اخبار و دانستنی های حفاظتی, دوربین مداربسته, راه های افزایش امنیت, سیستم های حفاظتی

تجهیزات جانبی مورد نیاز در نصب دوربین مداربسته

تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته

آشنایی با تمامی تجهیزات جانبی مورد نیاز در نصب دوربین مداربسته

کاربران به منظور نصب دوربین مداربسته به چندین تجهیزات جانبی نیاز خواهند داشت. منظور از تجهیزات جانبی تمامی وسیله‌هایی است که در حین نصب و راه‌اندازی باید استفاده شوند. هر یک از این تجهیزات دارای کاربردهای جداگانه‌ای بوده و در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به معرفی و بررسی تک تک تمامی تجهیزات جانبی مورد نیاز در نصب دوربین مداربسته پرداخته‌ایم. پس به منظور اینکه در خرید دوربین مداربسته خود چیزی را از قلم نیاندازید ما را تا پایان این مطلب دنبال کنید.

 

لیست تجهیزات جانبی مورد نیاز در نصب دوربین مداربسته

به هر وسیله‌ای به غیر از خود دوربین و دستگاه ضبط کننده داده‌های حاصل از آن تجهیزات جانبی دوبین مداربسته گفته می‌شود. این وسیله‌ها عبارتند از:

 • کابل‌ها

به منظور نصب دوربین مداربسته احتیاج به چندین نوع کابل خواهد بود. چرا که بدون کابل‌ها دوربین‌ها کاربردی نخواهند داشت. حتی در دوربین مداربسته وایرلس یا بی‌سیم نیز نصاب به مقداری کابل نیاز دارد. مهم‌ترین این کابل‌ها کابل تصویر و کابل شبکه نام دارد. به این صورت که کابل تصویر جهت ایجاد ارتباط بین دوربین و DVR مصرف می‌شود. از طرفی دیگر استفاده از کابل شبکه به منظور ایجاد ارتباط بین دوربین و دستگاه NVR ضروری است.

 

 • آداپتور

آداپتور یا منبع تغذیه یکی دیگر از مهم‌ترین تجهیزات جانبی در نصب دوربین مداربسته است. چرا که بدون وجود آن تامین ولتاژ مناسب جهت روشن شدن دوربین غیر ممکن خواهد بود.

 

 • فیش‌ها

از جمله تجهیزات جانبی که در نصب تمامی انواع دوربین‌های مداربسته مصرف می‌شوند فیش‌ها هستند. این فیش‌ها سه نوع بوده و با نام‌های فیش BNC، فیش آداپتوری و فیش AV در بازار موجود هستند. هر یک از این فیش‌ها دارای ورودی خاص خود بوده و با هدف خاصی نصب می‌شوند. فیش BNC کابل کواکسیال، دوربین و  DVR  را به یکدیگر متصل می‌سازند. فیش آداپتوری همان طور که از اسمش پیداست منبع تغذیه را به دوربین وصل می‌کند. در نتیجه برق دوربین مداربسته هر لحظه تامین خواهد بود. فیش AV  در دوربین‌هایی که کاربر قصد تبادل صدا را دارد به منظور وصل کردن میکروفن به کابل کواکسیال به کار برده می‌شود.

 

 • سوکت شبکه

بدون وجود سوکت شبکه ایجاد هیچ کدام از اتصالات ممکن نخواهد بود. چرا که سوکت شبکه وظیفه وصل کردن تمامی کابل‌ها به تجهیزات دیگر را به عهده دارد.

 

 • هارد دیسک

از جمله ضروری‌ترین تجهیزات جانبی مورد نیاز در نصب دوربین مداربسته هارد دیسک است. زیرا بدون وجود هارد دیسک امکان ضبط و نگه‌داری داده‌ها فراهم نخواهد بود. هارد دیسک‌ها دارای ظرفیت‌های مختلفی هستند که با توجه به نیاز خریدار ارائه می‌شوند.

 

 • باکس پلاستیکی

به منظور اینکه آداپتور را بتوان در کنار دوربین مداربسته قرار داد نصاب به یک جعبه نیاز خواهد داشت. این جعبه همان باکس پلاستیکی است که می‌توان از تمامی شرکت‌های معتبر فروش دوربین مداربسته و تجهیزات جانبی آن خریداری کرد.

 

 • داکت یا لوله فلکسی

در صورتی که کابل‌کشی‌های پیچیده و زیادی در حین نصب دوربین انجام شده باشد به داکت یا لوله فلکسی نیاز پیدا خواهید کرد. این دو وسیله‌هایی کاربردی جهت پنهان کردن و محافظت از کابل‌ها هستند. با این تفاوت که داکت جهت محافظت از کابل‌های عبور کرده از سقف و لوله فلکسی جهت محافظت از کابل‌های عبور کرده از نواحی دیگر کاربرد دارند.

 

 • دی وی آر (DVR)

دی وی آر مخفف عبارتDigital Video Recording   بوده و وظیفه مهم‌ترین تجهیزات جانبی در دوربین‌های آنالوگ به شمار می‌رود. به کمک این وسیله می‌توان تصاویر و داده‌های حاصل را مدیریت کرده و بر آنها نظارت داشت. امروزه در بازار انواع مختلفی از DVRها مشاهده می‌شوند. اصلی‌ترین تفاوت‌ آن‌ها در تعداد کانال‌های ورودی است. اما از لحاظ ساخت و تکنولوژی به کار رفته در آن‌ دی وی آرها به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند:

 • کارت دی وی آر

همان طور که از اسمش می‌توان متوجه شد کارت دی وی آر قطعه‌ای به شکل کارت می‌باشد که با وصل شدن به کامپیوتر شروع به کار می‌کند. در نتیجه کاربر می‌تواند تصاویر را مدیریت کرده و مورد استفاده قرار دهد. این نوع از DVRها معمولا به صورت کوتاه مدت استفاده می‌شوند.

 • دی وی آر استندلون

نوع دیگری از DVRها که وارد بازار شده‌اند دی وی آر استندلون نام دارند. این وسیله بر خلاف نوع قبلی به هیچ عنوان به کامپیوتر متصل نشده و پیشرفته‌تر و بهتر از نوع کارتی می‌باشد. پیشنهاد می‌شود برای کاربردهای حساس‌تر و طولانی مدت کاربران این نوع از DVR را خریداری کنند.

 

 • ان وی آر  (NVR)

ان وی آر برگرفته از عبارت انگلیسی Network Video Recording بوده و وظیفه‌ای مشابه با DVR را در سیستم‌های دیجیتالی بر عهده دارد. به کمک NVR کاربران دوربین مداربسته قادر خواهند بود تا اتصالات لازم را به منظور مدیریت تصاویر ایجاد کنند.

 

همان طور که از این مقاله می‌توان متوجه شد خرید دوربین مداربسته فقط بخشی از کار جهت تامین امنیت است. چرا که نصب و راه اندازی دوربین بدون در دست داشتن تجهیزات جانبی آن غیر ممکن خواهد بود. شرکت دیدافزا یکی از مجهزترین شرکت‌ها در عرصه دوربین مداربسته بوده و مشتریان خود را در خرید تمامی این تجهیزات کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره تلفن ۹۱۰۷۷۰۸۸(۰۲۱) با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید