دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

منظور از واترمارک در دوربین مدار بسته چیست؟

طریقه راه‌اندازی واترمارک در دوربین مداربسته

 

در مقاله‌های گذشته همواره از ضرورت نصب دوربین مداربسته و تاثیر آن در حفظ امنیت مکان مورد نظر صحبت شده است. به همین دلیل است که روز به روز مردم با مشاهده تاثیرات مثبت دوربین‌ها اقدام به خرید دوربین مداربسته و راه‌اندازی آن می‌کنند. در بازار نیز انواع مختلف دوربین‌های مناسب برای محل کار، محیط‌های بیرون و خانه را می‌توان یافت. از آنجایی که اصلی‌ترین هدف استفاده از این فن‌آوری مقابله با جرایم احتمالی می‌باشد پس در صورت بروز جرم نیز باید تصاویر طوری باشند که برای دستگیری مجرم و یا اثبات جرم بتوان به تصاویر حاصل از دوربین نصب شده استناد کرد.

حال سوالی که برای اکثر افراد پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان مانع از دستکاری تصاویر ضبط شده شد؟ و یا آیا هر تصویری که به وسیله دوربین ضبط شود در مقابل قانون معتبر و قابل استناد است یا نه؟ لذا برای جلوگیری از این سوال‌ها تصمیم گرفته‌ایم تا صحبتی در مورد واترمارک داشته باشیم. پس همراه ما باشید تا به سوال منظور از واترمارک در دوربین مداربسته چیست؟ پاسخ داده شود.

 

واتر مارک در دوربین مداربسته

امروزه در اکثر اماکن عمومی شاهد برچسب وجود دوربین مداربسته هستید. اما سوال اینجاست که در صورت بروز جرمی چگونه می‌توان از تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته به عنوان سند قابل قبولی در دادگاه‌ها استفاده کرد و پیگیر کارهای قضایی شد. طبیعی است که نمی‌توان هرتصویری را در دست گرفت و با آن راهی دادگاه شد و ادعای دستگیری شخصی را کرد. اولین چیزی که برای این کار اهمیت دارد ارزش تصاویر ضبط شده از نظر اصالت تصویر می‌باشد. چرا که بدون اثبات اصالت تصویر فایل ارائه شده در دادگاه کوچکترین ارزشی را نخواهد داشت. زیرا امکان دستکاری تصاویر وجود دارد. واترمارک همان چیزی است که در این مواقع به کار می‌آید. به کمک واترمارک می‌توان جعلی یا اصل بودن تصاویر را اثبات کرد. در اصل واترمارک به تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته اصالت می‌بخشد و آن را قابل استناد می‌کند.

 

واترمارک چگونه به تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته اصالت می‌بخشد؟

واترمارک در اصل نشانه‌ای است که در پایین تصاویر ضبط شده توسط دوربین دیده می‌شود. این نشانه می‌تواند به صورت یک کد یا امضا باشد. اگر تصویری دستکاری شده باشد نشانه واترمارک نیز خود به خود تغییر می‌کند. این تغییر غیر قابل اجتناب و پیشگیری است. از این رو به طور کامل می‌توان در مورد اثبات اصالت تصویر به آن اعتماد کرد. به همین دلیل معمولا با بررسی واترمارک اصالت تصویر اثبات می‌شود. این نشانه بستگی به نوعی که دارد با چشم یا یک نرم افزار مخصوصی دیده می‌شود.

 

انواع واترمارک در دوربین مداربسته

در بازار کنونی واترمارک در دوربین مداربسته دو نوع می‌باشد. این دو نوع عبارتند از:

  • واترمارک تصویری

واترمارک تصویری همان طور که از نامش معلوم است تصویری است که در گوشه تصاویر ضبط شده می‌توان مشاهده کرد. این تصویر چیزی مثل هولوگرام می‌باشد. البته ناگفته نماند که معمولا در دادگاه‌ها و جاهای قانونی از واترمارک تصویری به عنوان اثبات جعلی نبودن تصاویر استفاده نمی‌کنند. این نوع از واترمارک صرفا برای این کاربرد دارد که کسی نتواند تصاویر مربوط به یک شخص را از آن خود کند و به نام خود از آن استفاده کند.

  • واترمارک دیجیتال

واترمارک دیجیتال همان چیزی است که شما می‌توانید برای اثبات موضوعی در حضور مراجع قانونی از آن استفاده کنید. سیستم این فن‌آوری به این صورت است که بیت‌های تصاویر بررسی می‌شوند یک کد مخصوصی از آن به دست می‌آید. این کد همان واترمارک اصلی تصویر شما محسوب می‌شود. در دادگاه یا هر جای قانونی که بخواهید از تصاویر استفاده کنید دوباره بیت‌ها را بررسی می‌کنند و کد را استخراج می‌کنند. در نهایت کد اصلی را با کد دومی که بعدا محاسبه کرده‌اند کنار هم قرار می‌دهند. در صورت کوچکترین تغییر متوجه اصل نبودن تصاویر می‌شوند.

 

طریقه راه‌اندازی واترمارک در دوربین مداربسته

کارشناسان نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته می‌توانند تمامی مراحل را بدون عیب و نقص برای شما طی کنند. اما در حالت کلی بعد از تهیه تجهیزات واترمارک می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

  • انجام تنظیمات لازم مربوط به واترمارک
  • انجام تنظیمات لازم مربوط به دوربین مداربسته
  • قرار دادن واترمارک بر روی تصویر

 

نکته آخر

با توجه به اهمیت استفاده از واترمارک توصیه می‌کنیم حتما نسبت به تهیه و فعال‌سازی آن اقدام کنید. چرا که نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته بدون داشتن واترمارک عملا بی‌مصرف خواهد بود. چرا که بعد از وقوع جرمی در هیچ جایی نمی‌توانید از تصاویری که در دست دارید استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌توانید به نمایندگی‌ها و دفاتر فروش معتبر نصب و راه اندازی دوربین مداربسته رجوع کنید. شرکت دیدافزا نیز به عنوان شرکت‌ پیشرو در این زمینه و با داشتن امکانات مشاوره، کارشناسی، فروش و نصب دوربین مداربسته و تجهیزات دوربین مداربسته آماده ارائه خدمات به مشتریان می‌باشد. برای دریافت مشاوره بیشتر با شماره تلفن ۹۱۰۷۷۰۸۸(۰۲۱) تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید