دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

منظور از دوربین مداربسته مگاپیکسلی چیست و چه کاربردی دارد؟

آشنایی با اصطلاح دوربین مداربسته مگاپیکسل

 

امروزه نقش دوربین مداربسته در ایجاد امنیت اماکن مختلف به قدری زیاد شده که تقریبا می‌توان گفت تمامی افراد به فکر نصب دوربین مداربسته هستند. از طرفی دیگر تقاضای بازار و استقبال مشتریان باعث شده تا روز به روز انواع مختلفی از دوربین‌های امنیتی وارد بازار شوند. یکی از اصلی‌ترین تفاوت دوربین‌ها با یکدیگر در کیفیت و رزولوشن تصاویر حاصله از آن‌ها می‌باشد. در همین راستا دوربین مداربسته مگاپیکسلی یکی از عنوان‌هایی هستند که این روزها نام آن‌ها بسیار به گوش می‌رسد. اگر شما نیز چندین بار این اصطلاح را شنیده‌اید و هنوز اطلاعاتی در مورد آن ندارید در این مقاله ما را دنبال کنید تا با تمامی جزئیات مربوط به آن در زمینه خرید دوربین مداربسته آشنا شوید.

آشنایی با اصطلاح دوربین مداربسته مگاپیکسل

قبل از هر چیزی بهتر است تا با کلیت مفهوم پیکسل و مگاپیکسل در دوربین مداربسته آشنا شوید. پیکسل به کوچکترین بخش یک تصویر به دست آمده از دوربین مداربسته گفته می‌شود. به عبارتی ساده‌تر می‌توان گفت هر تصویری که در صفحه مانیتور نمایش داده می‌شود از کنار هم قرار گرفتن چندین پیکسل تشکیل می‌شود. کلمه مگا نیز به معنای میلیون بوده و در نتیجه منظور از یک مگا پیکسل در حقیقت یک میلیون پیکسل است که تصویر را تشکیل داده‌اند. بنابراین وقتی صحبت از دوربین مداربسته مگاپیکسل می‌شود در حقیقت تعداد پیکسل‌هایی است که در تصویر به دست آمده از دوربین مداربسته می‌توان به دست آورد.

البته یک تصور غلطی که این روزها بین افراد جا افتاده این است که تعداد پیکسل‌های تصویر به دست آمده از دوربین مداربسته با کیفیت تصویر رابطه مستقیم دارد. اما باید بگوییم که اگر شما نیز جز این افراد هستید کاملا در اشتباهید. زیرا در بسیاری از مواقع دیده می‌شود که تصویری در مقایسه با تصویر دیگر از تعداد پیکسل‌های بیشتری تشکیل شده اما کیفیت پایین‌تری دارد. در نتیجه می‌توان ادعا کرد که کیفیت تصویر در دوربین مداربسته به عوامل بسیار متعددی بستگی دارد.

 

در کنار خرید دوربین مداربسته مگاپیکسلی بالا چه معیارهایی را برای داشتن تصویر با کیفیت باید در نظر گرفت؟

گفته شد که خرید دوربین مداربسته مگاپیکسلی بالا به معنای داشتن دوربین با کیفیت بالا نیست. حال این سوال پیش می‌آید که برای داشتن یک دوربین امنیتی با کیفیت چه معیارهایی را باید در نظر گرفت. از جمله این موارد عبارتند از:

  • توجه به لنز دوربین مداربسته

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در کیفیت تصویر دوربین مداربسته لنز مربوطه می‌باشد. چرا که لنز وظیفه تنظیم تصویر دوربین را دارد. در نتیجه هر چه لنز شما با کیفیت و متناسب با دوربین باشد تصاویر به دست آمده نیز از کیفیت بالایی برخوردار خواهند بود. اگر لنز خریداری شده بی‌کیفیت باشد دوربین قادر نخواهد بود تا نقاط مربوط به تصاویر را بر روی پکسل‌ صحیحی قرار دهد. در نتیجه پیکسل‌ها به هم ریخته و تصویری ناواضح به دست خواهد آمد. به خصوص اگر از دوربین مداربسته مگاپیکسلی بالایی استفاده کنید لنز شما باید باکیفیت‌تر باشد. زیرا در غیر این صورت به هیچ عنوان نمی‌توان این حجم از پیکسل‌ها را کنترل و تصویر مطلوبی در دست داشت.

 

مقایسه وضوح تصویر

  • توجه به پردازشگر تصویر در دوربین مداربسته

بخش پردازش در دوربین مداربسته مهم‌ترین بخش آن می‌باشد. چرا که در نتیجه یک پردازش عالی تصاویر به دست آمده بر روی نمایشگر نشان داده خواهند شد. به خصوص در دوربین مداربسته مگاپیکسلی بالا این بخش از حساسیت بیشتری برخوردار خواهد شد. زیرا تعداد پیکسل بالا به یک پردازش باکیفیت و دقت بالایی نیاز دارد. پس حتما کاربر باید پردازشگری را تهیه کند تا با سایر اجزای دوربین او هماهنگ باشد.

  • توجه به فشرده‌سازی تصاویر دوربین مداربسته

آخرین مرحله‌ای که بر روی تصاویر به دست آمده از دوربین مداربسته انجام می‌شود فشرده‌سازی می‌باشد. این کار باید طوری انجام شود تا کیفیت تصاویر کاهش نیابند. این حساسیت مخصوصا در دوربین‌های مداربسته ۱۰ مگاپیکسل به بالا بیشتر مطرح می‌شود. زیرا تصاویر به دست آمده از آن‌ها حجم بالاتری داشته و کنترل آن‌ها کمی سخت‌تر خواهد بود.

 

مفهوم اعداد در دوربین مداربسته مگاپیکسلی

در حین خرید دوربین مداربسته مگاپیکسلی اعداد مختلفی به گوشتان خواهد خورد. برای اینکه بتوانید تصمیم درست را با توجه به نیاز خود بگیرید بهتر است تا قبل از اقدام به خرید با مفهوم این عددها آشنا شوید. در زیر جدولی را تنظیم کرده‌ایم که با توجه به آن می‌توانید اطلاعات اولیه را در این خصوص به دست آورید:

تعداد کل پیکسل‌های تصویر تعداد پیکسل‌ها در طول تصویر تعداد پیکسل‌ها در عرض تصویر نام دوربین (پیکسل / مگاپیکسل)
۹۲۱.۶۰۰ ۷۲۰ ۱۲۸۰ P۷۲۰ / MP۱
۱۲۲۸.۸۰۰ ۹۶۰ ۱۲۸۰ P۹۶۰ /  QVGA
۱۳۱۰.۷۲۰ ۱۰۲۴ ۱۲۸۰ MP۱.۳
۲۰۷۳.۶۰۰ ۱۰۸۰ ۱۹۲۰ P۱۰۸۰ / MP۲
۲۳۰۴.۰۰۰ ۱۲۰۰ ۱۹۲۰ MP۲.۳
۳۱۴۵.۷۲۸ ۱۵۳۶ ۲۰۴۸ MP۳
۴۹۱۵.۲۰۰ ۱۹۲۰ ۲۵۶۰ MP۵
۶۰۸۸.۲۵۶ ۲۰۰۸ ۳۰۳۲ MP۶
۷۹۹۰.۲۷۲ ۲۴۴۸ ۳۲۶۴ MP۸

 

با توجه به اعداد آورده شده در جدول بالا که تعداد پیکسل‌های تصاویر به دست آمده از دوربین مداربسته را نشان می‌دهد می‌توان به مفاهیم  HD و FULL HD که در حین خرید دوربین مداربسته عنوان می‌شود نیز پی برد. در واقع این اعداد هستند که باعث شده این نام‌ها برای بیان میزان کیفیت دوربین‌ها بیان شود.

  • دوربین‌های FULL HD: ۱۰۸۰ پیکسل × ۱۹۲۰ پیکسل
  • دوربین‌های HD: ۷۲۰ پیکسل × ۱۲۸۰ پیکسل

البته نمی‌توان گفت که کدام دوربین نسبت به دیگری بهتر است. زیرا آنچه برای انتخاب اهمیت دارد انتظاراتی هستند که کاربران از دوربین مداربسته دارند. به عبارتی دیگر برای یک شخص که به دنبال دوربینی با قابلیت زوم بالا است دوربین‌های 4K پیشنهاد می‌شود. از طرفی دیگر برای افرادی که وضوح تصاویر بدون زوم کردن اهمیت دارد دوربین‌های FULL HD توصیه می‌شود.

 

به عنوان یک نتیجه‌گیری کلی می‌توان گفت پیکسل‌ها به تنهایی در دوربین مداربسته نقش پررنگی را در ارتباط با کیفیت تصاویر ایفا نمی‌کنند. بلکه برای خرید یک دوربین مداربسته با کیفیت باید چندین ملاک را به طور یکجا در نظر گرفت. با این حل اگر هنوز هم احساس می‌کنید برخی سوالات وجود دارد که در ارتباط با دوربین مداربسته مگاپیکسلی ذهن شما عزیزان را درگیر می‌کند می‌توانید با کارشناسان شرکت دید افزا تماس بگیرید. برای این منظور می‌توانید با شماره تلفن ۹۱۰۷۷۰۸۸(۰۲۱) نمایید. کارشناسان ما با نهایت صمیمیت راهنمایی‌های لازم را انجام خواهند داد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید