دوربین مداربسته

دانستنی های لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته یکی از مهم ترین قسمت آن است که در بیشتر دوربین ها ، گران قیمت ترین بخش دوربین لنز آن است . در این مقاله ما به توضیح این مهم می پردازیم که در ابتدا به تعریف لنز دوربین مداربسته  و در ادامه به انواع لنز دوربین مداربسته و تفاوت های آن های می پردازیم. با ما همراه شوید .

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته وسیله ای است که وظیفه تنظیم زاویه دید دوربین و انتقال نور از محیط بیرون بر روی سنسور را بر عهده دارد که یکی از مهم ترین کارهای دوربین مداربسته می باشد . هر چه قدر لنز تصویر با کیفیت و با زاویه دید مناسب ارائه دهد ، تصاویر بهتری در اختیار ادمین دوربین قرار می گیرد و منطقه تحت پوشش دوربین به خوبی محافظت می شود .

یکی از مشخصات مهم لنز دوربین مداربسته فاصله کانونی است . که در اینجا توضیح مختصری در مورد فاصله کانونی لنز می دهیم . فاصله کانونی که بر حسب میلی متر است با زاویه دید نسبت معکوس دارد یعنی هر چقدر فاصله کانونی بزرگ باشد ، زاویه دید کم است و همچنین  فاصله کانونی کوچک ، زاویه دید وسیعی را در بر می گیرد.  بیشترین لنزهایی که برای دوربین مداربسته بکار می رود، لنزهای زوم و لنزهای چندکانونی هستند؛ لنزهای زوم در واقع لنزهایی با فاصله کانونی ثابت هستند، لنزهای چند کانونی هم لنزهایی هستند که فواصل کانونی متغیر دارند. تصویری که بر روی صفحه نمایش وجود دارد توسط فاصله کانونی لنز مشخص می گردد.

انواع لنز

لنز با فاصله کانونی ثابت (fixed) – لنز با فاصله کانونی متغیر(varifocal) – لنزهای موتور دار (motorized) .

fixed lens

لنزهایی که دارای فاصله کانونی ثابت هستند در واقع زاویه دید و عمق ثابتی هم دارند که بر حسب میلی متر نمایش داده می شود. مثلاً لنز ثابت 2.8 میلی متر دارای فاصله کانونی 2.8 میلی متر زاویه دید حدود 150 درجه و عمق دید حدود 10متر می‌باشد. این نوع لنزها برای مواقعی مناسب هستند که زاویه دید و عمق دید مشخص باشد به عبارت دیگر خریدار دوربین مداربسته اندازه منطقه ای را که می خواهد تحت پوشش قرار دهد را بداند .

لنز ثابت دوربین مداربسته

لنز ثابت دوربین مداربسته

varifocal lens

در این نوع لنزها فاصله کانونی ثابت نیست و می توان آن را به صورت دستی تنظیم کرد پس زاویه دید و عمق دید هم در این نوع لنزها متغیر است .  معمولاً این لنزها با دو فاصله کانونی تعریف می شوند. یعنی تمام لنز های چند کانونی یک فاصله کانونی اولیه و یک فاصله کانونی ثانویه دارد که بیانگر فاصله دو عدسی در دوربین مداربسته است.

چون فاصله کانونی در این لنزها به صورت دستی تنظیم می شود، باید پس از اطمینان از فاصله صحیح لنز را به یک لنز فیکس  تبدیل کرده و سپس شروع به کار کنیم. در هر کدام از لنزهای چند کانونی دو اهرم موجود است یکی از آنها مربوط به فاصله کانونی یعنی همان جابجایی لنز دوم و دیگری مربوط به وضوح تصویر است . چون این لنزها دارای تنظیم و فوکوس اتوماتیک نیست باید بعد از هر تغییر در فاصله کانونی باید عدسی اول را نیز به صورت دستی تنظیم کنیم.
در واقع لنزهای چند کانونی این اختیار را به ما می دهد که در بازه فاصله کانونی خودمان و با زاویه و عمق دیدی که مد نظرمان است ، تصویربرداری را آغاز کنیم.

لنز وریفکال دوربین مداربسته

لنز وریفکال دوربین مداربسته

motorized lens

این نوع لنز هم مانند لنز وریفکال می باشد که دارای فاصله کانونی متغیر است و زاویه دید و عمق دید متغیری را می توانیم داشته باشیم با این تفاوت که در این نوع لنز ها تنظیم فاصله کانونی به صورت دستی نمی باشد و این کار از راه دور انجام می شود (با استفاده از ریموت) .

این کار توسط چرخ دنده های کوچکی که داخل دوربین قرار دارد انجام می شود و فاصله عدسی دوم را تغییر می دهد  و تفاوت دیگری که دارد این است که تنظیم و جابجایی عدسی اول به صورت اتوماتیک با توجه به وضوح تصویر انجام می شود. لنزهای موتوردار به اختصار به صورت یک عدد کنار x هم نمایش داده می‌شوند. مثلا لنز موتوردار 34x‌ که عددی که کنار x قرار دارد تعریفی برای بزرگ نمایی لنز می باشد که حاصل تقسیم حالت wide و حالت tele می باشد که به ترتیب فاصله کانونی اولیه لنز و فاصله کانونی نهایی لنز می باشد.

البته هم اکنون استفاده از لنزهای موتوردار به حداقل خود رسیده زیرا حالت tele در لنزهای موتوردار باعث می شود فاصله کانونی زیاد شده و زاویه دید بسیار محدود و از وضوح تصویر کم شود. می توان برای پوشش دادن این ضعف از از پایه های متحرک و حرکت دوربین مداربسته بهره گرفت. ولی چون قیمت خرید یک پکیج کامل شامل لنز موتوردار، دوربین مداربسته ، کاور out door ، فن ، هیتر ،پایه گردن و  دستگاه کنترلرخیلی بالا می رود و به صرفه نیست ،عده کمی از آن استفاده می کنند و بنابراین دوربین مداربسته اسپید دام جای این گونه دوربین مداربسته را میگیرد که دارای ویژگی های بیشتری اهم از سرعت بالاتر چرخش، قابلیت برنامه‌ریزی دقیق و حرفه‌ای، امکان اتصال حسگرها و… می باشد. درضمن قیمت پائین تری هم دارد.

لنز موتوردار دوربین مداربسته

لنز موتوردار دوربین مداربسته

در کنارتان هستیم (مشاوره رایگان)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید