علل و عوامل سرقت

نگاهی بر رشد معضل سرقت در ایران

 معضل سرقت در ایران

طبق آخرین آمارهای گرفته شده توسط سازمان های رسمی کشور مانند نیروی انتظامی و ناجا، روزانه به‌ طور متوسط ١٨٠٠ سرقت در کشور رخ می ‌دهد که بیشترین آن ها در تهران به ثبت می ‌رسد.

این آمار از رشد چشمگیر جرم سرقت خبر می دهد. این آمار ممکن است باعث نگرانی بشود اما از طرفی می تواند افراد جامعه را هشیارتر کند تا برای مقابله با این معضل راهکارهایی را بیاندیشند. طبق گفته های دادستان تهران در سال 1395 یک ‌چهارم پرونده‌ ها به اتهام سرقت اختصاص دارد.

در زمینه ی معضل دزدی و سرقت راهکارهایی توسط سازمان های امنیتی اعمال شده است که می توان به دستگیری تعداد زیادی از سارقان، محدودیت در اعطای مرخصی به محکومان سرقت، طرح‌ های مبارزه با سرقت و تلاش قضات برای رسیدگی سریع و قاطع به جرایم دزدی اشاره کرد.

علی رغم تمام این راهکارها هنوز نتیجه ی قابل توجهی در ارتباط با کم شدن دزدی بدست نیامده است. همانطور که در مقالاتی در سایت به علل بروز سرقت نیز هم گفته شد، پژوهشگران بیکاری و را مهم ‌ترین دلیل گسترش سرقت می‌ دانند زیرا در همه حال، اولویت انسان تأمین نیازهای فیزیولوژیک و مادی ‌اش است.

در این زمینه نیز راهکارهایی وجود دارد که این راهکارها باید توسط مسئولین کشور اعمال شود.بیشتر از هر چیزی برای مقابله با سرقت به‌ عنوان یک معضل اجتماعی جدی باید بر مجموعه ‌ای از عوامل فرهنگی، اعتقادی و انتظامی متمرکز شد و تک ‌عاملی دیدن این معضل نمی‌تواند در حل آن کمکی مناسب کند.

مبارزه با جرم دزدی

نگاهی بر رشد معضل سرقت در ایران

به عبارت دیگر در مبارزه با جرم سرقت باید عوامل این پدیده را شناخت و به‌ طور همه‌ جانبه و با همکاری نیروهای امنیتی و مردم به آن همت گماشته شود. اما سوال اینجاست که چه راهکارهایی را افراد جامعه می توانند اعمال کنند تا از بروز سرقت تا حدی جلوگیری کنند.

باید بدانید که طبق پژوهش های معتبر و علمی، سرقت همواره یکی از نخستین دغدغه‌ های شهروندان ایرانی، اعم از زن و مرد است و جالب آن‌که، مشخص شده است که ترس از سرقت اولین ترس و هراس می باشد. 2-‌ ترس از دستبرد اموال تاثیر مستقیم، فوری و شدید بر احساس امنیت شهروندان، از کوچک تا بزرگ بر جای می ‌گذارد. براساس آماری متقن، این پدیده حدود 20 درصد « ناامنی» شهروندان را تبیین می ‌کند.

آمارجرم سرقت

لازم است بدانید که بیشتر شدن آمارجرم سرقت تنها مختص به کشور ما نیست و مسئله ای جهان شمول است. در کشورهای مختلف جهان، بویژه کشورهای توسعه‌یافته‌ای نظیر انگلستان، آمریکا، آلمان، ژاپن و آفریقای جنوبی و فرانسه آمار سرقت در سال 2013 نسبت به سال 2000 حداقل پنج برابر شده است.

گفتنی است که جرم دزدی که یکی از جرایم انحرافی می حسوب می شود بر دو نوع اصلی تقسیم می شود. عوامل زمینه‌ساز (دور) و عوامل بروز‌دهنده (نزدیک) دو نوع این جرم به حساب می آیند. عوامل زمینه ساز همانطور گفته شد در سطح کلان جامعه مطرح می شود و عواملی چون اقتصاد، فرهنگ ، قانون و عوامل روانی در آن موثر هستند.

اما دسته دوم عوامل موثر در ظهور و بروز پدیده سرقت «عوامل نزدیک» هستند. مهم‌ترین این عوامل عبارت است از: امکان یا جایی که سرقت در آن مکان رخ می دهد، جایی که فرد شناخته نمی شود و می تواند دست به سرقت بزند، عنصر زمان و وقت و برانگیختگی (برانگیختگی های روانی و یا تحت تاثیر مواد مخدر).

حال باید به این نکته اشاره کنیم که سارقان به چه خانه هایی برای دزدی کردن جلب می شوند. یکی از در معرض خطرترین خانه ها، خانه هایی هستند که در محله های جرم خیز قرار دارند.

سرقت خانه

نگاهی بر رشد معضل سرقت در ایران,سرقت از خانه

خانه‌هایی که در محدوده بزرگراه‌های اصلی هستند به دلیل اینکه به واسطه تردد وسایل نقلیه متعدد افراد ناشناس زیادی در آنها رفت و آمد می‌کنند نیز یکی دیگر از خانه های سارق پسند می باشند. از دیگر خانه های خطر دار از جهت سرقت، خانه هایی هستند که برای مدتی طولانی خالی باشند و یا این که افراد آن مدام در حال سفر رفتن باشند.

در کنارتان هستیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید