.com

علاوه بر این مشکلات باید گفت که در برخی مواقع پیش آمده که برخی از افراد خرابکار برای آن که به مقاصد شوم خود برسند به همراه خود مواد منفرجه زیادی وارد وسایل نقلیه می‌نمایند بنابراین توسط دوربین‌های مداربسته می‌توان به راحتی این گونه افراد را شناسایی و دستگیر نمود.

۷٫ کاربرد دوربین مداربسته در کنترل ترافیک خیابان‌ها

امروزه با افرایش تعداد ماشین های موجود در خیابان علاوه بر آن که به ترافیک ایجاد شده کمکی نکرده بلکه سبب می‌شود تا میزان ترافیک افزایش یابد. از دوربین مداربسته می‎توان ترافیک رفت و آمد خودروها را بررسی نمود تا در صورتی که در مکانی تصادف صورت گرفت پلیس بتواند بلافاصله در کوتاهترین زمان خود را به محل وقوع تصادف برساند.

علاوه بر وقوع تصادف از دوربین مداربسته می‌توان برای شناسایی ماشین‌هایی که خلاف نموده‌اند استفاده نمود و حتی از راه دور جریمه نمود. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button021-91077088