دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

سیستم های WDR و DWDR و تفاوت آنها

سیستم های WDR و DWDR

اصلاح WDR مخفف عبارت wide dynamic range به معنی بازه دینامیکی بالا است. قابلیت WDR دوربین مدار بسته به فناوری پردازش تصویری گفته می‌شود که این امکان را در سامانه‌های نظارتی دوربین مدار بسته ایجاد می‌کند که توان داشتن جزئیات بیشتری را در شرایط نوری گوناگون از سایه تا تابش مستقیم نور را، بسته به توان دوربین ایجاد کند.

WDR یا دامنه دینامیکی بالا در مورد دوربین هایی مورد استفاده قرار میگیرد که بازه دینامیکی بیشتری از دوربین های عادی دارند. اختلاف سطح نور در محیطهای مختلف یکی از مشکلات اصلی دوربین ها است. این مشکل زمانی ایجاد می شود که یک منبع نور قوی (مانند نور خورشید) در یک محیط نسبتا تاریک وجود دارد. وجود منبع نور باعث خواهد شد دیافراگم دوربین بسته شود و قسمت های کم نور تر به صورت کاملا تاریک به نمایش در خواهند آمد. برای رفع این مشکل از دو مکانیزم مختلف BLC و WDR استفاده میشود. در مکانیزم WDR دوربین به دو CCD سرعت بالا و سرعت پایین مجهز شده است. در ابتدا CCD سرعت پایین (با مدت زمان نوردهی زیاد) و سپس CCD سرعت بالا (با مدت زمان نوردهی کم) تصویر را پیمایش میکنند. پس از آن دو تصویر به دست اماده از این دو حسگر با هم ترکیب میشوند و تصویر نهایی را تولید میکنند که نور مناسبی هم در نقاط هم نور و هم در نقاط پر نور دارد.

استفاده از مکانیزم WDR تا حد زیادی مشکل اختلاف سطح نور (ضد نور) را حل میکند اما عیب هایی نیز دارد، مانند:

 • نویز موجود در قسمت های مختلف تصویر ممکن است متفاوت باشد. مخصوصا در قسمت های تیره تصویر معمولا نویز بیشتر است.
 • ممکن است سطح روشنایی قسمت هایی که بین دو سطح با روشنایی مختلف قرار دارند متفاوت باشد.
 • ممکن است زنده بودن رنگ ها به شدت کاهش یابد.

تکنیک WDR مهمترین قابلیت در دوربین های مداربسته است. توسط این تکنیک است که دوربین های مداربسته امکان برداشت تصاویر واضح، شفاف و قابل شناسایی را در شرایط خاص مانند تضاد نور در محیط، پیدا می کنند.

اما تاثیر WDR در شرایط نوری ضعیف چگونه است و آیا نتیجه آن در تاریکی به همان خوبی نتایج در روز روشن است؟

WDR دوربین در تاریکی نیز بمحض تشخیص شرایط نوری متضاد، تاثیر خود را می گذارد. هرچند با تاثیری معجزه آسا مانند نتایج روز مواجه نیستیم، اما در کل جزییات بیشتری را در تصاویر خواهیم داشت.

ناگفته پیداست که در بسیاری موارد همین اندک جزییات در تصاویر، کارگشا خواهند بود. به یاد داشته باشید که برای «بالاترین بهره وری» در یک سیستم نظارتی مطلوب، وجود یک یا چند دوربین WDR الزامی است.

سیستم DWDR که مخفف Digital wide dynamic range می باشد شکل دیجیتالی از سیستم ضد نور WDR در دوربین مدار بسته است.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد هنگام فیلمبرداری یا عکس برداری با تلفن همراه زمانی که رو به سمت آفتاب قرار بگیرید و بخواهید از شخصی عکاسی یا فیلمبرداری کنید صورت شخص مقابل کاملا تیره در تصویر مشاهده می شود. این اتفاق زمانی رخ میدهد که در محیط اختلاف نوری زیادی وجود داشته باشد و تمام نور محیط بجای تابش بر روی محیط و معکس شدن داخل لنز دوربین، مستقیم به لنز می تابد، با سیستم DWDR میتوان این مشکل را برطرف کرد.

در این سیستم به جای استفاده دو CCD یک سیستم دیجیتال همان عملکرد را شبیه سازی میکند. این مکانیزم هزینه های زیاد WDR را ندارد اما بهره وری آن به مراتب پایین تر خواهد بود و در واقع یک روش دیگر از اجرا مکانیزم BLC است که بیشتر به علتهای تجاری و تبلیغاتی بر روی آن تاکید میشود.

تفاوت DWDR با WDR

همانطور که در تعریف WDR یا Wide Dynamic Range گفتیم، برای دستیابی به تصویر واضح در نقاط با تضاد نوری بالا، از ۲ پردازنده در دوربین ها استفاده می شود. یک پردازنده تصویر روشن و پردازنده دوم تصویر قسمت های تیره را برداشت کرده و با تلفیق این دو، تصویرِ باکیفیت و واضح بدست می آید.

اما در DWDR، این امکان بصورت نرم افزاری ایجاد شده و خبری از سخت افزار متفاوت نیست.

همانطور که مشاهده می کنید تاثیر DWDR بسیار ناچیز است و تقاوت بسیاری با WDR واقعی دارد.

در واقع تفاوت این دو فناوری مانند تفاوت بین زوم دیجیتال و زوم اپتیکال است. همانطور که زوم دیجیتال بزرگنمایی را «بهمراه افت کیفیت» ارائه می کند، DWDR نیز تفاوتی حداقلی نسبت به تصویر اصلی ارائه می دهد.

در مجموع تاثیر DWDR بسیار ناچیز است، هرچند بودنش بهتر از نبودنش می باشد!

اصطلاح WDR به معنای دامنه داینامیک بالا به صورت کلی واژه مبهمی است. میتوان از این اصطلاح برای هر دوربینی که دامنه دینامیکی بالاتری از دوربین های معمولی دارد استفاده کرد. دوربین های مداربسته عادی دامنه دینامیکی حدود ۵۰db دارند. در دوربین های DWDR این دامنه حدود ۶۰ تا ۷۰ دسیبل است و دوربین های با WDR موثر حداقل دامنه دینامیکی ۱۰۰db دارند. پس الزاما DWDR همیشه غیر موثر تر از WDR نیست اما تکنولوژی دیجیتال فعلی امکان ساخت این دوربین هایی با مکانیزم DWDR قدرتمند را ندارد.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “سیستم های WDR و DWDR و تفاوت آنها

 1. محسن گفت:

  خیلی مفید بود
  با تشکر فراوان

  1. مریم ریاحی گفت:

   ممنون از حسن توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید