دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

تشخیص چهره در دوربین مداربسته

تشخیص چهره دوربین مداربسته چیست و چه کارایی هایی دارد ؟

تاکنون برای شما پیش آمده که در تصویری خاص به دنبال فرد خاصی بگردید و بخواهید آن شخص را در میان انبوهی از جمعیت پیدا کنید؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی دوربین مدار بسته این امکان که به سختی قابل انجام بود خیلی راحت تر شده و فقط با یک دوربین و سیستم پیشرفته face detection این قابلیت برای شما فراهم شده و میتوانید برای شمارش افراد و رهگیری افراد خاص از این سیستم استفاده کنید.

یکی از قابلیت هایی که امروزه برای اماکن حساس که نیاز به نظارت قوی دارند قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته است. این دسته از دوربین مدار بسته ها در تشخیص و شناسایی چهره افراد در حال تردد در مجموعه ها و سازمان های بزرگ و مهم بسیار کاربرد دارند. با استفاده از قابلیت های تشخیص چهره در دوربین مدار بسته می توان عملکرد سیستم های نظارتی اتاق های کنترل تصویر ، مدارهای آلارم اتوماتیک، دستورات ارسالی به دوربین های گردان جهت زوم کردن بر روی سوژه های مورد نظر و … را بهبود بخشید. به دلیل تکنولوژی پیشرفته تر در دوربین های مدار بسته IP قابلیت تشخیص چهره تنها در این نوع از دوربین ها وجود دارد. و برخی از دستگاه های ضبط تصاویر XVR نیز جدید نیز این قابلیت را دارند.

چرا از دوربین های مدار بسته تشخیص چهره استفاده کنیم ؟

  • کنترل تردد در اماکن حساس جهت تامین امنیت
  • ایجاد بانک اطلاعات کامل و کارآمد از تمامی افراد مراجعه کننده با قید دقیق تاریخ و زمان مراجعه
  • سرعتِ یافتن افراد مشکوک مشاهده شده توسط شاهدین به کمک نمایش تصاویر صورت
  • حجم بسیار پایین ذخیره سازی تصاویر صورت با کیفیت بالاتر در مقایسه با فیلم ضبط شده .
  •  کمک به جمع آوری مدارک و شواهد از تردد افراد
  •  جلوگیری از وقوع جرم 
  •  ارتقا امکانات نظارتی و کنترل و مدیریت فعالیت ها و رخداد ها

 

تشخیص چهره در دوربین های مداربسته چگونه عمل می کند ؟

دوربین های مدار بسته با قابلیت تشخیص چهره با استفاده از الگوریتم های خاصی که در نرم افزار آنها تعریف شده است (مانند فاصله میان چشم ها، ابروها، بینی، خطوط صورت و …) می توانند چهره افراد جلوی دوربین را تشخیص دهند. همچنین در زوایای مختلف، تشخیص چهره ازجمله روبرو یا نیم رخ انجام می شود که این قابلیت به نرم افزار دوربین مدار بسته بستگی دارد. ولی معمولا تا زاویه 45 درجه را از روبرو تشخیص می دهند. در بخش پردازش تصاویر ، دوربین از چهره افراد مورد نظر عکس گرفته و در بایگانی دستگاه ضبط یا سرور ذخیره می کند و شما می توانید به تمام تصاویر به همراه سایر جزئیات اعم از روز و ساعت ورود افراد دسترسی داشته باشید.

تشخیص چهره ( Face Detection ) یا شناسایی چهره ( Face Recognition ) کدام مهم تر است ؟

دوربین مدار بسته در تشخیص چهره تنها چهره افراد را تشخیص داده و در حافظه ذخیره می کند و هیچگونه پردازش دیگری را روی تصویرانجام نمی دهد. اما دوربین های با قابلیت شناسایی چهره علاوه بر انجام عملیات تشخیص چهره ، افراد را بر اساس مشخصات ظاهری شناسایی کرده و قابلیت جستجوی هوشمند در بین تصاویر ذخیره شده توسط نرم افزار را برای کاربر فراهم می کند.

 

در سیستم تشخیص چهره به چه نکاتی باید توجه داشت ؟

روش تشخیص چهره در تصاویر دوربین مداربسته بسیار پیچیده است . در حال حاضر این سیستم در قسمت های مختلف چهره انسان مانند ظاهر، موقعیت و جهت گیری صورت ، رنگ پوست ، وجود عینک و یا فرم موی سر و صورت ، تفاوت در نویز دوربین، شرایط روشنایی و وضوح تصویر تمایز ایجاد شده بین چهره های مختلف باعث تشخیص و ذخیره چهره موردنظر در حافظه می شود.

معایب و موانع سیستم دوربین مداربسته تشخیص چهره :

افرادی که قصد خرابکاری در محلی دارند اگر بدانند که سیستم مداربسته محلی که در آن حضور دارند مجهز به سیستم تشخیص چهره است، با تغییری در چهره و یا پوشاندن صورت خود مانع شناسایی صورت خود توسط دوربین می شوند. اما باید بدانید که در ظاهر مشخص نمی شود که یک دوربین این قابلیت تشخیص چهره را دارد یا نه و همه افراد به اندازه کافی دقت ندارند که آن مکان دارای سیستم امنیتی پیشرفته ای است و ممکن است به راحتی تصویرشان ثبت شود.

سیستم تشخیص چهره در دوربین های مداربسته علاوه بر بالابودن هزینه جهت نصب نیز نیاز به کارشناسان متخصص و حرفه ای دارد و در زمان استفاده از این سیستم نیز افراد آشنا به این سیستم باید کار با این تکنولوژی پیشرفته را در دست بگیرند.

همچنین باید بدانید که چنین سیستم هایی ممکن است با توجه به نوع برند و کیفیت سازنده درصدی هم احتمال خطا داشته باشد و در برخی مواقع بعضی از تصاویر را ذخیره نکند لذا باید حتما از برند و کیفیت تولید محصول مورد نظر اطمینان کافی را کسب نمایید تا در زمان استفاده از این سیستم درصد خطای آن پایین بیاید.

 

و حرف آخر اینکه :

داشتن سیستم تشخیص چهره با توجه به مزایایی که دارد در امنیت محیطی بسیار موثر بوده و کارایی بالایی دارد. همیشه باید بدانید که یک سیستم امنیتی هر چقدر امکانات و مزیت های بالاتری داشته باشد حفاظت و امنیت شما را در مکان مورد نظر به میزان قابل توجهی بالا می برد.

با این تفاسیر برای آشنایی بیشتر و راهنمایی سیستم های مورد نیاز شما ، کارشناسان مشاوره دیدافزا آماده پاسخگویی و ارائه راهکارهای امنیتی مناسب برای شما هستند . با ما در تماس باشید 91077088-021 واحد امور مشتریان دیدافزا

دیدگاهتان را بنویسید