دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته

عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته چیست؟

عوامل موثر بر قیمت دوربین مداربسته همیشه از مهمترین دغدغه های کاربران محصولات امنیتی بوده است. امروزه، موضوع حفاظت از جان و مال و تامین امنیت به موضوعی عمومی تبدیل شده است. به طوری که، شاهد استفاده گسترده از سیستم های امنیتی با کاربری های متفاوت در سراسر جامعه هستیم.

کاربری های تجاری، آموزشی، اداری، دولتی، تفریحی، گردشگری و … بدون در نظر گرفتن وسعت فعالیت یا کوچک و بزرگ بودن محل های مورد نظر خود به حفاظت نیاز دارند. هرچند، نیاز به امنیت و کنترل در جامعه موجب گسترش کاربرد سیستم های امنیتی شده است اما، موضوع قیمت و هزینه های خرید و نصب سیستم های امنیتی اولین چیزی ست که کاربران و شرکت های مجری در فروش این محصولات همواره با آن سروکار دارند.

یکی از مهمترین موارد هنگام خرید سیستم های نظارتی قیمت دوربین است که همه کاربران قبل از اقدام به خرید مورد بررسی قرار میدهند. هرچه قابلیت های یک دوربین مداربسته بیشتر و سیستم آن تخصصی تر باشد قیمت بالاتری نسبت به بقیه دوربین ها دارد. البته، نوع برند خارجی و ایرانی دوربین مداربسته نیز تاثیر قابل ملاحظه ای در قیمت این محصولات دارد.

از جمله این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سازنده و طراح برند خارجی و ایرانی
 2. گارانتی معتبر از شرکت های وارد کننده یا فروشنده محصولات نظارتی و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته
 3. نوع دوربین و جنس بدنه آن
 4. نوع، جنس و برند لنز دوربین مداربسته
 5. کیفیت رزولوشن تصویر
 6. سنسور تصویر
 7. کیفیت نرم افزارهای داخلی سیستم مداربسته
 8. نوع خروجی تصویر
 9. کیفیت دید در شب دوربین مداربسته
 10. دارا بودن استاندارد های کیفیت جهانی سیستم های امنیتی

موارد ذکر شده ویژگی هایی است که یک سیستم امنیتی باید از نظر فنی و فیزیکی، در هر رتبه ای از تولید، داشته یاشد.

تحلیل این ویژگی ها در یک سیستم دوربین مدار بسته ممکن است قیمت واقعی دوربین را بالاتر یا پایین تر از ارزش واقعی نشان دهد. به همین منظور شرکت دیدافزا در این مقاله به تحلیل این ویژگی ها پرداخته است.

میتوان گفت عوامل موثر در قیمت دوربین به دو دسته تقسیم میشوند:

 

 1. عواملی که جزء خصوصیات بارز یک سیستم نظارتی است و با چشم قابل دیدن است. این ویژگی ها شامل جنس و شکل ظاهری دوربین و نیز مارک کشور سازنده محصول بر روی دوربین است.

 

رزولوشن سیستم دوربین مداربسته اولین موردی است که باید به آن توجه کرد زیرا، کیفیت رزولوشن و فریم تصویر خروجی دوربین مداربسته از نظر امنیتی بسیار مهم و در قیمت دوربین موثر می باشد.

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چطور رزولوشن دوربین مداربسته را هنگام خرید تشخیص دهیم؟

بهترین روش برای تشخیص رزولوشن دوربین مداربسته رکورد کردن تصویر دوربین با دستگاه ضبط است. پس از ضبط تصویر توسط DVR تصویر را با کامپیوتر اجرا میکنیم و جزئیات تصویر را بررسی میکنیم. وضوح بهتر تصویر و کیفیت نمایش جزئیات حاکی از بهتر بودن خروجی تصویر دوربین است.

سلوشن دوربین مداربسته یا همان نوع تصویر خروجی نیز از نظر کنترل اطلاعات امنیتی برای کاربران مهم و قابل بررسی است.

از دیگر موارد مهم در قیمت دوربین مداربسته کیس دوربین از نظر جنس، طراحی و سایز دوربین است. پلاستیک یا فلزی بودن جنس کیس دوربین از اولین موارد در تعیین قیمت دوربین می باشد. همچنین، سایز دوربین نیز در قیمت سیستم امنیتی موثر است. برخی از دوربین ها پایه دار هستند که نسبت به دوربین های بدون پایه قیمت بالاتری دارند.

رنگ کیس تاثیر چندانی در قیمت دوربین نداشته و تنها جنبه سلیقه ای دارد. برند های معتبر معروف و شناخته شده ی دوربین مداربسته در جهان نسبت به سایر برند ها قیمتهای بالاتری دارند. ویژگی هایی نظیر ضد آب و گرد و غبار بودن و نیز مقاومت در برابر ضربه از دیگر موارد موثر در قیمت دوربین مداربسته است.

همچنین، کیفیت دید در شب، نوع و تعداد LED ها نیز بر تعیین قیمت سیستم نظارتی موثر می باشد. لنز دوربین، نوع و جنس آن نیز تاثیر ویژه ای در قیمت دوربین مداربسته دارد. علاوه بر این، لنزهای وری فکال و قابل کنترل قیمت بالاتری نسبت به لنزهای فیکس دارند.

 

 1. عواملی که جزء ویژگی های فنی یک سیستم نظارتی است و این دسته عوامل هستند که دارای اهمیت بوده و تحلیل آن ها نیازمند مشاوره با کارشناسان میباشد.

 

از جمله موارد فنی موثر در قیمت دوربین مداربسته و مهمترین قسمت دوربین نوع سنسور تصویر است زیرا، نور پس از عبور از لنز به سنسور برخورد میکند و با تبدیل شدن به یک موج و تصویر در دستگاه ریکوردر سیستم امنیتی ضبط میشود. سنسورهای برند معتبر سونی مانند لنز های سونی کیفیت بسیار خوبی دارند. البته اگر سنسورها کار سونی ژاپن باشد نه ساخت کشور چین.

سیگنال ها نیز در سیستم دوربین مداربسته اهمیت فوق العاده ای دارند و برند سازنده آنها مهم است.

نرم افزار های داخلی دوربین از دیگر موارد موثر در قیمت سیستم های امنیتی می باشد. نرم افزار های داخلی دوربین تاثیر زیادی بر کیفیت تصویر خروجی دارد و بررسی آن هنگام خرید بسیار مهم است.

اگر دو دوربین مختلف با سنسورهای مشابه هم را در نظر بگیریم که خروجی تصاویر گرفته شده آن ها کاملا با هم متفاوت باشد؛ باید بدانیم که این تفاوت مربوط به نرم افزارهای داخلی دوربین است. تفاوت در خروجی تصاویر دوربین های مداربسته نتیجه سرمایه گذاری سازندگان محصولات نظارتی در کاربرد نرم افزارهای داخلی دوربین است که در تعیین قیمت دوربین بسیار موثر است.

سازندگان و طراحان بزرگ دارای اعتبار جهانی در زمینه ساخت و تولید سیستم های امنیتی و تجهیزات الکترونیکی از قطعات با کیفیت بالا و طول عمر بیشتراستفاده میکنند و بالطبع، محصولات با کیفیت تر و پر هزینه تری را ارائه میدهند. در مقابل دوربین هایی در بازار وجود دارد که از مواد نامرغوب ساخته شده اند و با توجه به عمر کم از نظر اقتصادی نیز صرفه ای ندارند.

اگر قصد خرید یک سیستم امنیتی با کیفیت و قیمت مناسب دارید جهت شناخت بهتر برند های دوربین مداربسته و مشاوره رایگان با متخصصان شرکت دید افزا در ارتباط باشید.

آیا گارانتی بر قیمت دوربین مداربسته موثر است؟

مدت زمان گارانتی یک محصول حفاظتی توسط شرکت وارد کننده و یا فروشنده محصولات امنیتی بسیار مهم است. با توجه به، تخصصی بودن طراحی و ساخت دوربین های مداربسته  تعمیر این تجهیزات نیز به همان میزان دشوار و تخصصی است، بنابراین، گارانتی چنین محصولاتی به شرکت هایی نیاز دارد که توانایی ارائه خدمات پس از فروش را داشته باشند. لذا، گارانتی محصولات نظارتی نشان دهنده اعتبار فروشنده بوده و بر قیمت دوربین تاثیر فراوان دارد.

بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان سیستم های نظارتی معتقدند رنکینگ جهانی بر اساس رکورد فروش سیستم های حفاظتی منتشر میشود و این به معنای داشتن کیفیت بالا نیست.

البته، برند های موفق دنیا حتی اگر تنها از نظر میزان فروش محصولات امنیتی ارزیابی شوند حاکی از آن است که فاکتور های استاندارد و کیفیت را کسب کرده اند.

به باور ما، برند های موفق در ارائه محصولات با کیفیت و دارای استاندارد و تامین نیاز نظارتی کاربران میتوانند بهترین انتخاب کاربران باشند و صرفا، قرار داشتن در لیست 50 برند برتر جهان نمیتواند دلیلی برای انتخاب یک محصول با کاربری امنیتی و نظارتی عموم کاربران باشد.

در اینجا،  برای آشنایی شما عزیزان به معرفی چند برند معتبر خارجی و داخلی میپردازیم. شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با برند های دوربین مدار بسته موجود در بازار ایران با کارشناسان مجرب شرکت فنی مهندسی دیدافزا تماس بگیرید. لازم به ذکر است که این لیست صرفا، جهت اطلاع عموم کاربران با برخی از برند های داخلی و خارجی در بازار ایران است و پیشنهاد ما مشاوره با کارشناسان شرکت دید افزا جهت انتخاب برند مناسب نوع کاربری قبل از اقدام به خرید سیستم های امنیتی است.

 1. برند سیماران

شرکت صنایع الکترونیک سیماران یک شرکت ایرانی در تولید تجهیزات الکترونیک و سیستم های امنیتی و نظارتی است. سیماران در سال 1350 فعالیت خود را آغاز نموده است. تولید انواع دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه و تجهیزات مرتبط با سیستم های حفاظتی بخشی از فعالیت های سیماران است.

 1. برند RDS

آر دی اس یکی از برند های تولید کننده دوربین مدار بسته و سیستم های امنیتی است که فعالیت خود را در ژاپن آغاز نموده و بیشتر تولیدات آن در کشور چین است.

 1. برند HIKVISION

هایک ویژن یکی از برندهای تولید کننده سیستم های نظارتی و امنیتی است که در سال 2001 در کشور چین فعالیت خود را آغاز کرد.

 1. برند نام آشنای SONY

این برند را همه به ویژه کودکان و نوجوانان به خاطر تولید کنسول های بازی به خوبی میشناسند. کمپانی این برند متعلق به کشور ژاپن است که در زمینه طراحی و تولید محصولات امنیتی و حفاظتی و نیز تجهیزات الکترونیک فعالیت دارد.

 1. برند پرطرفدار SAMSUNG

برند پرکار سامسونگ با محصولات متنوع و با کیفیتی که تولید میکند از پرطرفدارترین کمپانی هایی است که سال هاست در بازار ایران خریداران خود را دارد که بدون نیاز به تحقیق و پرس و جو انواع محصولات آن را تهیه می کنند. این شرکت در کره جنوبی واقع شده و محصولات حفاظتی و امنیتی آن نیز مانند سایر تولیدات این شرکت مورد توجه کاربران سیستم های امنیتی است.

 1. برند چینی DAHUA

داهوا صرف نظر از کمی سابقه در بازار محصولات امنیتی و نظارتی توانسته با ارائه محصولات با کیفیت و متنوع رتبه و جایگاه خوبی را در بازار کسب نماید. این شرکت انواع دوربین های آنالوگ و تحت شبکه و دستگاه های ضبط  تصاویر را تولید و عرضه میکند.

 1. برند VIVOTEK

وایوتک یک شرکت تایوانی در زمینه تولید محصولات نظارتی و سیستم های امنیتی می باشد که با وجود سابقه اندک نسبت به برندهای بزرگ و معروف، توانسته جایگاه مناسبی در بازار از نظر کیفیت محصولات امنیتی کسب کند.

 1. برند LOGITECH

کمپانی لاجی تک متعلق به کشور سوئیس است که بیشتر در زمینه تولید تبلت و سیستم های کامپیوتری فعالیت داشته است. این شرکت در جهت گسترش فعالیت خود طی چند سال اخیر با تولید محصولات امنیتی و سیستم های نظارتی در این زمینه نیز فعالیت دارد.

 1. برند معروف PANASONIC

کمپانی بزرگ و معروف پاناسونیک از تولید کنندگانی است که تولید محصولات امنیتی و حفاظتی  به عنوان بخشی از فعالیت های آن محسوب میگردد. کمپانی پاناسونیک از برند های معتبر و قوی در ساخت و طراحی دوربین های مداربسته و تجهیزات الکترونیک است. محصولات این شرکت در زمینه تجهیزات جانبی سیستم های دوربین مداربسته و دوربین های تحت شبکه و آنالوگ و نیز نرم افزارهای سیستم های امنیتی از کیفیت بسیار بالایی برخورداراند.

 1. برند BOSCH

کمپانی بوش نیز، ازجمله شرکت هایی است که بخشی از فعالیت خود را به ساخت و تولید تجهیزات دوربین های مداربسته اختصاص داده است. این شرکت از بزرگ ترین برند های جهان محسوب شده و انواع دوربین های مداربسته و نیز نرم افزارهای سیستم های امنیتی را تولید و روانه بازار میکند.

 1. برند CNB

شرکت کره ای سی ان بی در زمینه تولید سیستم های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه و نیز، تجهیزات الکترونیک فعالیت دارد.

 1. برند GEOVISION

شرکت تایوانی ژئوویژن با تولید دوربین های تحت شبکه و نرم افزارهای سیستم های مداربسته فعالیت دارد.

 1. برند MOBOTIX

کمپانی آلمانی موبتیکس با تولید انواع سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه و تجهیزات و نرم افزار های سیستم های نظارتی فعال میباشد.

 1. برند AVIGILON

محصولات کمپانی کانادایی اویژیلون شامل سیستم های مداربسته تحت شبکه و تجهیزات و نرم افزارهای سیستم های مداربسته است.

دلایل استفاده از سیستم های امنیتی با توجه به قیمت ها چیست؟

با توجه به نیاز روزافزون عموم افراد جامعه، با نیازهای حفاظتی متفاوت، به تهیه و نصب سیستم های نظارتی میتوان گفت مهمترین دلایل استفاده از یک سیستم امنیتی در درجه اول حفاظت و امنیت بیشتر خانه، محیط کار، اموال و عزیزان در مقابل خطرات احتمالی طبیعت است؛ مانند، حمله حیوانات وحشی و نیز جلوگیری از سرقت و یا ارتکاب به جرم و جنایت.

علاوه بر این اکثر کاربران، در کاربری های تخصصی تر، نیاز دارند به اینکه، در تمام لحظات، بخصوص، ساعات عدم حضور در محل کارشان و به منظور کیفیت مدیریت  به طور پیوسته محیط کار و کارمندان خود را کنترل نمایند. در واقع، دوربین مداربسته در بسیاری از کاربری های تجاری و شغلی مهم مانند چشم دوم مدیران عمل میکند و تمام اتقاقات ریز و درشت دارای اهمیت برای مدیریت یک شرکت یا مجموعه تجاری را ثبت میکند.

این کاری است که از عهده هیچ نگبانی بر نمی آید مگر دوربین مداربسته ای که شما انتخاب میکنید و حاضرید، با توجه به اهمیت کاربری مورد نظر خود، برای تهیه آن متقبل هزینه شوید. هزینه ای که گاهی در مقابل جلوگیری از یک اتفاق ناگوار یا حادثه ای که ممکن است چندین برابر خسارات جانی و مالی به بار بیاورد ناچیز جلوه میکند.

تیم مشاوره و پشتیبانی فنی شرکت دیدافزا در زمینه تهیه و نصب بهترین سیستم های نطارتی از نظر کیفیت و قیمت مناسب در خدمت کاربران عزیز میباشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید