راه های افزایش امنیت منزل و محل کار

امنیت منزل

راه های افزایش امنیت منزل و محل کار

همانطور که می دانید اغلب ما در شهرهای پرجمعیتی زندگی می کنیم که این پدیده امکان بروز جرم از جمله سرقت یا دزدی را بالا می برد. همه ی ما به دنبال راه هایی برای افزایش امنیت منزل و حتی محل کار خود هستیم. هر کدام از ما ممکن است تجربه ای از آسیب سرقت در زندگی خود دیده باشیم و می دانیم که این آسیب بسته به بزرگی آن بسیار تاثیر گذار در زندگی و روان ما انسان ها دارد. سرقت چه جنبه ی مالی داشته باشد و چه معنوی در دو صورت می تواند آسیب جدی برجای بگذارد.

پس در زمینه افزایش امنیت منزل پیشگیری بهتر از درمان است. هر کدام از افراد جامعه می توانند در افزایش امنیت منزل خود نقش مهمی داشته باشند. گرچه امنیت همیشه دارای ضریب شکست است و نمی توان آن را صد درصد تضمین کرد اما می توان درصد بروز ناامنی را با راهکارهایی عملی بسیار پایین آورد. پس نتیجه می گیریم که آشنایی هر چه بیشتر ما با مسائل امنیتی و حفاظت شخصی می تواند در بسیاری از موارد ما را از آسیب های جدی سرقت دور نگه دارد. حال به نکاتی در زمینه ی بالابردن امنیت منازل، خانواده و محل کار می پردازیم:

 

۱- ارتباط دوستانه و سالم با همسایه ها

برای مثال اگر همسایه های شما در جریان سفر شما و خانواده باشند، باشنیدن صدای مشکوک از خانه ی شما و یا تردد غیر عادی می توانند از بروز سرقت در منزل و یا محل کارتان جلوگیری کنند.

۲- از بکارگیری افراد غریبه برای خدمات در منزل و یا محل کار خود اجتناب کنید.

برخی از افراد برای رفع نیازهایی نظیر نظافت منزل و باربری از افراد ناشناس کمک می گیرند که این کار می تواند امنیت منزل و یا محل کار را به شدت پایین بیاورد.

۳- به تردد های افراد و اتومبیل های اطراف خود بی توجه نباشید.

۴- برای تعمیر قفل درب و یا گاوصندوق خود از افراد مطمئن و شناس کمک بگیرید.

۵- کلید خانه و یا محل کار خود را هرگز به دیگران نسپارید.

۶- کودک خود را حتی برای لحظه ای کوتاه در جلوی منزل و یا حتی در حیاط و اتومبیل تنها نگذارید.

۷- همیشه از قفل بودن درب و پنجره ها مطممئن باشید. یادتان باشد اگر بازگردید و قفل ها را چک کنید و وقتتان کم باشد بهتر از آسیب سرقت در زندگی شما است.

امنیت منزل
امنیت منزل

۸- به طور منظم به سیستم های امنیتی منزل و محل کار خود سربزنید و آن ها را چک کنید.

۹- یادتان باشد که خانه و محل کار شما حتما باید دارای یک سیستم امنیتی مجهز و به روز باشد.

۱۰- بر روی دیوارهای اطراف خانه سیم خاردار بسیار مناسب است.

۱۱- از درب های ضد سرقت برای خانه، محل کار و پارکینگ اتومبیل استفاده کنید.

۱۲- برای وسایل ارزشمند خود گاوصندوق تهیه کنید.

۱۳- کلیدهای خانه را در جاهای بسیار امن قرار دهید.

۱۴- به افرادی که خود را مامور معرفی می کنند زود اطمینان نکنید و از واقعی بودن ماموریت آن ها مطمئن شوید.

۱۵- مواظب زباله هایتان باشید

برای مثال اگر وسیله ای گرانقیمت خریده اید آن را با زباله های دیگر دم در خانه نگذارید و سعی کنید جلد یا جعبه ی آن را از بین ببرید.

۱۶- سعی کنید در مخفی کردن لوازم گرانبها خلاق باشید

سارقان دستگیر شده اعتراف کرده اند که همیشه کمد لباس، میزهای کنار تخت و کابینت دارو ها را چک می کنند. به جای آنکه وسایل با ارزش تان را در جاهای کلیشه ای مخفی کنید خلاقیت به خرج دهید و آنها را در جاهایی پنهان کنید که سارقان نتوانند پیدایشان کنند.

۱۷- وسایل بیرون از خانه را فراموش نکنید

وجود وسایلی از قبیل دوچرخه، اسکوتر، کباب پز و … در جذب سارقین به سمت خانه بسیار موثر است. پس سعی کنید وسایل خود را دم درب خانه نگذارید.

۱۸- پیش از مسافرت آثار سفر را از خود به جای نگذارید

برای مثال بر روی پیغامگیر تلفن منزل چیزی از سفر و نبودن طولانی مدت نگویید. یا اینکه از دوستان و آشنایان خود بخواهید که اقلام پستی را جمع‌آوری کنند. اگر در فصل زمستان به سر می‌برید، از کسی بخواهید برف‌های جلوی در منزل شما را پارو کند.

۱۹- حیاط منزل خود را امن کنید

سعی کنید حیاط شما اگر درخت و فضای سبزی دارد آنگونه نباشد که کسی بتواند در آن پنهان شود. برای مثال شاخه های بلند را هرس کنید و فضای سبز را به صورت انبوه طراحی نکنید.

[columns] [one_half] [messages box_type=”notice” hide_text=”hide this”] هشدار!  ترفندهای سارقین …[/messages] [/one_half] [/columns]
حال پس از برشمردن راه های بالابردن امنیت بهتر است که کمی هم از ترفندهای سارقین منزل بدانید. شما می توانید با دانستن این ترفندها آن را در ارتکاب این جرم شکست دهید.
  • ترفند توپی زنی: این روش روشی قدیمی و شناخته شده است که در آن سارقین به وسیله ی دیلم و ایزار نظیر آن توپی قفل درب منزل را می شکنند و وارد انه می شوند. با استفاده از قفل های محکم و درب ضد سرقت می توان مانع از این ترفند شد.
  • ترفند عنکبوتی

در این روش سارقین از دیوار خانه ها بالا می روند. شما با گذاشتن دوربین مداربسته می توانید مانع از اقدام شوید.

  • ترفند نامه یا کاغذ سفید

در این شیوه سارقین زنگ منزل را می زنند اگر کسی در منزل نباشد لای در یک کاغذ سفید و یا پاکت نامه می گذارند. بعد مدتی کشیک می دهند اگر کسی کاغذ را برنداشت برای اقدام به سرقت به آن خانه می روند.

  • کشیک با خودروهای دزدی

در این موارد سارقین با خوردروهایی که سرقت کرده اند در محله هایی مدتی می چرخند و کشیک خانه ها می دهند تا بفهمند اهالی محل چه زمان هایی در خانه نیستند تا اقدام به سرقت کنند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-91077088