دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

زوم اپتیکال دوربین مدار بسته

زوم اپتیکال

در گذشته ای نه چندان دور برای حفاظت از اموال با ارزش و منازل از راه هایی استفاده می شد که امروزه منسوخ گردیده است و با توجه به پیشرفت تکنولوژی باید گفت که هر چیزی مدرن و امروزی گشته است بدین گونه که به جای استفاده از قفل های محکم و درب های آکاردئونی دیگر از درب ضد سرقت استفاده می شود، به جای سپردن منزل به همسایگان از دوربین مداربسته با کیفیت بالا و همچنین دزدگیر استفاده می شود.

البته باید گفت که برخی از روش های سنتی هنوز هم استفاده می گردد ولی روش هایی که در چند سال اخیر باب و رایج شده به عنوان روش هایی مطمئن کاربرد دارد. درب های ضد سرقت را می توان جایگزینی بسیار عالی و قابل اطمینان شناخت که سبب می شود  هیچ سارقی با دیدن این مانع فولادی به فکر سرقت از منزل شما نیفتد. درون این درب ها از میله های آهنی قوی و محکمی استفاده شده که سبب می شود نتوان درب را شکست و وارد منزل شد.

یکی دیگر از مهمترین راهکارهایی جلوگیری از سرقت استفاده از دوربین مداربسته در ساختمان و منزل شما است. توسط دوربین مداربسته می توان تمامی تصاویر را با کیفیت بالا ضبط کرد و در صورت بروز هر گونه سرقت توسط این تصاویر می توان سارقین را شناسایی نمود. اگر از دوربین مدار بسته ای با کیفیت بالا و مناسب استفاده می نمایید می توانید حتی جزئیات را با دقت و زوم بالاتری مشاهده کرد و توسط این قابلیت می توان سارقین را به راحتی شناسایی نمود.

در هنگام خرید دوربین مداربسته به جای اهمیت دادن به میزان هزینه بهتر است که به کیفیت قطعات و اجزاء تشکیل دهنده آن اهمیت بدهید. از مهمترین عواملی که باید به آن توجه نمود لنز دوربین مداربسته، سنسورهای دوربین، کیفیت تصویر دوربین، میزان زوم دوربین مداربسته و… است که سبب می شود به هیچ وجه کیفیت دوربین مداربسته افت ننماید. در این بخش قصد داریم درباره زوم دوربین های مداربسته و انواع زوم در دوربین مداربسته صحبت نماییم.

همانطور که می دانید معنای کلمه زوم به معنای بزرگ نمایی بوده که این قابلیت توسط لنز دوربین مداربسته انجام می شود. توسط لنز می توان به راحتی بر روی میزان زوم کردن از راه دور تسلط داشته باشید. در واقع توسط لنز دوربین مداربسته و تغییر در فاصله کانونی می توان بزرگ نمایی را تغییر داد و بر روی هر نکته ای به راحتی بزرگ نمایی انجام دهید.

انواع زوم در دوربین های مداربسته

همانطور که گفته شد زوم در دوربین های مداربسته توسط لنز دوربین انجام می شود ولی باید بدانید که در دوربین های مداربسته دو نوع زوم یکی به صورت زوم دیجیتال و دیگری به صورت زوم اپتیکال وجود دارد.

  1. زوم اپتیکال

اصلی ترین نوع زوم در لنزهای دوربین مداربسته و همچنین دوربین عکاسی زوم اپتیکال است که سبب می شود در فاصله کانونی تغییر ایجاد شود و با این تغییر ، کیفیت تصویر هیچ گونه تغییر و افتی نمی نماید.

       2.زوم دیجیتال

این نوع زوم که به عنوان زوم جعلی و تقلبی معروف است در واقع یک بزرگ نمایی جعلی انجام می دهد که نه تنها به کیفیت تصویر دوربین مداربسته کمکی نمی کند بلکه سبب می شود کیفیت تصویر در دوربین مداربسته افت شدیدی نماید.

 

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در دوربین مداربسته چیست؟

همانطور که گفته شد در دوربین های مداربسته با زوم اپتیکال با تغییر در فاصله کانونی لنز بزرگنمایی و تغییر ایجاد می شود و با این بزرگنمایی هیچ گونه تغییری و افت کیفیت تصویری در دوربین مداربسته مشاهده نمی شود اما در دوربین مداربسته با زوم دیجیتال با تغییر فاصله کانونی لنز دوربین بزرگنمایی ایجاد نمی شود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که پس این بزرگنمایی چیست و چگونه ایجاد می شود؟

باید گفت که بزرگنمایی ایجاد شده در هیچ گونه ربطی به فاصله کانونی دوربین مداربسته نداشته و این بزرگنمایی یا زوم جعلی بوده و به وسیله نرم افزارهایی در دوربین ایجاد می شود.

البته باید بدانید این دو نوع زوم به تنهایی برای دوربین مداربسته نیست بلکه در دوربین های عکاسی هم تمامی این موارد صدق می نماید.

 

در واقع باید گفت در دوربین های مداربسته از نوع زوم دیجیتال به دلیل عدم تغییر در فاصله کانونی از روشی به نام جاگذاری استفاده می گردد که سبب می شود پیکسل هایی به تصویر موجود اضافه شود این کار نه تنها سبب افزایش و یا حتی حفظ کیفیت تصویر نمی‌شود بلکه سبب می شود کیفیت تصویر در دوربین مداربسته و یا عکاسی افت شدیدی کرده و با زوم کردن، تصویر تار و غیر قابل درک مشاهده می نمایید. به طور کلی تصویر در دوربین مداربسته با زوم دیجیتال به صورت مجازی بزرگنمایی پیدا می نماید.

در دوربین مداربسته از نوع زوم اپتیکال بر خلاف زوم دیجیتال با تغییر در میزان زوم در فاصله کانونی تغییر ایجاد می شود و همین امر سبب می شود نه تنها در تصویر بزرگنمایی شده هیچ گونه افت کیفیتی ایجاد نمی شود بلکه تصویر با کیفیت بالاتری مشاهده می‌گردد.

در هنگام خرید دوربین مداربسته علاوه بر توجه به نوع زوم باید به لنز دوربین و دامنه فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته توجه نمود. بهتر است بدانید که هرچه دامنه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد میزان بزرگ نمایی لنز دوربین مداربسته بیشتر می باشد.

در هنگام خرید دوربین مداربسته حتما به مشخصات لنز دوربین توجه نمایید بدین صورت که اگر در یک دوربین مداربسته زوم اپتیکال دوربین برابر با 12X باشد و در دوربین دیگری برابر با 6X باشد بدین معناست که میزان قدرت زوم اپتیکال در دوربین 12X بسیار بیشتر و قدرتمندتر از زوم اپتیکال 6X است. در واقع 12X به معنای آن است که تصویر دوربین مداربسته را می توان تا 12 برابر بزرگ‌‌تر نمود.

لازم به ذکر است که زوم اپتیکال فقط در دوربین های اسپید دام یا دوربین های مداربسته موتوردار امکانپذیر هست و سایر دوربینها فقط قادر به زوم دیجیتال هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید