دزدگیر, سیستم های حفاظتی

دزدگیر

دزدگیر

دزدگیر به یک عضو اصلی در فروشگاه ها و سایر کسب و کارها تبدیل شده و حتی در خانه های شخصی نیز به طور فزاینده ای دیده می شود. اگر تا به حال برای سیستم امنیتی خانه خود دزدگیر خریداری کرده اید، می دانید گزینه های متنوعی وجود دارد. که بیشتر آن ها باید توسط متخصص نصب شود اما  به نظر می رسد که اکثر سیستم های هشدار در حقیقت از همان مفاهیم طراحی اولیه ساخته شده اند.

در این مقاله ما این مفاهیم را بررسی خواهیم کرد . با همراه شوید تا بیشتر بدانیم .

اصلی ترین قسمت دزدگیر، یک مدار الکتریکی ساده است . در هر مدار یک چراغ قوه به همراه آژیر یا یک کامپیوتر را روشن می کند . الکتریسیته تنها زمانی جریان می یابد که مسیری را بین دو نقطه ی متضاد شارژ شود. برای روشن یا خاموش کردن برق، قسمت مدار را باز کنید یا آن را ببندید.در یک دزدگیر، سوئیچ عمل نفوذ را تشخیص می دهد – به عنوان مثال درب یا پنجره باز می شود.

دزدگیرها به دو دسته تقسیم می شوند :

1-در سیستم مدار بسته ، مدار الکتریکی هنگام بستن درب بسته است. این به این معنی است که تا زمانی که درب بسته باشد، برق از یک انتهای مدار به دیگری جریان می یابد. اما اگر کسی درب را باز کند، مدار باز می شود و برق نمی تواند جریان یابد. این باعث زنگ زدن می شود و دزدگیر شروع به آژیر کشیدن می کند .

2-در سیستم مدار باز، باز کردن درب، مدار را خاموش می کند، بنابراین برق شروع به جریان می کند. در این سیستم، هنگامی که مدار کامل می شود، زنگ هشدار شروع می شود.

معمولا دزدگیرهایی با سیستم مداربسته بهتر از دزدگیرهایی با سیستم مدارباز هستند زیرا یک سارق کاربلد به راحتی می تواند سیم های مدارباز را قطع کند و دزدگیر را غیر فعال کند .

سنسور مغناطیسی در دزدگیر مداربسته شامل چندین اجزا ساده می باشد . برای طراحی پایه بیشتر این نوع دزدگیر ها شما به موارد زیر نیاز دارید :

باتری یک مدار را روشن می کند
یک سوپاپ فلزی هدایت شده به یک قاب درب
یک آهنربای جاسازی شده در درب، با سوئیچ کنار گذاشته شده
یک زنگ متمایز با یک سوئیچ کنترل کننده

هنگامی که درب بسته است، آهنربا سوئیچ فلزی را خاموش می کند تا مدار کامل شود.  هنگامی که آهنربا را با باز کردن درب حرکت می دهید، سوپاپ کلید را به حالت باز درمی آورد. این جریان  را قطع می کند و سیستم شروع آژیر کشیدن میکند. شما همچنین می توانید این نوع سیستم را به یک پنجره وصل کنید. اگر یک مزاحم پنجره ای را باز کند، آهنربا مغناطیسی از کلید خارج می شود و زنگ فعال می شود.

یکی دیگر از دزدگیرهای ساده، از یک دکمه کوچک به عنوان سوئیچ استفاده می کند. این دکمه در قاب درب جاسازی شده است، بنابراین بسته شدن درب آن را فشار می دهد. وقتی کسی باز می شود، دکمه آزاد می شود، مدار تغییر می کند و سیستم دزدگیر شروع به آژیر کشیدن می کند.

سیستم دزدگیر

سیستم دزدگیر

با استفاده از ابزارهای ساده ای که گفتیم می توانیم یک دزدگیر داشته باشیم . اما این سیستم ناقص است . سارق درب را باز می کند و زنگ دزدگیر به صدا در می آید و فورا درب را می بندد و همه چی خاموش می شود و وارد منزل می شود . بنابرین متخصصان یک قطعه دیگر به این سیستم اضافه کرده اند : جعبه کنترل

جعبه کنترل به یک یا چند زنگ هشدار متصل است، و دارای منبع تغذیه خود است. جعبه کنترل مدارها را کنترل می کند و در صورت بسته شدن (بستگی به نوع سیستم دارد) زنگ هشدار می دهد. اما هنگامی که زنگ زده می شود، جعبه کنترل آن را قطع نمی کند تا کسی وارد یک کد امنیتی در یک صفحه کلید متصل شود به عبارت دیگر جعبه کنترل دارای رمز عبور است و فقط کاربری که آن را می داند می تواند زنگ هشدار را خاموش کند . برای امنیت بیشتر، جعبه کنترل معمولا در یک نقطه خارج از محل قرار گرفته است، بنابراین سارق نمی تواند آن را پیدا کند و آن را نابود کندو همچنان زنگ دزدگیر به کار خود ادامه می دهد .

با استفاده از این مفهوم اساسی، شما می توانید  انواع سیستم های هشدار را ایجاد کنید. فقط تصور کنید که یک سرقت ممکن است از طریق شکستن شیشه پنجره یک خانه انجام شود. به عنوان مثال، یک سارق ممکن است از طریق یک پنجره آن را بشکند و بدون به صدا درآمدن دزدگیر وارد خانه شود. ساده ترین راه این است که جریان را از طریق یک خط نازک از سیم فویل روی سطح شیشه قرار دهید. اگر یک سارق شیشه ای را بشکند ، سیستم دزدگیر به صدا درمی آید .

 

با مجموعه مقالات آموزشی ما همراه باشید تا بیشتر در مورد سیستم های امنیتی و حفاظتی آشنا شوید .

در کنارتان هستیم (مشاوره رایگان)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید