دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

مقاومت در برابر ضربه دوربین مدار بسته-استاندارد IK10

IK10-www.DIDAFZA.COM

مقاومت در برابر ضربه براساس استاندارد IK10+

مقاومت در برابر ضربه براساس استاندارد بین المللی IK10+ در ساخت دوربین مداربسته و لوازم الکترونیک از مهمترین و ضروری ترین ویژگی هایی است که هنگام خرید یک سیستم امنیتی باید مورد توجه قرار بگیرد.

سیستم های دوربین مدار بسته از جمله محصولاتی هستند که مشخصات فنی آنها برای نشان دادن استانداردهای کیفی جهانی و درجه اعتبار سازندگان و نیز اطلاع خریداران از ویژگیهای محصول مورد نظر بر روی محصول درج میگردد.

این مشخصات شامل ویژگی های فنی و نیز یک سری علائم اختصاری است که کاربران معمولا معنای این علائم  را نمیدانند. کد استاندارد IK10 و IK10+ در دوربین مداربسته یکی از مهمترین علائم اختصاری در مشخصات سیستم های نظارتی و نمایانگر قوی ترین استاندارد دوربین های مداربسته از نظر مقاومت در برابر ضربه است.

سازندگان سیستم های دوربین مداربسته به منظور سنجش مقاومت محصولات امنیتی و نظارتی در برابر ضربات خارجی همواره از دو استاندارد جهانی IK و IP استفاده میکنند. این دو استاندارد که به شکل یک عدد دورقمی بر روی محصول درج میگردد درواقع میزان مقاومت یک دوربین مداربسته را در مقابل گرد و غبار و رطوبت (IP) و نیز ضربه (IK) نشان میدهد. که تیم مشاوره و پشتیبانی فنی شرکت دیدافزا در این مقاله به تشریح کد استاندارد IK در سیستم های حفاظتی میپردازد.

هنگامی که دوربین مداربسته درمکانی قابل دسترس یا محیط بیرون نصب می شود لازم است اقدامات احتیاطی و امنیتی خاصی جهت محافظت از دوربین در برابر ضربه یا سرقت انجام گیرد. یکی از نکات مهم در خرید یک سیستم نظارتی این است که یک دوربین مداربسته چقدر در برابر ضربه مقاوم است؟

دانستن این که رتبه بندی دوربین های امنیتی از نظر مقاومت در برابر ضربه چگونه و بر اساس چه معیاری و در کجا صورت میگیرد به ما در یافتن پاسخ سوال بالا کمک میکند.

برای سازندگان و طراحان محصولات امنیتی ساخت یک دوربین مدار بسته مقاوم در برابر ضربه، رطوبت و گرد و غبار بسیار حائز اهمیت است. اما، ما به عنوان یک کاربر از کجا مطمئن باشیم یک دوربین مدار بسته به چه میزان و درمقابل  چه نوع ضربه ای مقاوم است.

سازمان جهانی استاندارد یک استاندارد بین المللی برای اندازه گیری مقاومت فیزیکی محصولات امنیتی قرار داده است که این محصولات را پس از تولید و قبل از ورود به بازار در آزمایشگاه مخصوصی مورد ارزیابی قرار داده و آنها را از نظر میزان مقاومت و بر اساس فاکتورهای نظیر حجم جسم خارجی فرضی و فاصله آن از دوربین و نیز میزان شدت ضربه جسم خارجی بر دوربین رتبه بندی میکند و گواهی تایید مقاومت دوربین در برابر ضربه به سازنده ارائه میشود.

استاندارد مقاومت سیستم های نظارتی چیست؟

استاندارد مقاومت سیستم های نظارتی، درواقع، استاندارد اروپایی EN 62262 معادل استاندارد بین المللی IEC 62262 (2002) مربوط به رتبه بندی IK است. این طبقه بندی عددی بین المللی برای تعیین درجه حفاظت محصولات دوربین مداربسته و تجهیزات الکترونیکی در مقابل ضربات مکانیکی جسم خارجی ارائه شده است.

استاندارد IK  درواقع، ظرفیت سیستم های دوربین مداربسته را برای محافظت از اطلاعات ضبط شده در برابر ضربه مشخص میکند. رتبه IK10+ بالاترین میزان مقاومت در برابر ضربه یک جسم 10 کیلوگرمی با انرژی 40 ژول است که از فاصله 40 سانتی متری به دوربین برخورد کند.

درجه مقاومت دوربین های مداربسته چگونه آزمایش میشود؟

برای تعیین استاندارد IK10+ برای دوربین در هنگام آزمایشات ابتدا باید دوربین ها نصب شوند و شرایط جوی خاصی فراهم شود. آنگاه، تعداد ضربه های جسم خارجی بر اساس اندازه، وزن، نوع مواد جسم، ابعاد و غیره با چکش های طراحی شده برای این منظور و برای تولید انرژی مورد نظر اندازه گیری و محاسبه میشود. پس از 5 بار ضربه چکش به دوربین است که محوطه و دوربین از نظر فیزیکی بررسی و رتبه بندی میشود.

مکان آزمایش استاندارد مقاومت IK کجاست؟

محوطه آزمایش استاندارد کیفیت مقاومت سیستم های امنیتی در مقابل ضربه در یک آزمایشگاه مستقل واقع شده است تا محصولات را برای سنجش میزان مقاومت در برابر ضربه با هدف ایجاد استانداردهای کیفیت برای کالاها و خدمات تایید کند.

درج علامت اختصاری کیفیت استاندارد مقاومت بر روی دوربین مداربسته چگونه است؟

علامت اختصاری استاندارد مقاومت با حروف IK مشخص میشود و میزان این استاندارد با توجه به مقدار اندازه مقاومت دوربین در برابر فاکتورهای نوع ضربه جسم، فاصله و انرژی آن با عددی بین 0 تا 10 مشخص میشود که IK0 عدم مقاومت و IK10+ بالاترین حد مقاومت دوربین را در برابر ضربه نشان میدهد. دوربین های Dome دارای قوی ترین رتبه تایید یعنی کدهای استاندارد IK10 و IK10+ میباشند.

چرا استاندارد مقاومت برای دوربین مداربسته مهم است؟

مقاومت یک سیستم امنیتی از نظر فیزیکی به خاطر حفاظت از ویدئو ها و تصاویر امنیتی ضبط شده است که اهمیت دارد. وقتی دوربین مداربسته در مقابل ضربه مقاومت لازم را نداشته باشد و صدمه ببیند امکان از بین رفتن اطلاعات تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته وجود دارد. بنابراین، مقاومت بالای دوربین مداربسته از نظر فیزیکی به نوعی، تضمین حفاظت از اطلاعات ضبط شده توسط دوربین و ایجاد امنیت برای حفظ حریم خصوصی کاربران محسوب می شود.

از این رو، استاندارد IK  نشان دهنده ی میزان مقاومت دوربین های مداربسته در مقابل ضربات خارجی خصوصا، برای دوربین های (outdoor) است که از جنس فلزی و برای محیط های خارجی طراحی شده اند.

همانطور که گفتیم، کد استاندارد IK نماد استاندارد اروپایی EN 62262 و نیز استاندارد جهانی IEC 62262 است که در سال 2002 برای سنجش مقاومت سیستم های نظارتی و لوازم الکترونیکی تعریف شده است و فاکتورهای سنجش کیفیت مقاومت دوربین های مداربسته شامل موارد زیر است که برای تعیین این استاندارد به کار میرود:

  1. جرم یک جسم بر حسب کیلوگرم
  2. مقدار انرژی ضربه وارد شده برحسب ژول
  3. فاصله جسم از دوربین بر حسب میلیمتر

جزئیات استاندارد IK در جدول زیر برای اطلاع کاربران آمده است.

 

کد استاندارد حجم جسم خارجی فاصله جسم از محصول شدت ضربه جسم خارجی به محصول
IK0 فاقد مقاومت در مقابل ضربه
IK1 مقاوم درمقابل ضربه جسم 250 گرمی 5.6 سانتی متر معادل 0.15 ژول انرژی
IK2 مقاوم در مقابل ضربه جسم 250 گرمی 8 سانتی متر معادل 0.20 ژول انرژی
IK3 مقاوم در مقابل ضربه جسم 250 گرمی 14 سانتی متر معادل 0.35 ژول انرژی
IK4 مقاوم در مقابل ضربه جسم 250 گرمی 20 سانتی متر معادل 0.50 ژول انرژی
IK5 مقاوم در مقابل ضربه جسم 250 گرمی 28 سانتی متر معادل 0.70 ژول انرژی
IK6 مقاوم در مقابل ضربه جسم 250 گرمی 40 سانتی متر معادل 1 ژول انرژی
IK7 مقاوم در مقابل ضربه جسم 500 گرمی 40 سانتی میر معادل 2 ژول انرژی
IK8 مقاوم در مقابل ضربه جسم 1.7 کیلو گرمی 30 سانتی متر معادل 5 ژول انرژی
IK9 مقاوم در مقابل ضربه جسم 5 کیلو گرمی 20 سانتی متر معادل 10 ژول انرژی
IK10 مقاوم در مقابل ضربه جسم 5 کیلو گرمی 40 سانتی متر معادل 20 ژول انرژی
IK10+ مقاوم در مقابل ضربه جسم 10 کیلو گرمی 40 سانتی متر معادل 40 ژول انرژی

 

دوربین های مداربسته فلزی که به منظور کنترل فضای بیرون طراحی شده اند دارای نشان استاندارد مقاومت IK10  و IK10+ میباشند. کد استاندارد IK10 نشان دهنده مقاومت دوربین مداربسته در مقابل ضربه جسم سخت 5 کیلوگرمی از فاصله 40 سانتی متر و با شدت ضربه معادل 20 ژول میباشد. این نیرو میتواند یک جسم 1 نیوتنی به طول 1 متر را حرکت دهد. کد استاندارد Ik10+  نشان دهنده مقاومت دوربین مداربسته در برابر جسم سخت 10 کیلوگرمی از فاصله 40 سانتی متری و با شدتی معادل 40 ژول میباشد.

البته، اخیرا برخی طراحان و سازندگان دوربین مداربسته محصولاتی با استاندارد Bulletproof با مقاومت در برابر شلیک گلوله عرضه کرده اند که در مناطق امنیتی نظامی و مرزی مورد استفاده قرار میگیرند.

با توجه به توضیحات فوق، عبارت وندال پروف Vandal Proof  بر بدنه دوربین های مداربسته به معنای دارا بودن  کد استاندارد IK محصول و عدد درج شده نشان دهنده میزان مقاومت دوربین مداربسته در مقابل ضربه است.

برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر به منظور خرید سیستم امنیتی و نظارتی با تیم مشاوره و پشتیبانی فنی شرکت دیدافزا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید