نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

نگاهی به راه بند، مفهوم و انواع آن

واژه ی راه بند

هنگامی که واژه ی راه بند را می شنوید امکان دارد که تصاویر مبهمی به ذهن شما خطور کند زیرا این واژه در میان لغات ما چندان ترویج نیافته است. اما واقعیت این است که شما احتمالا هر روز یا حتی چندبار در روز راه بند ها را مشاهده می کنید و یا حتی از آن ها عبور می کنید.

اگر با خودرو به اماکنی چون بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی و یا اداری و غیره بروید حتما با دستگاهی مواجه می شوید که عبارت است از یک لوله ی بلند که به یک جعبه ی فلزی متصل است. در هنگام ورود و خروج از این اماکن، این لوله ی فلزی بالا می رود و شما از زیر این لوله رد می شوید. این دستگاه همان راه بند است.

Roadblock didafza - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

موارد استفاده از راهبند در درب ورودی بیمارستان ها و ارگان های دولتی و دانشگاه ها و سایر اماکن حتی مجتمع های مسکونی می باشد که تحت نظارت و کنترل نگهبان و شخصی است که در کانکس قرار دارد بوسیله یک ریموت بالا و پائین می رود و برخلاف تصور عموم تکنولوژی خاصی ندارد.

اگر بخواهیم تعریفی یک خطی از دستگاه راه بند داشته باشیم باید بگوییم، راهبند به تجهیزاتی گفته می شود که به صورت افقی بر روی یک پایه اتصال داشته و یک ارتفاع مشخصی از زمین دارد و از آن برای مسیر ورودی مکان های مختلف

استفاده می کنند. حال به این نکته می رسیم که راه بند تا چه اندازه می تواند در امنیت و حفاظت یک مکان نقش آفرینی کند. طبیعی است که وقتی راه بند و ناظر آن حضور داشته باشند امنیت مکان مورد نظر نیز بالا می رود. این به این دلیل است که نگهبان یا مسئول راه بند به اختیا خود می تواند کسانی را راه بدهد یا ندهد و یا حتی در صورت لزوم سوالاتی بپرسد و یا اتومبیل را وارسی کند. اما در مکان هایی دیده می شود که راه بند ها بدون حضور متصدی آن وجود دارند و به صورت اتوماتیک کار می کنند. کارکرد این راه بندها به این صورت است که وقتی اتومبیلی نزدیک می شود، لوله ی فلزی خودبخود بالا می رود و اتومبیل وارد می شود.

راه بندهای اتوماتیک از لحاظ امنیتی کاربرد چندان موثری ندارند. اما راه بندهای امروزی دارای سازوکار جدیدی است که آن را شرح می دهیم. امروزه راهبند ها دارای یک دوربین مدار بسته هستند که تمام تردد ها، تصویر صورت راننده و سرنشینان و پلاک خودروها را ثبت و ضبط می کنند.

گذشته ها از لوله های سنگین و فلزی برای راه بند ها استفاده می شد و بالا و پایین کردن آن ها کار دشواری بود اما اکنون این لوله از جنس سبک و پلاستیک است و همچنین توسط دستگاه با اراده ی متصدی آن بالا و پایین می رود. سیستم های راه بند از اشکال و انواع گوناگونی برخوردارند که بسته به مکانی که از آن ها استفاده می شود، شکل و نوع آن متغیر است.

انواع راه بندها عبارتند از:

راه بند پارکینگ

Roadblock didafza com 1 - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

این نوع راه بندها همانطور که گفته شد از انواع مختلفی برخوردارند که شامل اتوماتیک، دستی و حتی زنجیری می شوند. از ایام قدیم از زنجیر به جای سیستم راه بندهای امروزی استفاده می شده است.

راه بند بازویی

Roadblock didafza com 2 - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

این نوع راه بندها از پرطرفدارترین راه بندها محسوب می شوند. راهبند بازویی در واقع از یک موتور گیربکس ساخته شده است که با سرعت بسیار بالایی باز و بسته می شود. این راه بندها را بیشتر در ادارات و اماکن عمومی استفاده می کنند.

راهبند کنترلی

Roadblock didafza 1 - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

عملکرد این نوع راه بندها به گونه ای است که دیگر به نیروی فیزیکی احتیاجی ندارد و از راه دور کنترل می شود.

راهبند آکاردئونی

Roadblock ww didafza com - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

جنس این نوع راه بندها از فلز می باشد و از لحاظ ظاهری با راه بندهای دیگر متفاوت می باشند. این راه بندها فاقد بازوی افقی هستند و به صورت آکارئونی باز و بسته می شوند.

راهبند اتوماتیک

Roadblock didafza com 4 - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

همانطور که از نام این راه بند مشخص است، کارکرد آن به صورت اتوماتیک می باشد. یعنی این نوع راه بندها به راحتی پایین و بالا رفته و نیاز به اتصال به زمین وجود ندارد.

راهبند اهرمی

Roadblock didafza - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

راهبندهای اهرمی در واقع پرکاربردترین راه بند در کشور ما محسوب می شود. راهبند های افقی یا اهرمی در اصل یک کابینت به ارتفاع حدودا” یک متر است که روی زمین به صورت عمودی نصب می شود و دارای اهرمی با طول های مختلفی مانند ۲ تا ۸ متر می باشد و از طریق آن مسیر عبور خودرو ها را کنترل می کنند.

راه بند ستونی

Roadblock didafza com 3 - نگاهی به راه بند ، مفهوم و انواع آن

این راه بند ها دارای شکل استوانه ای می باشند و از درون زمین بیرون آمده اند. راه بندهای ستونی در واقع مانند مانع عمل می کنند و اجازه ی تردد را به اتومبیل نمی دهند. از این نوع راه بند در برخی معماری های خاص و متناسب با آن استفاده می شود. این راه بندها بسیار پرهزینه و گران هستند.

در کنارتان هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button021-91077088