دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

تاریخچه و تعریف دوربین مداربسته

دوربین مداربسته

تاریخچه و تعریف دوربین مداربسته

کلمه  دوربين مداربسته ” برگردان فارسي کلمه انگليسي  Closet Circuit television  يا به اختصار CCTV دوربین مداربسته ، دوربین مداربسته متشکل از بدنه، قسمت های الکترونیکی (بورد اصلی، کانکتور و بورد و سنسور) و لنز می باشد. لنز دوربین مداربسته انواع اقسام متنوعی دارد که اغلب از انواع لنزهای فیکس در آن ها استفاده می شود. دوربین مدار بسته در کل دوربین هایی هستند که در جای خود ثابت می باشند. همچنین دوربین های مداربسته شامل انواع گوناگونی هستند که  براساس ویژگی های کاربردی، ظاهری و ساختاری تقسیم می شوند:

  • دوربین های سوزنی و پنهان: به این نوع دوربین ها دوربین های مینیاتوری نیز گفته می شود.
  • دوربین های گلوله ای (bolet): این نوع دوربین به شکل گلوله و استوانه شکل استو بدنه ی این نوع تماما” فلزی است.
  • دوربین های گنبدی شکل (dome)
  • دوربین جعبه ای (cctv)
  • دوربین گردان
  • دوربین حرارتی
  • دوربین های ضدآب

در زمینه ی تاریخچه ی به وجود آمدن و معرفی دوربین های مدار بسته سه دوره ی تکامل وجود دارد:

  • دوربین های اولیه: نخستین دوربین های مدار بسته ی اولیه سال 1942 در آلمان در دوران جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفتند. پس از آن بود که سال 1960 و 1970 دوربین های مدار بسته مورد استفاده ی آمریکا و انگلستان نیز قرار گرفتند. در ابتدا استفاده از این دوربین ها مختص مراکز دولتی و به طور کلی استفاده ی دولتی داشت. اما پس از گذشت کمتر از دو دهه این دوربین ها در اماکن خصوصی نظیر شرکت ها و مغازه ها مورد استفاده دمردم عادی قرار گرفت.

 

  • دوربین های نظارتی: در این دوره که در دهه ی 70 میلادی بود، دوربین های مدار بسته به غیر از ضبط زنده ی تصاویر توانستند قابلیت ضبط و تحلیل را نیز بدست بیاورند. در این دوربین های نوارهایی برای ضبط تصاویر قرار می گرفت.

 

  • دوربین های مداربسته مدرن: از سال 2000 میلادی به بعد و پس از حمله های تروریستی به مراکز مهم و امنیتی جهان، به یکی از تجهیزات واجب امنیتی بدل شد. با پیشرفت هر روزه ی تکنولوژی، دوربین های مدار بسته نیز هر روزه مدرن تر و به روزتر می شوند. امروزه دوربین های مدار بسته که تا سال های قبل تنها تصاویری کلی را ارئه می دادند، قادرند تا چهره ی افراد را نیز آنالیز کنند و همچنین از این دوربین ها در تمام تجهیزات الکترونیکی نظیر لپ تاپ، کامپیوتر ، گوشی موبایل و … نیز می توان استفاده کرد.
دوربین مداربسته

دوربین مداربسته

همانطور که می دانید کاربرد اصلی دوربین های مداربسته جهت حفاظت و امنیت است اما امروزه بر کاربرد و کارایی دوربین های مدار بسته افزوده شده است. دوربین های مدار بسته در جاهایی مانند کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس به کار می روند. این دوربین ها قادرند علاوه بر اینکه مجرمان را شناسایی کنند بلکه از وقوع جرم نیز جلوگیری کنند. سارقین، تروریست ها، مجرمین راهنمایی و رانندگی به خاطر وجود دوربین های مداربسته در جاهایی که مجهز به دوربین است کمتر دست به ارتکاب جرم می زنند.

آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان می دهد بعد از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ ها 51 درصد از تعداد جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم 23% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار 7% بوده است. یکی دیگر از کاربردهایی که توانسته به انسان ها کمک شایانی بکند، کاربرد صنعتی دوربین های مداربسته است. این کاربرد زمانی می تواند به انسان ها کمک کند که در کارخانجات صنعتی در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است می توان از این دوربین ها بهره گرفته.

 

در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای.در مراکز صنعتی استفاده از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی رواج زیادی دارد. جالب است بدانید که دوربین های مدار بسته در زمینه ی نقل و انتقالات عمومی مانند قطار و مترو نیز تواسته اند بسیار موثر واقع شوند. نکته ی دیگری که در مورد دوربین های مدار بسته گفتنی است، انواع آن ها بر اساس نوع سیگنال آن ها است که این انواع عبارتند از:

دوربین های آنالوگ
دوربین های آی پی
دوربین های دومنظوره

دوربین های آنالوگ از نخستین نسل دوربین های مداربسته بوده اند. صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. تصویر این دوربین ها در معرض نویزها قرار دارند و همین نکته است که کیفیت آن ها را آسیب پذیر می کند. اما امروزه از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر برای این دوربین ها استفاده می شود که در کیفیت آن ها تاثیر بسیار مثبتی داشته است. یکی از دلایلی که خریداران دوربین های آنالوگ را ترجیح می دهند قیمت پایین ‌تر سیستم‌های آنالوگ نسبت به IP است. همین عامل و نصب ساده ی دوربین های آنالوگ باعث شده است که این دوربین‌ها در بازار کشور ما با اقبال بیشتری روبرو شوند.

دوربین های آی پی ip

دوربین های آی پی نسل نوین تری نسبت به دوربین های آنالوگ هستند که امروزه بازار جهانی تمرکز بیشتری روی آن ها دارد. این دوربین ها از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا بهره می برند. یعنی برعکس دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. این دوربین ها ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه ip و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد.

می توان گفت دوربین های آی پی علی رغم قیمت بالای این محصولات به علت تمام دیجیتال بودن، امکان ارتباط بیسیم و مکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه طرفداران بسیاری دارد. مزیت دیگر دوربین های آی پی قابلیت وصل شدن آن ها به شبکه ی اینترنت جهانی است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید