دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

تشخیص چهره Face Detection در دوربین مدار بسته

 

سیستم دوربین مدار بسته امروز بیشتر از هر زمانی در زندگی مردم پر رنگ شده است. کمتر خانه ، مغازه یا فضای مهمی را می توان یافت که دوربینی از آنجا شما را نگاه نکند، برخی از قابلیت های دوربین ها برای کاربران بسیار جالب است که امروز و در این قسمت از مطالب شرکت دیدافزا در خصوص دو ویژگی هوشمند دوربین مدار بسته یعنی تشخیص چهره و شناسایی چهره ، برای شما خوانندگان گرامی توضیح می دهیم. از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.

منظور از تشخیص چهره ( Face Detection ) در دوربین مدار بسته چیست؟

شاید مهمترین وظیفه ی یک دوربین مدار بسته تصویر برداری است. کاربران برای مشاهده فضای مورد نظر خود اقدام به نصب دوربین مدار بسته می کنند. یکی از مهمترین تصاویری که دوربین می تواند تصویر برداری نماید، تصویر چهره افراد می باشد. با پیشرفت تکنولوژی دوربین های با کیفیت تر به بازار عرضه شدند. افزایش رزولوشن دوربین مدار بسته باعث می شود تا تصاویر دوربین به اندازه ای کیفیت داشته باشد که کاربر دوربین بتواند تصویر شخص جلوی دوربین را با کیفیت مناسب مشاهده نماید. قابلیت تشخیص چهره دوربین مدار بسته با تشخیص چهره ، از چهره افراد تصویر برداری کرده و تصویر آن را ذخیره می کند. این نوع از دوربین ها تعداد زیادی از تصاویر مربوط به افرادی را که در میدان دید دوربین قرار می گیرند را ثبت می کنند و کاربر اتاق کنترل می تواند در صورت نیاز تصویر چهره افراد را مشاهده نماید. دوربین تشخیص چهره یک نام دیگر نیز دارد، دوربین فیس کچر ( Face Capture Camera ) نام دیگر این نوع از دوربین ها می باشد. 

تشخیص چهره دوربین مدار بسته چگونه عمل می کند ؟

دوربین تشخیص چهره با استفاده از الگوریتم های نرم افزاری هوشمند تصاویر افراد را شناسایی می کند ، به نحوی که بر اساس شکل ظاهری چهره افراد مانند بینی ، ابرو ، چشم ها و گوش ها اقدام به تشخیص سر افراد می دهد و تصویر چهره افراد را ثبت می کند. توجه داشته باشید که در این حالت تنها صورت فرد توسط دوربین تشخیص داده شده و عکس آن در فضای مشخص ثبت می شود. 

تصاویر ثبت شده توسط دوربین تشخیص چهره در محل مناسبی ضبط شده و کاربر اتاق کنترل دوربین می تواند با مشاهده تصاویر افراد به صورت چشمی از ورود یا خروج فرد مورد نظر به میدان دید دوربین آگاه شود. فرآیند شناسایی و تطبیق چهره فرد هنگام استفاده از دوربین تشخیص چهره یا فیس کپچر ، توسط عامل انسانی انجام می شود. 

منظور از شناسایی چهره ( Face Recognition ) در دوربین مدار بسته چیست ؟

تکنولوژی شناسایی چهره در ابتدا چهره افراد را تشخیص داده و سپس با آنالیز تصویر بصورت هوشمند مشخصات ظاهری افراد را با دقت بالایی شناسایی کرده و ثبت می کند. سپس در مواقع مورد نیاز کاربر اتاق کنترل می تواند چهره یک فرد را در بین تصاویر ثبت شده دوربین مدار بسته شناسایی و جستجو کند یا چهره یک شخص مورد نظر را در بین بسیاری از افراد دیگر شناسایی کند. شناسایی چهره به مراتب هوشمند تر و پیشرفته تر از تشخیص چهره می باشد.

تفاوت تشخیص چهره ( Face Detection ) با شناسایی چهره ( Face Recognition ) در چیست ؟

دوربین تشخیص چهره تنها چهره افراد را تشخیص داده و در محل از پیش تعریف شده ثبت می کند و هیچگونه فرایند دیگری را انجام نمی دهد. اما دوربین شناسایی چهره علاوه بر انجام عملیات تشخیص چهره ، افراد را بر اساس مشخصات ظاهری شناسایی کرده و قابلیت جستجوی هوشمند در بین تصاویر ضبط شده توسط نرم افزار را برای کاربران فراهم می کند. 

با توجه به مطالب مطرح شده قیمت دوربین مدار بسته با قابلیت تشخیص چهره ( Face Detection ) ، از دوربین شناسایی چهره ( Face Recognition ) بالاتر است چرا که الگوریتم های هوشمند بکار رفته در دوربین های نوع دوم به مراتب پیشرفته تر است.

مزایای سیستم  تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

1.       جمع آوری شواهد و مدارک

اگر شما کاربری هستید که می خواهد از سیستم نظارت خود برای جمع آوری شواهد و مدارک استفاده کند، دوربین های مداربسته با قابلیت تشخیص چهره، این امکان را به شکلی بهتر و کارآمدتر فراهم می کنند. اگر در محل کار یا منزل مسکونی خود، با مورد مشکوکی روبرو شده اید، تشخیص چهره در دوربین مدار بسته به شما کمک می کند تا مشکل را حل کنید. بدین وسیله می توانید از روند حادثه مطلع شده و مدارک کافی را بر علیه فرد مورد نظر جمع اوری کنید.

2.       پیشگیری از وقوع جرم

همه انواع دوربین های مداربسته به پیشگیری از وقوع جرم کمک می کنند؛ دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص چهره، این کار را بهتر انجام می دهد. مجرمان احتمالی اگر بدانند که چهره شان توسط دوربین مداربسته شناسایی شده و ثبت می شود، از کار خود صرف نظر می کنند. این قابلیت، در زمانی که فردی آشنا تصمیم به انجام سرقت و خرابکاری داشته باشد، بسیار موثرتر است. با این وجود، حتی اگر جرمی نیز اتفاق بیفتد، تشخیص صورت فرد خاطی انجام گرفته، جلوی قضاوت های اشتباه گرفته شده و عدالت اجرا می شود.

3.       نظارت بهتر بر فعالیت ها و رخدادها

نصب دوربین مدار بسته با قابلیت تشخیص چهره، یک راه عالی برای بهبود و ارتقای سطح نظارت است. در یک ساختمان اداری و یا مسکونی، روزانه فعالیت های زیادی انجام می گیرد. دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص چهره، شما را در نظارت بهتر بر فعالیت ها و رخدادها یاری می کند. اگر شخصی اجازه رفتن به مکانی خاص را ندارد ولی این کار را انجام می دهد، شما می توانید او را شناسایی کرده و مانع کارش بشوید.

4.       دسترسی به اطلاعات و سوابق، به شکل صحیح و مطمئن

امکان این که یک کاربر توانایی نظارت ۲۴ ساعته بر تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته را نداشته باشد، وجود دارد. دوربین های مداربسته ای که توانایی تشخیص چهره افراد را دارند، در چنین مواردی به کار می آیند. این دوربین ها به شکلی دقیق، رفت و آمد ها و صورت افراد را ثبت کرده و در اختیار کاربر قرار می دهند.

معایب سیستم  تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

1.       هزینه بالا

دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص چهره، گران تر از دوربین مداربسته معمولی است. اگر می خواهید سیستم فعلی خود به دوربین مداربسته تشخیص چهره ارتقا دهید، باید همه دوربین ها، سخت افزارها و نرم افزارها تعویض کنید. شایان ذکر است که هزینه صرف شده، امکانات زیادی را در اختیار شما قرار داده و اصطلاحا ارزشش را دارد. توصیه می کنیم به هنگام خرید دوربین مداربسته با قابلیت تشخیص چهره، اجناس بی کیفیت با قیمت پایین را انتخاب نکنید.

2.       آسیب پذیر بودن

خرابکارن باهوش! اگر بدانند که سیستم امنیتی یک ساختمان مجهز به تشخیص چهره است، می توانند اقداماتی را انجام داده و مانع شناسایی صورت خود توسط دوربین شوند. اما همه افراد به اندازه کافی هوشیار نیستند، اغلب اشتباهات ساده ای انجام می دهند که منجر به ثبت تصویرشان می شود.

3.       پیچیدگی در عملکرد

عملکرد سیستم امنیتی که توانایی تشخیص حرکتی دارد، پیچیده تر از دوربین های مداربسته معمولی است. نصب و راه اندازی این نوع از دوربین های مداربسته باید توسط کارشناسان مربوطه انجام شود. کارمندان بخش امنیتی ساختمان نیز باید آموزش های لازم را در زمینه نحوه استفاده از این دوربین ها کسب کنند. این موارد باعث افزایش هزینه ها می شوند.

4.       عدم وجود اطمینان به صورت ۱۰۰%

با وجود آن که سیستم های امنیتی با قابلیت تشخیص چهره، دقیق ترین دوربین های مداربسته موجود در بازار هستند، اما نمی توان به صورت ۱۰۰% به آن ها اعتماد کرد. تحقیقات نشان داده است که دقت این نوع از دوربین های مداربسته ۹۷٪ است. این نکته بدین معنی است که: اگر قصد دارید شکایتی تنظیم کرده و پرونده ای را علیه کسی ایجاد کنید، باید شواهدی را ارائه کنید که تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته را تایید کند.

ردیابی رفتار و چهره توسط دوربین های مداربسته

خیابانی را در نظر بگیرید که در صورت بروز درگیری، سیستم‌ های دوربین مدار بسته به صورت اتوماتیک اشخاص درگیر را شناسایی کرده و هشدار‌های لازم را برای ماموران امنیتی صادر می‌کنند. از طرف دیگر این قابلیت را داشته باشد، حالات رفتاری هر شخص را در هر زمان مشخص کند. با این توضیح می رویم به سراغ نسل جدید دوربین ‌های مدار بسته که هم اکنون در بخش هایی از کشور انگلستان نصب و راه ‌اندازی شده است که قادرند رفتار مردم را تشخیص دهند. این دوربین ‌ها همچنین قابلیت دارند با شناسایی چهره مردم در معابر و مکان های عمومی آنها را ردیابی کرده و می توانند حالت چهره و رفتار را نیز کنترل سازند.

اشخاصی که عصبانی و یا نگران هستند در اولویت ‌های نظارتی قرار گرفته و زوم دوربین ‌ها روی آنها بیشتر خواهد شد.

به گفته یک کمیسر نظارت بریتانیا بنام اندرو رنینسون، سیستم ‌های دوربین مدار بسته قادر به شناسایی و ردیابی چهره یک فرد از فاصله نیم مایلی می‌باشند. آقای رنینسون می‌گوید که، دوربین های جدید با کیفیت بالا، در حال حاضر در سراسر شهر‌های انگلستان در حال نصب ‌شدن هستند. بنابر گفته وی دوربین ‌های مداربسته جدید با چرخش ۳۶۰ درجه می‌توانند چهره مردم را در میان جمعیت شناسایی و ردیابی کرده سپس با استفاده از الگوریتم های پیشرفته اطلاعات را در پایگاه داده مرکزی تحلیل و ذخیره سازند.

اگر چه این سیستم ها در حال آزمایش و پیشرفته تر شدن هستند و هنوز به صورت ۱۰۰ درصد تکمیل نشده‌ اما تحقیقات در مورد این دوربین ‌ها میزان موفقیت ۹۰ درصدی را ثابت کرده اند.

از زمان پیدایش نخستین سیستم دوربین مدار بسته تاکنون این سیستم ها تحولات بسیاری داشته ‌اند. تنها چند سال از قابلیت ‌های پیشرفته تشخیص چهره نمی‌گذرد که تحقیقات روی سیستم‌ های جدید تشخیص رفتار به ‌سرعت ادامه خواهد داشت. این سیستم می ‌‌تواند جامعه را به صورت کامل کنترل کرده و حتی از حوادث احتمالی پیشگیری کند. امکان دارد، این سیستم بعد‌ها برای مقاصد مختلف نیز استفاده شوند..

دوربین مداربسته برای تشخیص رفتار دانشجویان و دانش آموزان

رفتار و تنش ‌های میان دانش ‌آموزان و دانشجویان به صورت اتوماتیک توسط سیستم های جدید دوربین مدار بسته شناسایی و به مسئولین مرتبط اعلام خواهد شد. با استفاده از این سیستم ها می توان از برخوردهای فیزیکی سریعا جلوگیری به عمل آورد.

دوربین مدار بسته برای تشخیص رفتار رانندگان وسایل نقلیه

از سیستم های تشخیص رفتار در آینده نزدیک در دوربین‌ های کنترل ترافیک هم استفاده می شود. رانندگانی که خواب‌ آلوده باشند و یا از نظر اعصاب رانندگی آنها خطر‌ساز تلقی شود توسط دوربین ‌های مدار بسته تشخیص رفتار ردیابی شده و امکان دارد بسته به سیاست کشور‌ها جرایم مختلفی برای آنها وضع شود. به این ترتیب از بسیاری از رانندگی‌های خطر‌ساز جلوگیری می شود.

نصب سیستم مداربسته برای تشخیص رفتار پرسنل و کارمندان

همچنین نصب دوربین مدار بسته تشخیص رفتار می ‌تواند برای نظارت بر رفتار پرسنل و کارمندان ادارات و شرکت‌ها استفاده شود. این دوربین‌ها قابلیت دارند، پرسنلی که رفتار ناشایست داشته و یا پرسنلی که خسته و خواب ‌آلود هستند را به مدیریت مربوطه اعلام نمایند. از این طریق ضریب عملکرد اشخاص سنجیده شده و می‌توان در جهت اصلاح و بهبود عملکرد اقدام به عمل آورد.

در حال حاضر این تنها دولت ‌ها هستند که از سیستم ‌های مداربسته تشخیص دهنده رفتار برای مقاصد امنیتی بهره می گیرند اما  پیش بینی می شود در آینده نزدیک ورژن ‌های کوچک نرم‌ افزاری و سخت ‌افزاری این سیستم ‌ها برای کاربران خانگی نیز به بازار عرضه شود.

یک سیستم  تشخیص چهره در دوربین مدار بسته به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

  • دوربین مداربسته: دوربین مداربسته باید دارای رزولوشن تصویر بالایی باشد. هرچه رزولوشن تصویر بالاتر باشد امکان تشخیص دقیق تر چهره بیشتر خواهد شد.
  • سرور: از آنجا که تمام پردازش های نرم افزاری باید در سرور انجام شود، هرچه از سیستم پیچیده تری برای پردازش تصویر استفاده کنید، نیاز به سرور قوی تری نیز دارید.
  • نرم افزار پردازش تصویرنرم افزار بخش اصلی کار را انجام می دهد. نحوه نوشته شدن نرم افزار نقش بسیار زیادی در دقت نرم افراز شما دارد، پس انتخاب اصلی شما در این بخش خواهد بود.

حال با توضیحات داده شده شما میتوانید دوربین مورد نظر خود را از بخش محصولات سایت دیدافزا انتخاب کنید و در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با کارشناسان بخش امور مشتریان دید افزا صحبت بفرمایید.

شماره تماس : ۹۱۰۷۷۰۸۸- ۰۲1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید