دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

دوربین مداربسته بی سیم(وایرلس)

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته بی سیم

دوربین مدار بسته بی سیم همانند سایر دوربین های مداربسته که سیم دارند کار می کند، اما با این تفاوت جزئی که به طور مستقل می تواند به اینترنت وصل شود و از این طریق، انتقال تصویر وایرلس بر روی موبایل و یا لپ تاپ، تصاویر منتقل می گردد، برای همین کار کردن با این دوربین ها هم از لحاظ قیمت هم از لحاظ کار کردن با آن بسیار به صرفه است.

دوربین های مدار بسته بی سیم معمولا شبیه دوربین های تحت شبکه کار می کنند، با این تفاوت که بین دوربین و دستگاه ضبط تصاویر آن NVR یا XVR کابلی وجود ندارد و به صورت بی سیم ارتباط برقرار می شود. می توانید دوربین را مستقیما به گوشی یا سیستم کامپیوتر وصل کنید و اگر آن را به مودم اینترنت خود وصل کنید به راحتی از اینترنت و راه دور می توانید تصاویر آن را کنترل نمایید.

دوربین بی سیم شارژی :

هنگام نصب دوربین مدار بسته ، ارتباط دوربین از طریق یک سیم برق و یک سیم تصویر برقرار می شود . دوربین های مدار بسته بی سیم، کابل تصویر ندارند و به صورت بی سیم کار می کنند ولی برای تغذیه برق آن از طریق آداپتور می توان از آن استفاده کرد.

اگر می خواهید دوربین مداربسته سیم نداشته باشد، باید نوع شارژی آن را استفاده کنید. این نوع از دوربین های مداربسته دارای یک باتری هستند که به صورت دوره‌ای شارژ می شود. دوربین‌های شارژی رم خور نوعی از انواع دوربین مداربسته بدون سیم می‌باشند که دارای باتری داخلی یا نصب باتری شارژی می‌باشند.

این دوربین‌ها قابلیت اتصال بیسیم و انتقال تصویر وایرلس تصاویر بر روی موبایل یا لپ تاپ را دارند و قادر به ذخیره سازی تصاویر بر روی کارت حافظه نصب شده بر روی خود می‌باشند.

از آنجایی که معمولا این دوربین‌ها با محدودیت فضای حافظه و همچنین محدودیت شارژ باتری مواجه هستند،  در بسیاری از انواع دوربین‌ های مدار بسته بی سیم شارژی از سنسورهای حساس به صدا و سنسورهای حرکتی برای شروع فیلمبرداری در صورت شنیدن صدا یا مشاهده تصویر استفاده شده تا شارژ باتری دوربین بیهوده تمام نشود و حجم کارت حافظه آن با تصاویر بدون حرکت پر نشود.

دوربین مدار بسته بی سیم تحت شبکه اینترنت دارای سیم منبع تغذیه برق :

دسته دیگری از دوربین‌های بی سیم دوربین‌های تحت شبکه وای فای می‌باشند که ارتباط تصویر به صورت بی سیم انجام می شود ولی برای برق از یک سیم آداپتور استفاده می کند که به نزدیک ترین پریز برق قابلیت اتصال را دارد و نیاز به کابل کشی ندارد.

دسته بندی انواع دوربین مداربسته بی سیم براساس نوع سیستم :

به طور کلی ، دوربین مداربسته به دو دسته آنالوگ و دیجیتال دسته بندی می شود.

دوربین مدار بسته وایرلس آنالوگ :

 

انتقال صدا و تصویر در دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ، از طریق فرکانس های رادیویی انجام می شود. فرکانس های دوربین مداربسته آنالوگ، ۹۰۰MHz ،۲.۴ GHT ،۵.۸ GHz می باشند.

مزایای دوربین مدار بسته بی سیم آنالوگ:

هزینه این دوربین های مداربسته، ارزان تر از نوع دیجیتال است.

امکان استفاده از چند دستگاه گیرنده برای دوربین: سیگنالی که از هر دوربین مداربسته آنالوگ فرستاده می شود، می تواند توسط تعداد زیادی از دستگاه های گیرنده اطراف، دریافت و نمایش داده شود.

معایب دوربین مدار بسته بی سیم آنالوگ

فرکانس ارسالی از دوربین مداربسته آنالوگ، با فرکانس های دستگاه هایی مثل، تلفن های بی سیم و کنسول های بازی تداخل پیدا می کند.

این نوع از دوربین های مداربسته هیچ نشانگری برای نشان دادن قدرت و تعداد سیگنال ندارند.

به دلیل این که سیگنال دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ با سایر دستگاه ها مشابه است، امکان دریافت سیگنال های آن توسط گیرنده های دستگاه های دیگر نیز وجود دارد.

پیشنهاد متخصصین دیدافزا:

در صورت نیاز به نصب دوربین بی سیم در محیط های حرفه ای بهتر است حتما از دوربین های بی سیم شبکه استفاده کنید. بزرگترین عیب این دوربین ها هزینه بالای آنهاست. گذشته از هزینه این دوربین ها از بسیاری جهات از دوربین های ساده انالوگ مناسب تر هستند. همچنین حتما از دوربین های مداربسته بیسیم در محلی که به هیچ وجه امکان کابل کشی وجود ندارد استفاده کنید و حتما در کنار استفاده از دوربین های مدار بسته بی سیم و دوربین های سیم دار هم استفاده کنید که ضریب امنیت محل شما بالاتر برود.

آیا می‌توان دوربین سیم دار را به دوربین بیسیم تبدیل کرد؟

بله. برخی تجهیزات کمکی ساده در دسترس قرار دارند و مجهز به یک فرستنده جهت اتصال به دوربین و یک گیرنده جهت اتصال به دوربین آنالوگ هستند.

آیا امکان افزایش دامنه فرکانسی دوربین مداربسته بیسیم وجود دارد؟

بله. برخی تجهیزات الکترونیکی موسوم به تکرارگر وجود دارند و بوسیله آنها می‌توان دامنه فرکانسی دوربین وایرلس را افزایش داد. طرز کار این سیستم ساده است طوری‌که سیگنال دوربین را دریافت و آن را دوباره ارسال می‌کند. در واقع با این کار دامنه فرکانسی دوربین مداربسته وایرلس دو برابر خواهد شد، اما استفاده از چند سیستم تکرارگر توصیه نمی‌شود، زیرا هر کدام به صورت تصاعدی کیفیت سیگنال را تضعیف خواهند کرد.

 

حداکثر دامنه فرکانسی دوربین مداربسته را همواره براساس خط دید محاسبه می‌کنند. این بدین معناست که بین فرستنده و گیرنده هیچ مانعی وجود ندارد. هرچند فرستنده قادر است اطلاعات را از میان دیوارها، پنجره‌ها و حتی فلزات باریک عبور دهد، اما این موانع سیگنال را ضعیف و برد تبادل اطلاعات تجهیزات را کمتر خواهند کرد.

معایب

بعضی از معایب دوربین مدار بسته بی سیم عبارتند از :

اگر شبکه وایرلس به درستی تنظیم و سازماندهی نشده باشد، احتمال تداخل سیگنالی در نقاط دسترسی که با یک کانال کار می‌کنند، وجود دارد و این امر موجب کاهش کیفیت شبکه وای فای خواهد شد.

درمورد شبکه‌های وایرلس دوربرد و اصلی به خط دید نیاز است. حتی شبکه‌هایی هم که به وای فای وصل هستند (یعنی نیازی به خط دید ندارند) ممکن است قدرت و کیفیت سیگنال آنها در اثر تداخل ناشی از حضور اشیاء مانند شیشه، درخت، آسانسور، رک‌های فلزی و غیره تحت تاثیر قرار گیرد.

زمانی‌که دوربین‌های مداربسته تحت‌شبکه در مجاورت نقاط دسترسی به شبکه وای فای قرار گرفته باشند، شبکه وای فای قادر است پهنای باند کافی را فراهم سازد. اما هرچه فاصله بیشتر شود، پهنای باند هم کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید