دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

بیت ریت(Bit Rate) در دوربین مدار بسته

5-in-1-DVR_XVR_didafza.com

منظور از بیت ریت(Bit Rate)  در دوربین مدار بسته چیست ؟

روز به روز با بیشتر حس شدن نیاز به نصب دوربین مداربسته در بین عموم مردم اصطلاح‌های مختلفی نیز به گوش می‌رسد. در نتیجه سوال‌هایی در مورد آن در ذهن مردم ایجاد می‌شود. از جمله یکی از رایج‌ترین سوال‌ها که ذهن افراد را درگیر خود می‌کند این است که منظور از بیت ریت(Bit Rate)  در دوربین مدار بسته چیست؟ به همین منظور در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم تا در مورد بیت ریت و کاربردهای آن و علت‌های استفاده از آن صحبت کنیم.

 

بیت ریت در دوربین مداربسته

بیت ریت یکی از اصلی‌ترین پارامترهای موثر در وضوح فیلم‌ها و عکس‌های ضبط شده توسط دوربین مداربسته می‌باشد. به عبارت کلی می‌توان گفت بیت ریت معیاری برای سنجش حجم ارسال تصاویر در یک زمان مشخص است. به زبان عامیانه‌تر به حجمی از تصاویر که در عرض ۱ ثانیه با واحد کیلوبیت به وسیله دوربین به گیرنده فرستاده شده و گیرنده آن را دریافت می‌کند بیت ریت می‌گویند.

در حوزه نصب و راه اندازی دوربین مداربسته دو نوع بیت ریت وجود دارد. این دو نوع عبارتند از:

  • بیت ریت ثابت که به صورت CBR نشان داده می‌شود.
  • بیت ریت متغیر که به صورت VBR نشان داده می‌شود.

همان طور که می‌توان از نام آن متوجه شد بیت ریت ثابت فقط توانایی این را دارد تا حجم اطلاعات ثابتی را حمل کند. اما بیت ریت‌های متغیر می‌توانند با توجه به شرایط محیط میزان حجم اطلاعات ارسالی را کم‌تر یا بیشتر کنند.

 

مزیت‌ استفاده از بیت ریت در دوربین مداربسته

تمامی تکنولوژی‌هایی که وارد بازار می‌شوند مزیت‌هایی دارند و استفاده از آن‌ها به هیچ وجه خالی از لطف نیست. این موضوع در مورد بیت ریت نیز صدق می‌کند. در نتیجه استفاده از آن مزیت‌ فراوانی را به دنبال خواهد داشت. از جمله مهمترین مزیت‌ استفاده از بیت ریت در دوربین مداربسته بالا رفتن کیفیت تصاویر دریافتی می‌باشد. به این صورت که وضوح تصاویر با میزان بیت ریت رابطه مستقیم دارد. چرا که تمامی تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته ارزیابی می‌شوند و در اختیار فرد قرار داده می‌شوند. حال فرض کنید دوربینی که شما خریده‌اید کیفیت ضبط تصاویر را به صورت بسیار خوبی داشته باشد ولی قدرت ارزیابی آن‌ها را نداشته باشد. در این صورت تصاویری که دریافت می‌کنید فاقد کیفیت بالا خواهند بود و هزینه‌ای که بابت خرید دوربین با کیفیت بالا صرف کرده‌اید نیز بی‌خود خواهد بود. لذا استفاده از بیت ریت برای دستیابی به تصاویر با کیفیت و قدرت زوم بالا ضروری است.

البته علاوه بر تمامی این موارد باید بگوییم که هرچه میزان بیت ریتی که در تجهیزات دوربین مداربسته استفاده می‌شود بیشتر باشد دوربین مداربسته‌ای که خریداری می‌شود نیز باید متناسب با آن باشد. به عبارتی ساده‌تر دوربین مداربسته باید توانایی استفاده از بیت ریت خریداری شده را داشته باشد. از این رو پیشنهاد می‌کنند تا دوربین مداربسته و بیت ریت، متناسب با یکدیگر خریداری شوند. توجه کنید که با بالارفتن قدرت بیت ریت هزینه‌های جانبی نیز متناسب با آن بیشتر خواهد شد. به همین دلیل در حین خرید باید تمامی جوانب یکجا و متناسب با هم سنجیده شود.

 

راهکارهایی برای خرید بیت ریت مناسب

از آنجایی که خریدارین باید علاوه بر پرداخت هزینه بابت بیت ریت هزینه بیشتری را برای دوربین مداربسته و تجهیزات سخت افزاری آن بپردازند خرید بیت ریت مناسب اهمیت زیادی دارد. از جمله اساسی‌ترین راهکارها برای خرید بیت ریت مناسب عبارتند از:

  • کمک از متخصصان این حوزه

قبل از هر چیزی خریداران می‌توانند از افراد کارشناس و متخصص این حوزه کمک بگیرند. با این کار احتمال خطا و اشتباه کمتر می‌شود.

  • خرید بیت ریت متناسب با محیط

توجه داشته باشید که هر مکان و هر محیطی بیت ریت خاص خود را دارد. به عنوان مثال محیطی که ساده‌تر است و جزئیات زیادی برای بررسی ندارد بیت ریت پایین‌تری را نسبت به محیط شلوغ و حساس‌تر نیاز دارد. پس برای اینکه هزینه بی‌مورد خرج نکنید و بیت ریت مناسب خود را خریداری کنید به مکان و سوژه‌هایی که قصد بررسی دارید دقت کنید.

  • خرید بیت ریت متناسب با رزولوشن مورد نیاز

میزان رزولوشن تصاویر در دوربین مداربسته با بیت ریت رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل اگر رزولوشن تصاویر برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد می‌توانید تا حد زیادی در هزینه خرید دوربین مداربسته و بیت ریت صرفه جویی کنید. در غیر این صورت مجبور خواهید شد تا دوربین با رزولوشن بالا و بیت ریت متناسب با آن را بخرید.

 

کلام آخر

در صورتی که هنوز هم برخی سوالات ذهن شما را در مورد خرید بیت ریت مناسب درگیر می‌کند پیشنهاد می‌کنیم تا از حتما قبل از اقدام به خرید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. با مراجعه به نمایندگی‌ها و دفاتر فروش معتبر نصب و راه اندازی دوربین مداربسته اطلاعات لازم و بیشتری را در این مورد کسب خواهید کرد. شرکت دیدافزا با داشتن امکانات مشاوره، کارشناسی، فروش و نصب دوربین مداربسته و تجهیزات دوربین مداربسته آماده ارائه خدمات به مشتریان می‌باشد. برای دریافت مشاوره بیشتر با شماره تلفن ۹۱۰۷۷۰۸۸(۰۲۱) تماس بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید