دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

بررسی کیفیت انواع دوربین مدار بسته

بررسی انواع دوربین مدار بسته از نظر کیفیت

در دنیای امروزی که تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است مسائل و مشکلات جامعه هم افزایش پیدا می کند به همین دلیل افراد بسیاری به ایمنی و امنیت خود و اموال با ارزش خودشان اهمیت زیادی می دهند. بر همین اساس می‌توان گفت یکی از ضروری ترین مسائل و مشکلات جامعه حفاظت از منازل و اموال با ارزش است که خوشبختانه در طول چند سال اخیر توسط دوربین‌های مداربسته، درب های ضد سرقت، دزدگیر و… بسیاری از سارقین شناسایی شده و کمتر سارقی جرات می‌کند که از این گونه منازل سرقت نماید.

در این بین دوربین‌ مدار بسته از محبوبیت بیشتری برخوردار است زیرا می‌توان توسط دوربین مداربسته چهره سارقین و شگردهای آن ها را تشخیص داد. در دوربین‌های مداربسته المان ها و مشخصات بسیار مهمی مانند نوع لنز،  سنسور دوربین مدار بسته، میزان دید در شب، رزولوشن یا کیفیت تصویر و جنس بدنه وجود دارد که در هنگام خرید دوربین مدار بسته باید به آن توجه نمود.

همانطورکه می دانید میزان کیفیت تصویر دوربین های مداربسته بسیار مهم و اساسی است به این گونه که هر چه میزان کیفیت تصویر افزایش پیدا نماید به راحتی می‌توان از طریق آن جزئیات تصاویر را مشاهده و در کوتاه ترین زمان تشخیص داد. این قابلیت نه تنها در دوربین های مداربسته تحت شبکه بلکه در دوربین های جدیدتری مانند

دوربین مداربسته (HD-TVI)

دوربین مداربسته (HD-CVI)

دوربین مداربسته (ADH) و

دوربین مداربسته (HD-SDI) بسیار کارایی دارد.

در دوربین های مداربسته ای که در طول چند سال اخیر ساخته شده اند و تمامی دوربین های مداربسته که دارای سیستم دیجیتال هستند هیچ گونه محدودیتی از نظر کیفیت تصویر نداشته و حتی می‌توان گفت که کیفیت تصویر در این دوربین ها حتی تا 20 مگا پیکسل هم می رسد.

عوامل موثر در کیفیت تصویر دوربین مداربسته

از عواملی که سبب می شود تا یک دوربین مداربسته را خریداری نمایید می توان به ظاهر و اجزای تشکیل دهنده آن اشاره کرد. در واقع باید گفت که اگر ظاهر و کیفیت ساخت بدنه و مونتاژ دوربین مداربسته برایتان مهم نباشد و بخواهید آن را کنار بگذارید باید به مهمترین عوامل مانند نوع لنز، سنسور آن اشاره کرد.

در واقع سنسور دوربین مداربسته یکی از مهمترین بخش ها و قطعات اصلی دوربین شناخته می شود که وظیفه این قطعه تنظیم میزان ورود نور و میزان قدرت جذب نور است. بعد از سنسورباید به سراغ پردازشگر تصویر برویم بدین گونه که سنسور دوربین مداربسته میزان نور ورودی را تنظیم و آن را به پردازشگر تصویر می رساند و در نهایت پردازشگر وظیفه اش پردازش تصاویر دریافتی است. علاوه بر این عوامل می توان به کیفیت برد و اجزاء تشکیل دهنده دوربین مداربسته هم برای افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته اشاره کرد.

همانطور که در بخش های بالاتر ذکر شد، یک نکته بسیار مهم که باید در کیفیت تصویر دوربین های مداربسته به آن توجه کرد این است که کیفیت تصویر یا رزولوشن بسیار مرتبط به نوع سنسور و لنز دوربین است که هر سه مورد سبب می‌شود تا بتوان تصویری با کیفیت و با جزئیات کامل مشاهده نمایید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که منظور از کیفیت تصویر 5 مگا پیکسل، 1 مگا پیکسل، VGA و… چیست؟ در واقع باید گفت که اگر میزان رزولوشن یا کیفیت تصویر دوربین مداربسته شما VGA باشد یعنی میزان رزولوشن برابر با 640×480 پیکسل است.

چه عوامل دیگری به کیفیت تصویر دوربین مداربسته کمک می کند؟

ممکن است شما برای خرید دوربین مداربسته هزینه های زیادی کرده باشید و مطمئن باشید که این دوربین تصاویری با کیفیت بالا برای شما ضبط می نماید ولی در هنگام استفاده از کیفیت تصویر راضی نبوده و تصور نمایید که این دوربین مداربسته تقلبی می‌باشد. در صورت مشاهده چنین مشکلاتی باید بدانید که دوربین های مداربسته را باید در مکانی امن، ایمن، ثابت و بر روی پایه ای محکم قرار داد تا در هنگام وزش باد شدید و یا عبور قطار و وسایل نقلیه سنگین دچار افت کیفیت تصویر نشود به همین دلیل در برخی از دوربین‌های مداربسته از تثبیت کننده تصویر استفاده می کنند که سبب می شود هیچ گونه افت کیفیت تصویری مشاهده نشود.

تثبیت کننده دوربین مداربسته نه تنها برای حفظ کیفیت دوربین مداربسته بلکه این قابلیت بر روی زوم دوربین مداربسته تاثیرمثبت می‌گذارد. یکی دیگر از مهمترین عامل های افت کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته سرعت اینترنت است که سبب می شود در صورت انتقال تصاویر کیفیت تصویر پایین بیاید. در نتیجه برای این مورد توصیه می گردد که از بالاترین سرعت اینترنت برای انتقال تصاویر استفاده نمایید.

یک دیدگاه در “بررسی کیفیت انواع دوربین مدار بسته

دیدگاهتان را بنویسید