دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

سیستم تشخیص حرکت در دوربین های مداربسته

Motion Detection یا سیستم تشخیص حرکت در دوربین های مداربسته چیست؟

 

Motion Detection  یا سیستم تشخیص حرکت در دوربین مداربسته، درواقع، کیفیت پردازش تصویر و مقایسه فریم به فریم تصاویر به صورت خودکار و با توجه به تنظیمات هدفمند سیستم توسط کاربر است. زمانی که ما تنظیمات سیستم ضبط تصاویر دوربین را در حالت موشن قرار میدهیم درواقع، از سیستم ضبط خودکار تصاویر خواسته ایم فقط درصورت وقوع حرکت تصاویر را ضبط  نماید.

 

عملکرد سیستم تشخیص حرکت در یک سیستم امنیتی CCTV چگونه است؟

 

شیوه عملکرد سیستم تشخیص حرکت به این صورت است که دوربین زمانی برای ضبط خودکار تصاویر حرکت میکند که حرکت مورد نظر سیستم اتفاق بیفتد و سیستم بیدار شود. در زمان وقوع حرکت دوربین همزمان با تشخیص حرکت شروع به ضبط تصاویر مینماید.

واحد پردازش سیستم دوربین مداربسته تصاویر ضبط شده را با هم مقایسه کرده و خروجی مورد نظر کاربر را در قالب یک تصویر به همراه یک پیامک هشدار به تلفن همراه شخص ارسال میکند. پیش از این، پردازش تصاویر در دوربین های آنالوگ را دستگاه DVR انجام میداد و معایبی از جمله  کاهش فضای ذخیره سازی و ضبط لحظات اضافه را به همراه داشت.

 

مزایای استفاده از موشن دیتکشن در سیستم های دوربین مداربسته چیست؟

 

کیفیت موشن دیتکشن در دوربین مداربسته علاوه بر صرفه جویی در باتری، افزایش فضای ذخیره سازی و حذف لحظات اضافی این امکان را برای کاربر فراهم میسازد که زمان، مکان، شئ، شکل و سایر موارد دلخواه و مورد نظر را در هر ساعت شبانه روز انتخاب نماید و با امنیت خاطر و به طور موثر از خانه، محل کار و عزیزان خود محافظت نماید.

برای مثال اگر دوربین یک مغازه را در ساعات کاری درحالت ضبط دائم و شبها که معمولا حرکتی در تصاویر وجود ندارد در حالت ضبط موشن قراردهیم مدت زمان ذخیره تصاویر توسط دستگاه ضبط تصاویر دوبرابر میشود و علاوه بر این چون دوربین در حالت موشن به حرکت حساس است فقط درصورت  وقوع حرکت است که دوربین به صورت خودکار شروع به ضبط تصاویر خواهد کرد و تصویر با توجه به تنظیمات کاربر در دوربین های منودار در کارت حافظه ضبط میشود.

البته ضبط تصاویر در شب مستلزم دید در شب بودن دوربین است. دوربین های تحت شبکه با دارا بودن قابلیت دید در شب رنگی و امکان اتصال به اینترنت و استفاده از Wi-Fi اگر در حالت موشن تنظیم شوند بلافاصله با تشخیص حرکت بیدار شده و تصاویر را در کمتر از یک دقیقه ضبط و از طریق ایمیل به همراه یک پیام هشدار برای کاربر ارسال مینماید.

 

لزوم استفاده از حالت موشن دیتکشن در ضبط تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه چیست؟

 

امنیت ذهنی و آسایش روحی  مهمترین دلیل استفاده از حالت تشخیص حرکت در ضبط تصاویر دوربین مداربسته شناخته شده است.

همچنین عملکرد ضبط تصویر همزمان با حرکت و ارسال ویدئو پس از ضبط برای کاربر علاوه بر کنترل آسان و به هنگام محل کار یا خانه شما در ساعات خاص موجب صرفه جویی در زمان و انرژی و افزایش عمر باتری میشود.

 

ظرفیت فضای ذخیره سازی سیستم های دوربین مداربسته در حالت موشن به چه میزان افزایش می یابد؟

 

برای پاسخ به این سوال که ظرفیت فضای ذخیره سازی دوربین حفاطتی IP  در حالت تشخیص حرکت چه تفاوتی با ظرفیت فضای ذخیره سازی تصاویر در دوربین های آنالوگ بدون حسگر حرکت دارد این مثال کافی است که اگر یک دوربین مداربسته مخفی کوچک را در حالت تشخیص حرکت با پشتیبانی کارت حافظه 32 گیگابایتی و باتری داخلی که میتواند حدود 50 دقیقه کار کند در نظر بگیریم که فقط در هنگام تشخیص حرکت تصاویر را ضبط کند با قرار دادن تنظیمات دوربین در حالت موشن میتوان تا 5 برابر ظرفیت ذخیره سازی دوربین را بالا برد.

طبقه بندی سیستم های حسگر حرکتی در دوربین های مداربسته چگونه است؟

 

از نظر فنی سیستم تشخیص حرکت دوربین های تحت شبکه به دو دسته تقسیم میشود:

  1. تشخیص حرکت مبتنی بر نرم افزار: دوربین های مداربسته مجهز به نرم افزار تشخیص حرکت با مقایسه تغییر پیکسل فریم های متوالی در صورت عبور انسان یا حیوان با شمارش پیکسل ها هشدار حرکت داده و به ضبط تصاویر میپردازند.

 

  1. تشخیص حرکت مبتنی بر سنسور PIR: دوربین های دارای این کیفیت میتوانند با استفاده از مادون قرمز حرارت بدن انسان یا حیوان را شناسایی کرده وبا هشدار حرکت شروع به ضبط تصاویر نمایند.

 

 

قبل از خرید یک سیستم امنیتی مجهز به حسگر تشخیص حرکت چه نکاتی را باید درنظر گرفت؟

 

برخی کاربران ممکن است برای کنترل فضای مورد نظرشان دوربینی با سیستم تشخیص حرکت نیاز داشته باشند. یا اینکه بخواهند برای کنترل فضای بیرون خانه یا امنیت کودکشان از دوربینی با قابلیت تشخیص حرکت در خارج از منزل استفاده کنند.

به این منظور، اطلاع از انواع دوربین مداربسته وعملکرد حسگرهای حرکتی سیستم های امنیتی ضروری است. مشاوره با کارشناسان سیستم های حفاظتی در این مورد پیشنهاد میشود.

دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب با حالت موشن در ساعات شب تا چه فاصله ای را میتوانند تصویربرداری نمایند؟

اینکه دوربین های با حسگر حرارتی و حرکتی تا چه فاصله ای را میتوانند ضبط کنند بستگی به برد دوربین دارد که معمولا بین 20 تا 50 متر در شب میباشد.

مناسب ترین نوع دوربین مداربسته از نظر قدرت و سرعت در تصویربرداری در حالت موشن کدامند؟

دوربین های تحت شبکه وایرلس که علاوه بر نصب آسان، قابلیت اتصال به اینترنت و کنترل از راه دور دارند مناسب ترین گزینه ی امنیتی برای کاربرانی است که تمایل دارند با استفاده از سیستم تشخیص حرکت و کنترل از راه دور اطمینان خاطر و امنیت را برای خود و عزیزانشان فراهم نمایند.

زیرا، دوربین های IP عمدتا در زمان تشخیص حرکت بیدار میشوند و در کمتر از یک ثانیه تصاویر را ضبط و ارسال میکنند. علاوه بر این، ویژگی مهم دوربین های مداربسته  تحت شبکه قابلیت دید در شب بودن رنگی آن ها است که در حالت موشن به ضبط تصاویر با وضوح عالی و کیفیت بهتر کمک میکند.

اگر برای محافظت از محیط کار و خانه و کودکان خود قصد تهیه سیستم های حفاظتی را دارید ما دوربین های مداربسته تحت شبکه IP یا سیستم HDCVI/HDTVI مجهز به سیستم تشخیص حرکت را به شما پیشنهاد میکنیم زیرا، فناوری به کار رفته در دوربین های IP در کنترل از راه دور بسیار قابل اطمینان تر از دوربین های آنالوگ میباشد.

این دوربین ها، به ویژه زمانی که شما از نظر مکانی دور از خانه یا محل کارتان هستید، انتخابی عالی برای تامین امنیت خانه و محل کار و فرزندان شماست. زیرا شما میتوانید از طریق  Wi_Fi و فقط با ایمیل هشدار از طرف سیستم امنیتی دوربین فقط در صورت تشخیص حرکت محیط مورد نظر خود را به آسانی کنترل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید