سیستم حضور و غیاب, سیستم های کنترل تردد

نگاهی به عملکرد سیستم حضور غیاب در ایران و جهان

نگاهی به عملکرد سیستم حضور و غیاب در ایران و جهان

یکی از سیستم های مدرنی که در چند سال اخیر در مراکز اداری و کاری بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است سیستم حضور و غیاب است. در ایام گذشته سیستم حضور غیاب به صورت سنتی مانند ثبت در دفتر حضور و غیاب و این قبیل اقدامات انجام می شده است.

اما با پیشرفت تکنولوژی این سیستم نیز برای سهولت در کار حضور و غیاب در نظر گرفته شد. اکنون در ادارات و شرکت ها دستگاه هایی وجود دارد که قادر است از طرق مختلف مانند اثر انگشت، کارت هوشند، اسکن چهره و … حضور و غیاب افراد را اطلاع رسانی و ثبت کند. محاسنی که این دستگاه ها برای مراکز مختلف داشته اند بسیار زیاد هستند. این کاربردها و محاسن عبارتند از: کنترل بسیار دقیق ورود و خروج کارکنان، جلوگیری از ورود افراد متفرقه، کنترل اضافه کار و یا کسر کار، آسان شدن احتساب حقوق کارکنان و نگهداری آرشیو کاملی از ورود و خروج پرسنل و …. حال به انواع سیستم های حضور و غیاب و مشخصات آن ها می پردازیم:

سیستم حضور و غیاب کارتی

این نوع سیستم حضور و غیاب نخستین دستگاه هایی هستند که در این زمینه ساخته شده اند. این سیستم ها دارای دستگاهی بود که پس از کشیدن کارت بارکدی به آن ورود و خروجها در حافظه سیستم ثبت می شدند و پس از تخلیه اطلاعات به کامپیوتر توسط نرم افزار مخصوص حضور و غیاب پردازش می شدند.

در ابتدا ساخت این سیستم ها برنامه ها ی کامپیوتری قدیمی تری بود از انعطاف کمی هم بهره مند بود. اما امروزه دستگاه های حضور و غیاب کارتی نیز پیشرفت های زیادی کرده اند.

این نوع دستگاه دارای انواع مختلفی است که عبارتند از: ساعت های بارکدی حضور و غیاب (با کشیدن کارت بارکد به ریدر ساعت وود و خروج ثبت میشود)، ساعت های کارتی حضور و غیاب بدون تماس (با گرفتن کارت بدون تماس در فاصله حداکثر ۱۰ سانتی متریکارتخوان دستگاه ساعت تردد فرد ثبت میشود)، ساعت های حضور و غیاب کارتی مغناطیسی ( با کشیدن کارت به کارتخوان مغناطیسی دستگاه ساعت ثبت می شود)، ساعت های حضورو غیاب بدون تماس با تگ (تگ یه قطعه مانند جا سوئیچی و یا هر شی دیگری که در داخل آن یک مدار بدون تماس جا سازی شده میباشد که همانند کارت بدون تماس با گرفتن آن مقابل دستگاه ورود و روج فرد ثبت میشود مقاومت آنها معمولا بسیار بیشتر از کارتها میباشد.)

سیستم حضور و غیاب لمسی

این نوع دستگاه ها که یکی از پرطرفدارترین ها در جهان محسوب می شود قادر است که با لمس اثر انگشت، آن را ثبت کند. خواندن اثر انگشت یکی از ساده‌ ترین و پرکاربردترین روش‌های تشخیص هویت است که در بسیاری از سیستم های حفاظتی امنیتی  و … نیز بکار می رود. این دستگاه ها در دو نوع خازنی و نوری موجود هستند.

سیستم حضور و غیاب

سیستم حضور و غیاب

 

سیستم حضور و غیاب با تشخیص چهره

این نوع دستگاه ها جدیدترین سیستم دستگاه های حضور و غیاب هستند. سرعت تشخیص هویت این سیستم حضور و غیاب با چهره از انواع دیگر آن بسیار بالاتر است. حتی می توان گفت که این سیستم از سیستم انگشت نگاری نیز بسیار سریع تر است. نوع الگوریتم این دستگاه به نحوی است که تغییرات ظاهری (ریش؛اصلاح صورت،عینک ، و .. )تاثیری در احراز هویت ندارد. زیرا در این دستگاه ها از حداکثر انعطاف برای تشخیص چهره ی افراد استفاده شده است.

سیستم های حضور و غیاب به طور کلی از دو قسمت نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده اند. در قسمت نرم افزاری، دستگاه هویت شخص را با استفاده با برنامه ی نرم افزاری اش تشخیص می دهد. در قسمت سخت افزاری این دستگاه ها کارکرد پرسنل را ثبت و کنترل می کند.

حال شاید به فکرتان برسد که آیا دستگاه وجود دستگاه حضور و غیاب واقعا الزام دارد یا خیر؟ باید گفت که با توجه به روند زندگی و کار در روزگار نوین این دستگاه شاید یکی از تسهیلاتی باشد که می تواند در وقت و هزینه بسیار صرفه جویی کند. خریدار دستگاه حضور و غیاب به احتمال خیلی زیاد می تواند در عرض یکماه هزینه ی خرید دستگاه را جبران کند.

همچنین با توجه به دقت این دستگاه ها یک مدیر می تواند با کنترل جزئیات ورود، خروج، تاخیر و غیره در هزینه هایش صرفه جویی کند و از پرداخت اضافی خودداری کند. این اتفاق بعد از مدتی منجر به نظم در محل کار می شود. زیرا هم کارفرما و هم کارکنان با دقت بیشتری رفت و آمد و کار می کنند و در جزئیات دقیق می شوند که این به نظمی سراسری می انجامد.

[columns]
[one_half]
[messages box_type=”success” hide_text=”hide this”] نکته ای خیلی مهم ![/messages]
[/one_half]
[/columns]

نکته ی دیگر این است که دستگاه حضور و غیاب جای بحث و اختلافی را میان حسابداری و مدیریت با کارمندان به جای نمی گذارد.

زیرا همه ی اضافه کارها و رفت و آمدها با سند و مدرک نزد هر دو طرف موجود هستند. لازم به ذکر است که در هنگام خرید دستگاه حضور و غیاب، خریدار باید تمام جوانب را برای انتخاب نوع دستگاه در نظر بگیرد و ببیند که کدام یک از انواع این دستگاه برای مکانی که در نظر دارد می تواند مفید باشد.

[button color=”green” size=”default” light=”no” icon=”” open_in_new_window=”yes” link=”https://didafza.com/%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85/”]در کنارتان هستیم [/button]

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید