دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

پروتکل ONVIF

پروتکل onvif

پروتکل ONVIF توسط بسیاری از تولید کنندگان دوربین مداربسته استفاده می شود و برای حفظ سازگاری سیستم ها در صنعت امنیتی بسیار مهم است. در این مقاله توضیح می دهیم که پروفایل های مختلفی که توسط این پروتکل استفاده می شود و نیز مزایا و معایب آن چیست. فقط به خواندن مقاله ادامه دهید …

ONVIF چیست؟
ONVIF مخفف Open Network Video Interface Forum می باشد. این یک استاندارد صنعت باز است که قابلیت همکاری در میان دستگاه های امنیتی تحت شبکه مانند دوربین مداربسته، ضبط ویدیو و سیستم های کنترل دسترسی را فراهم می کند.

این استاندارد در سال 2008 توسط Axis Communications ، Bosch Security Systems  و Sony Corporation  توسط بسیاری از تولید کنندگان در صنعت امنیتی IP و دوربین مداربسته به تصویب رسید و تا به امروز 470 عضو وجود دارد.

چرا پروتکل ONVIF بسیار مهم است؟
آزادی انتخاب یکی از قویترین مزایای پروتکل ONVIF است. فقط تصور کنید که در آن شما علاقه مند به ویژگی های یک دوربین IP ساخته شده توسط Axis Communications، اما شما همچنین علاقه مند به ضبط ویدئو شبکه (NVR) تولید شده توسط شرکت SONY. این دستگاه ها می توانند با استفاده از یک پروتکل مشترک که توسط هر دو طرف شناخته می شوند، ارتباط برقرار کنند همانطور که مردم یک زبان جهانی مانند زبان انگلیسی راد انتخاب می کنند.

امروزه هنگامی که مردم درباره سیستم های حفاظتی IP فکر می کنند معمولا به دنبال تولید کنندگان دوربین ONVIF می گردند  زیرا آنها می خواهند از مزایای استفاده از دوربین های IP برای آزادی انتخاب برای پروژه دوربین مداربسته خود استفاده کنند.

پروتکل ONVIF

پروتکل ONVIF

پروفایل های ONVIF
پروتکل ONVIF با گروه های مختلفی از ویژگی های به نام پروفایل ها کار می کند . در حال حاضر اگر شما می خواهید برخی از ویژگی های اضافی مانند زنگ هشدار، تجزیه و تحلیل ویدئو و یا کنترل چرخش و … لازم است با پروفایل های مختلفی کار کنید پس بیایید درباره پروفیل صحبت کنیم تا درک بهتری داشته باشید:

پروفایل S
اساسی ترین پروفایل استفاده شده توسط دستگاه های آی پی مانند دوربین مداربسته IP و NVR ، این پروفایل قابلیت پشتیبانی از درخواست و کنترل جریان ویدئو، صدا، فراداده و کنترل بر روی شبکه های آی پی را دارد.

پروفایل G
این پروفایل از ویژگی های مربوط به ضبط، جستجو و پخش ، پشتیبانی می کند. زیرا ممکن است این پروفایل با VMS (سیستم مدیریت تصویری) کار کند که فیلم های ضبط شده از NVR را ضبط کرده یا حتی از کارت های حافظه SD نصب شده در دوربین های IP.

پروفایل Q
پروفایل Q برای کشف دوربین های IP و سایر دستگاه های امنیتی IP در شبکه با اسکن شبکه مفید است که باعث می شود روند نصب بسیار ساده تر و سریعتر باشد به ویژه در محیط با مارک های مختلف.

پروفایل C
این پروفایل کنترل دسترسی و مدیریت رویداد / زنگ را پشتیبانی می کند. کنترل دسترسی به مناطق خاص بسیار مفید است.

پروفایل A
سیستم کنترل دسترسی می تواند از پروفایل A برای پشتیبانی از ادغام سیستم برای ایجاد قوانین خاص برای اعطای مجوز دسترسی به مناطق کنترل شده توسط خوانندگان کارت و سایر دستگاه های سازگار با این پروتکل استفاده کند.

پروتکل ONVIF

پروتکل ONVIF

مزایای ONVIF

مزیت اصلی استاندارد ONVIF  آزادی عمل برای انتخاب سخت افزار از هر سازنده است که با این استاندارد کار می کند. با این استاندارد، دیگر کاربر به یک راه حل و تکنولوژی اختصاصی و منحصر به فرد وابسته نیست. پلت فرم ONVIF اکثر مزایایی که دوربین هایIP ارائه می دهند را با خود به همراه دارد و همانطور که دستگاه های ONVIF گسترش یافته و به عنوان یک جریان اصلی شناخته شدند ، تامین کنندگان نرم افزارها، وقت کم تری را صرف ادغام برنامه های راه اندازی اختصاصی می کنند و درمقابل قابلیت های جدید را توسعه می دهند.

معایب ONVIF

Onvif استاندارد جدیدی است که علاوه بر مزایای خود دارای معایبی نیز می باشد. دو فاکتور مهم در انتخاب دستگاه هایی که با استاندارد Onvif کار می کنند وجود دارد :

1-کیفیت و بهره وری اجرای پروتکل ONVIF

2-رعایت کردن قوانینی در طراحی نرم افزار برای ارتباط دهی هر چه بهتر میان دستگاه ها با این پروتکل

ممکن است هنگامی که از نرم افزار استفاده می کنید برخی از ویژگی ها و ارتقاسازی های دوربین IP موجود نباشد. برای استفاده بهینه از این ویژگی ها ممکن است نیاز باشد تا از نرم افزار اختصاصی خود سازندگان استفاده نمایید یا نرم افزاری را انتخاب کنید که این ارتقا سازی را پشتیبانی می کند.

 

در کنارتان هستیم (مشاوره رایگان)

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید