علل و عوامل سرقت

ترس از سرقت چیست و تا چه اندازه همه گیر است؟

ترس از سرقت چیست و تا چه اندازه همه گیر است؟

ترس از سرقت در واقع ترس از مورد سرقت قرار گرفتن یکی از شایع ترین هراس های انسان ها به حساب می آید. این واهمه که ریشه در واقعیت دارد و نمی توان به آن ترس مرضی گفت، طیف وسیعی از جامعه را درگیر خود می کند. افرادی که خاطره ای از مورد سرقت قرار گرفتن دارند بیش از افراد دیگر این ترس را تجربه می کنند.

اگر بخواهیم تعریف امنیت را از زبان افراد جامعه سوال کنیم مطمئن باشید که 90 درصد از پاسخ ها در حیطه ی جرم دزدی و سرقت می باشد.

پیامدهای روحی و روانی ‌قربانیان سرقت، احتمالا چنان جدی است که نیروهای امنیتی کشور اذعان دارند نخستین مطالبه بیش از دو‌سوم شهروندان از پلیس، مبارزه فراگیر و اثر‌گذار با جرم دزدی است. این مطالبه و درخواست به دلیل احساس ناامنی یا درخواست برای احساس امنیت بیشتر طلب می شود.

زمانی که احساس ناامنی در جامعه و افراد زیاد شود همه چیز را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. یعنی چنانچه روزی به کل این ترس از میان برود، ‌حدود ۲۰ درصد بر احساس امنیت عمومی ‌مردم جامعه افزوده می ‌شود.

ترس از سرقت از بلاباب طبیعی نیز بیشتر است

چند سال قبل نیز محققین بسیاری در زمینه ی ترس از دزدی در میان مردم جامعه تحقیقات بسیاری کردند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که نگراني مردم از سرقت و بيماري بسيار بيشتر از آتش سوزي است.

این در حلی است که بر اساس نتايج بدست آمده از طرح جامع آموزش مقابله با آتش سوزي طي مدت يكسال از هر 100 هزار نفر 1/7 نفر دچار حادثه آتش سوزي شده اند كه از اين تعداد 68/1 نفر براثر اين حادثه فوت كرده اند.

پس احتمال خطرهای دیگر مانند آتش سوزی، سیل، زلزله و … بنا بر موقعیت جغرافیایی مناطق مختلف کم نیست. اما علی رغم این احتمالات ترس از دزدی بازهم تعداد بیشتری از مردم را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

یکی از دلایلی که می تواند در این آمار و نتیجه موثر باشد، جلوگیری راحت تر ازدزدی و سرقت است. علم و توانایی بشر تا به امروز نتوانسته از آتش سوزی های طبیعی، زلزله، طوفان و سیل جلوگیری کند اما در مورد پدیده ی دزدی که یک پدیده ی انسانی است انسان موانع بسیاری را کشف و ابداع نموده است.

پس می توان گفت که افراد جامعه قادرند با تجهیز کردن منازل و اماکن عمومی و خصوصی و به کمک نیروهای امنیتی تا اندازه ی زیادی از آسیب دزدی جلوگیری کنند.

سرقت از نگاه جهانی

«ربودن مال متعلق به غیر» که از آن با عنوان دزدی یاد می‌شود، یکی از رایج‌ ترین جرائم در جهان به شمار می ‌رود. در هر کشور و حتی شهری بنا به موقعیت های فرهنگی، جغرافیایی، اقتصادی و اجتماعی آن اقلیم انواع گوناگونی از سرقت شایع است. اما آن چیز که در بین همه ی سرزمین ها و جوامع امروزه مورد توجه قرار می گیرد و مهم است، جایگاه پلیس و نقش آن در این زمینه می باشد.

در واقع پدیده دزدی تأثیر منفی معناداری بر شأن و منزلت و اقتدار پلیس بر جای می ‌گذارد. یعنی با کاهش نرخ وقوع پدیده دزدی در جامعه به ‌صورت چشمگیری بر شأن پلیس و اقتداری که افراد جامعه برای پلیس قائل ‌اند افزوده می ‌شود.

همانطور که گفته شد نوع دزدی بسته به هر جامعه و کشور با کشور و جامعه ی دیگر متفاوت است. برای مثال به آمارهای بدست آمده از انواع سرقت در جهان می پردازیم:

ترس از سرقت چیست و تا چه اندازه همه گیر است؟

-سرقت خودرو در ایتالیا دارای آمار بیشتری نسبت به دیگر کشورها است. سرقت اتومبیل در ایتالیا 4 برابر ایران گزارش شده است.

– آمار دیگر در خصوص جرائمی است که علیه اموال صورت می گیرد و در این زمینه، آمارها بیانگر آن است که این رقم در آمریکا ۱۴ درصد از ایران بیشتر و به طور کلی رتبه ی اول را در جهان را دارا می باشد.

– سرقت مسلحانه نیز در آمریکا با بیشترین آمار روبرو است. پس از آمریکا فرانسه رتبه ی دوم دزدی مسلحانه را دارا می باشد.

این آمارها گرچه آمار ریز و کاملی نیستند اما می توان به عنوان یک آمار کلی درباره ی دزدی های رایج به آن استناد کرد. جالب است بدانید که آمارهای سرقت هر ساله توسط محققین و آمارگر ها محاسبه و تحلیل می شوند.
در کنارتان هستیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید