دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

لنز دوربین مداربسته و انواع آن

درباره لنز دوربین مداربسته و انواع آن بیشتر بدانید

شناخت لنز دوربین مدار بسته و انواع آن برای کاربران سیستم های حفاظتی از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که کیفیت یک دوربین امنیتی در ثبت تصاویر با وضوح مناسب قبل از هرچیز با لنز مشخص می شود. بهترین برندهای دوربین مداربسته بدون یک لنز خوب و با کیفیت جایگاهی در بازار سیستم های امنیتی نخواهند داشت.

لنز از اصلی ترین اجزا دوربین مداربسته می باشد که کار انتقال نور از محیط بیرون به سنسور تصویر را به عهده دارد. درواقع لنز ، نور را با دریافت و هدایت به سمت سنسور تصویر به فرکانس تبدیل می کند تا با ورود به دی وی آر و تبدیل به اطلاعات دیجیتال تصویر خروجی ثبت شود. با توجه به اهمیت لنز در دوربین مداربسته شرکت دیدافزا در این مقاله به منظور آشنایی کاربران سیستم های حفاظتی به شرح انواع لنز پرداخته است.

اهمیت لنز در چیست؟

در یک دوربین مداربسته آنچه در دریافت تصویر و ثبت آن موثر است میزان نور است و اهمیت لنز دوربین نیز در دریافت میزان نور می باشد. در واقع، یک تصویر بر اساس نور شکل می گیرد. پارامتر های طول موج، نوع، میزان و رنگ نور تاثیر مستقیم بر کیفیت تصویر خروجی در دوربین مدار بسته دارند.

 

اثر نور در تشکیل تصویر

نور تنها عامل تعیین کننده شکل گیری تصویر در چشم انسان است. همین عامل در ثبت تصویر دوربین مداربسته نیز موثر است. چشم انسان با دریافت طیف نور 400 تا 700 نانو متر قادر به دیدن است، حال آنکه، دوربین طیف نزدیک به مادون قرمز را دریافت می کنند؛ یعنی، چیزی حدود 715 تا 950 نانو متر.

لنز چیست؟

لنز در دوربین مداربسته یک عدسی است که نور تابیده شده را از خود عبور داده و به سمت سنسور تصویر هدایت می کند. این نور با تابش به سنسور و عبور از فیلتر به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود و تصویر شکل می گیرد. مهمترین آیتم در شناخت لنز فاصله ی بین سنسور تصویر و لنز است که به آن فاصله کانونی می گویند. این فاصله با حروف mm مشخص می شود و فاصله کانونی را بر اساس میلی متر نشان می دهد. اعداد روی لنز نشان دهنده زاویه دید های مختلف لنز هستند. هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد زاویه دید لنز کمتر است و هر چه فاصله کانونی کمتر باشد زاویه دید لنز بیشتر است. دانستن توانایی لنز  در دریافت نور و کاربرد های آن به کاربر در انتخاب لنز مناسب با توجه به محیط تحت نظارت کمک می کند.

 

انواع لنز دوربین مدار بسته

انواع مختلفی از لنز ها در بازار موجود می باشد. در اینجا به نمونه هایی اشاره می شود.

لنز Fix (ثابت)

این لنز فاصله کانونی ثابتی دارد و قابلیت فوکوس روی تصویر این لنز با شل کردن پیچ های تعبیه شده روی دوربین امکان پذیر است که با تنظیم دستی می توان تصویر را در حالت فوکوس مشاهده نمود. لنز های فیکس با فاصله کانونی ثابت زاویه دید ثابتی نیز دارند. این لنز ها مناسب کاربری هایی است که زاویه دید برای ثبت تصاویر مشخص باشد.  لنزهای فیکس در بازار ارزان قیمت و پر طرفدار هستند.

لنز  VariFocal (متغیر)

این لنز فاصله کانونی متغیری دارد و قابلیت تنظیم زاویه دید و فوکوس با توجه به نیاز امنیتی کاربر به صورت دستی امکان پذیر است. لنز های وری فوکال فاصله کانونی متغیری دارند. بنابراین زاویه دید متغیری نیز دارند. این لنز ها علاوه بر فاصله کانونی اولیه دارای یک فاصله کانونی ثانویه نیزمی باشند که فاصله دو عدسی را نشان می دهد.

تنظیم فاصله کانونی در لنز های وری فوکال به صورت دستی است و کاربر می تواند با زمان بندی مشخص فاصله کانونی مورد نظر خود را تنظیم کند. این لنز ها دارای دو پیچ هستند که یکی فاصله کانونی و دیگری فوکوس را تنظیم می کند. قابلیت تنظیم زمان دار در لنز های وری فوکال آن ها را به انتخابی مناسب برای کاربران تبدیل کرده است.

 

لنز Motorized (موتوردار)

در این لنز فاصله کانونی قابل تغییر است. برخلاف لنز وری فوکال تنظیمات این لنز از طریق منو در دستگاه ضبط  صورت می گیرد. کاربر با استفاده از منوی تنظیمات دستگاه یا دوربین می تواند آیتم فوکوس و زاویه دید دوربین را برای دریافت تصویر مورد نظر فعال نماید.

زاویه دید دوربین چیست؟

زاویه دید دوربین قسمتی از محیط است که دوربین برای کنترل آن تنظیم شده است. گستره ی محیط نظارتی  دوربین در محل مورد نظر نصب بر اساس درجه تنظیم می شود.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته در گرو لنز با کیفیت است. لنز دوربین از مهمترین قسمت های موثر در کیفیت و وضوح تصاویر دریافتی است بنابراین، یکی از موارد مهم قبل از خرید سیستم امنیتی آگاهی از نوع و کیفیت لنز دوربین است. بهترین لنز ها متعلق به کمپانی سونی است که محصولات برند سیماران و RDS در شرکت دیدافزا مجهز به لنز های با کیفیت سونی هستند.

پروسه ی دریافت، ثبت، ذخیره و خروجی تصاویر دوربین نظارتی از طریق تابش میزان مشخصی از نور بر سنسور تصویر پس از عبور از لنز اتفاق می افتد. وظیفه تبدیل فرکانس دریافتی از دوربین به اطلاعات دیجیتال بر عهده دستگاه DVR می باشد. بنابراین، چنانچه سنسور تصویر میزان نور لازم را نگیرد خروجی تصویر کیفیت خوبی نخواهد داشت. با این توضیحات یک برند معروف دوربین اگر لنز با کیفیتی نداشته باشد در نتیجه سنسور نمی تواند اطلاعات قوی و روشنی از محیط تحت نظارت ارائه دهد و در نتیجه منجر به خطا در خروجی دوربین و نارضایتی کاربر می گردد.

نکاتی در انتخاب لنز مناسب

آشنایی با انواع لنز های استاندارد در بازار قبل از تهیه سیستم های امنیتی از موارد مورد توجه کاربران است. بنابراین مهمترین نکته در انتخاب لنز مناسب کسب دانش و اطلاعات در این زمینه است.علاوه بر این، در انتخاب لنز خوب توجه به اندازه لنز متناسب با محیط تحت نظارت بسیار مهم است.

از دیگر موارد مورد توجه فاصله کانونی لنز ها است. لنز های ثابت در اندازه های 2.8 ، 3.6 ، 4 و 6 میلیمتری در بازار موجود است که لنز 3.6 میلیمتری پرطرفدارترین لنز است و توصیه می شود با توجه به گستره تحت نظارت سیستم دوربین مداربسته اندازه لنز مورد نظر را انتخاب نمایید.

توجه به این نکته که بعضی  لنز ها به صورت خودکار و بعضی به صورت دستی تنظیم می شوند نیز حائز اهمیت است چرا که امروزه با توجه به نیاز به کنترل از راه دور کاربران تمایل دارند از لنز های با قابلیت تنظیم خودکار استفاده نمایند.

وظیفه لنز در دوربین مداربسته انتقال نور به سنسور تصویر پس از عبور از فیلتر های رنگی و ثبت تصویر با وضوح مناسب است، بنابراین، موفقیت چنین فرایندی در سایه وجود یک لنز مناسب و با کیفیت است. اگر لنز کیفیت مناسب را نداشته باشد ما شاهد نمایش تصویری با وضوح مناسب نخواهیم بود.

علاوه بر این زاویه دید و توانایی فوکوس لنز نیز از عوامل تاثیر گذار در کیفیت دوربین می باشد. اگر فاصله کانونی مناسب باشد زاویه دید و قابلیت فوکوس لنز نیز بیشتر خواهد بود.  عدد بزرگ تر فاصله کانونی نشانگر فوکوس بیشتر لنز است.

 

حرف آخر دید افزا

با توجه به اهمیت وضوح دید و تصویر در دوربین های مداربسته برای کاربران سیستم های امنیتی تیم مشاوره شرکت دیدافزا به شما کاربران محترم توصیه می نماید هنگام تهیه دوربین مداربسته ابتدا به لنز سیستم توجه نمایید تا شاهد تصویری مناسب و با کیفیت با توجه به نیاز کاربری خود باشید. زیرا کیفیت فرایند دریافت و ثبت تصویر با نوع لنز به کار رفته در دوربین نظارتی مرتبط می باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید