راه های افزایش امنیت, علل و عوامل سرقت

دلایل وقوع سرقت و راه های پیشگیری

دلایل وقوع سرقت و راه های پیشگیری

دلایل وقوع سرقت و راه های پیشگیری

سرقت کلمه ای بسیار آشنا برای همه ی ماست . از همان اوایل کودکی همیشه به ما درباره این کلمه هشدار می دادند مخصوصا پدر و مادر هایمان و همیشه گوش زد می کردند که مواظب وسایلمان باشیم چون همیشه سرقت در کیمن است ! دلایل وقوع سرقت چیست ؟ چرا این جرم این قدر گسترده و همیشه همه ی افراد را تحت پوشش قرار می دهد ؟

چرا بعضی از افراد که توانایی کار کردن سالم را دارند ولی به سرقت اموال مردم مشغول هستند ؟ چرا بعضی از کودکان از همه دیگر دزدی می کنند ؟ آیا این آسیب و جرم اجتماعی فقط در کشور ما رایج است یا در کشور های دیگر هم وضع همین طور است

 

آیا راه حل و راه کار هایی برای جلوگیری و یا حتی کاهش سرقت وجود دارد ؟ این ها سوالاتی هستند که بسیاری از ما این ها را از خودمان پرسیده ایم . در این مقاله با ما همرا باشید تا بیشتر درباره این موضوع بدانیم .

سرقت از معدود جرایمی است که انسان یا خانواده ای را از حیث مال و جان، ناموس مورد تعرض قرار می دهد و تهدید بالقوه ای برای بر هم زدن احساس امنیت شهروندان می باشد.. اکثر سارقین منازل و اماکن، کیف قاپی افراد معتادی هستند به علت ضعف توجه مالکین به توصیه های حفاظتی پلیس قربانی سارقین می شوند علاوه بر خسارت مالی متحمل ضربه بسیار شدید روحی و جسمی می گردند بر اساس آخرین یافته ها و پژوهش های صورت گرفته تکیه صرف بر نیرو، ابزار و تجهیزات و شیوه های مرسوم انتظامی نسبت به روشهای نوین جرایم بسیار پرهزینه و کم اثر است.

انگیزه سارقان

سارقین انگیزه اصلی از ارتکاب سرقت را مشکلات اقتصادی، کسب درآمد واعتیاد به مواد مخدر اعلام می کنند که عواملی چون محرومیتهای عاطفی، روانی و عدم تربیت صحیح در دوران کودکی و نابسامانی های اجتماعی و خانوادگی و معاشرت با دوستان ناباب و عدم رعایت موارد ایمنی صاحبان و ساکنین منازل در وقوع سرقت دخیل بوده است.

وقتی افراد جامعه بویژه جوانان فرصت های اضافی داشته باشند و این فرصت ها از مجرای صحیح و درست نتواند مورد استفاده قرار گیرد طبعا به روش های غیر اصولی و ضداجتماعی کشیده می شود موارد بسیاری از دزدی ها یا تبهکاری ها که از روی بی حوصلگی یا برای تنوع و سرگرمی صورت می گیرد ،نمونه ای از این نوع است.

هر فرد بیکار ناچار به نحوی زندگی خود را بگذراند و برای این گذران باید درآمدی داشته باشد چون کسب چنین درآمدی نمی تواند از راهها و شیوه های درست و قانونی تأمین شود،چه بسا فرد به راههای غیر قانونی کشیده شود و از طریق دزدی هزینه گذران زندگی خود را تأمین کند.

عوامل سرقت

عوامل سرقت

اثرات هر نوع مهاجرت در دگرگونی های اجتماعی کم و بیش مشابه است اما از نظر جرم شناسی،مهاجرت روستاییان به شهر ها حائز اهمیت خاصی است مهاجرت مشکلات عدیده ای را در پی دارد.جوانان یا خانواده هایی که به انتظار داشتن زندگی بهتر و با امید یافتن کاری مناسب به شهرهای بزرگ روی می آورند،در مشکلات فراوان تری غرق می شوند چون به خواسته های خود نمی رسند به کار های خلاف و غیر قانونی کشیده می شوند.

نقش عوامل اجتماعی در سرقت تعیین کننده است به طوریکه میتوان گفت که در اکثر موارد سرقت دارای ریشه ای اجتماعی،اقتصادی بوده است.در زمان های گذشته ریشه هر معضل را در خانواده می دانستند اما امروزه با پیچیدگی روابط اجتماعی ریشه این معضل را در اجتماع نیز جستجو می کنند بنابراین سرقت سبب تزلزل امنیت اقتصادی شده و مردم را از کار و فعالیت دلسرد می کند سرقت نه تنها عامل رعب و وحشت است بلکه جرات و خسارت علیه دستگاه های دولتی رانیز فراهم سازد

عوامل سرقت

بنابرین با توجه به تحقیقات انجام شده دلایل مهم سرقت عبارتند از مشکل اقتصادی و بیکاری ، مشکلات خانوادگی از قبیل در ست تربیت نکردن کودکان و … . پس ما باید ابتدا تا آنجایی که برای ما مقدور می باشد از سیستم های حفاظتی برای منازل خود استفاده کنیم و همچنین از نکاتی که نیروی انتظامی به مردم اعلام می کند عمل کنیم .

و از همه مهم تر به فرهنگ سازی برای این مشکل بپردازیم و کودکان خود را از همان ابتدای زندگی به تلاش و کوشش و کار تشویق و آن ها را از عواقب و زشتی های سرقت آگاه کنیم و هم چنین دست به دست هم دهیم و برای رونق اقتصادی کشور و ایجاد شغل برای جوانان بکوشیم .

در کنارتان هستیم (مشاوره رایگان)

با ارسال نظرات خود نسبت به مقالات ما را همراهی کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید