راه های افزایش امنیت

اهمیت شرایط آب و هوایی در خرید و نصب دوربین مداربسته

تاثیر آب و هوا بر دوربین مدار بسته

اهمیت شرایط آب و هوایی در خرید و نصب دوربین مداربسته 

دوربین‌های مداربسته موفق شده‌اند تا نقش بسیار مهمی را در برقراری امنیت محیط‌های مختلف بازی کنند. اما با این حال هنوز هم بسیاری از افراد نمی‌توانند به بهترین شکل از کارایی این وسیله مهم و پیشرفته استفاده کنند. علت این امر نیز آگاهی و اطلاعات پایین کاربران در مورد نصب دوربین مداربسته و یا خرید دوربین غلط می‌باشد. یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد در نصب و خرید دوربین مداربسته دقت کردن به شرایط آب و هوایی محیط می‌باشد. بنابراین در این مقاله به نکات مهم و ضروری در ارتباط با این موضوع خواهیم پرداخت.

 

اهمیت دما در خرید و نصب دوربین مداربسته

با توجه به بالا و یا پایین رفتن دما احتمال اینکه کارآیی دوربین مداربسته کاهش یابد بسیار بالا است. به طوری که در بسیاری از موارد می‌توان با خرابی دوربین نیز مواجه شد. بنابراین انتخاب یک دوربین مناسب با شرایط آب و هوایی اهمیت بسیار زیادی دارد. برای درک بهتر این موضوع به چند مورد از شایع‌ترین مشکلاتی که در صورت ناجور بودن شرایط جوی با دوربین مداربسته پیش می‌آید اشاره می‌کنیم. این موارد عبارتند از:

  • مشاهده واکنش‌های شیمیایی در باتری دوربین‌ مداربسته

اگر دوربین مداربسته انتخابی مقاومت خوبی در مقابل دمای پایین نداشته باشد احتمال اینکه در باتری شاهد واکنش‌های شیمیایی و در نتیجه از کار افتادگی آن باشیم بالا است. زیرا در دمای پایین باتری‌ها دچار افت ولتاژ می‌شوند. این افت ولتاژ واکنش‌های شیمیایی را مختل کرده و مشکلاتی در کار آن دیده می‌شود.

  • فرسودگی دوربین مداربسته در نتیجه انبساط‌ها و انقباض‌های پی در پی

از دیگر مشکلاتی که می‌تواند در اثر تغییرات مداوم دمایی برای دوربین مداربسته اتفاق بیافتد انبساط و انقباض در بدنه و اجزای آن می‌باشد. بنابراین اگر قرار است دوربین در محیطی نصب شود که اختلاف دمایی زیادی در آن وجود دارد باید به این نکته توجه کرد. چرا که در اثر این انقباض و انبساط‌ها طول عمر دوربین و به خصوص لنز آن بسیار کاهش خواهد یافت.

  • از بین رفتن برخی قطعات دوربین مداربسته در دمای بالا

دمای بسیار بالا می‌تواند باعث از بین رفتن برخی از قطعات دوربین مداربسته شود. مثلا اگر دوربین در کارگاهی که کوره‌های دما بالایی در آن وجود دارند به کار گذاشته شود احتمال اینکه بخش‌هایی از دوربین به مرور زمان ذوب شده و از بین روند دور از انتظار نخواهد بود. پس حتما باید دقت شود تا در چنین مکان‌هایی از دوربینّآیی با مقاومت بسیار بالای دمایی استفاده شود.

  • ایجاد نویز‌های شدید در تصویر دوربین مداربسته در اثر افزایش دما

ایجاد نویزهای شدید یکی از مشکلات عمده‌ای می‌باشد که در دمای بالا کاربران شاهد آن خواهند بود. علت این اتفاق نیز پدید آمدن اختلال‌هایی در سنسورهای دوربین مداربسته تحت تاثیر دمای بالا می‌باشد.

  • پایین آمدن کیفیت تصویر دوربین مداربسته

افراد بسیاری هستند که هزینه زیادی بابت خرید بهترین دوربین مداربسته خرج می‌کنند. اما به دلیل نادیده گرفتن اهمیت دما نمی‌توانند به نتیجه ایده‌آل خود برسند. نباید فراموش کرد که خرید دوربین غیر مقاوم در دمای بالا باعث می‌شود تا تصاویر بسیار تاریک و بی‌کیفیتی را به دست آورد.

 

انتخاب دوربین مداربسته مناسب با شرایط آب و هوایی

اگر تا کنون همراه ما بوده باشید متوجه مشکلات بسیار زیادی که می‌توان در پی نادیده گرفتن شرایط آب و هوایی داشت، خواهید بود. پس ضروری است تا ابتدا شرایط جوی و دمای محیطی که قرار است دوربین مداربسته در آن به کار گذاشته شود را بررسی کنید. سپس متناسب با آن بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. برای گرفتن یک تصمیم صحیح سعی کرده‌ایم تا شما را در خصوص انتخاب دوربین متناسب با هر شرایط آب و هوایی آشنا کنیم. از جمله مهم‌ترین این موارد به قرار زیر می‌باشند:

  • دوربین مناسب برای آب و هوای سرد و برفی

یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی که می‌توان به خریداران دوربین مداربسته در محیط‌های سرد و برفی کرد این است که حتما از دوربین‌های محافظ‌دار استفاده کنند. چرا که محافظ‌های مخصوص دوربین تا حد بسیار زیادی می‌توانند مانع از یخ زدگی و کاهش کارایی دوربین مداربسته شوند. علاوه بر آن به هیچ وجه خرید دوربین متحرک در چنین شرایط آب و هوایی توصیه نمی‌شود. زیرا سرمای شدید می‌تواند باعث ایجاد یخ‌زدگی و در نتیجه قفل شدنن دوربین در یک جای ثابت شود. در نتیجه چنین اتفاقی رخ دادن شکستگی در اجزای دوربین دور از انتظار نیست. گزینه دیگری که این روزها بسیاری از افراد به سمت آن می‌روند خرید دوربین گرمشونده می‌باشد. این دوربین‌ها با ایجاد حرارت مانع از یخ‌زدگی و ایجاد برفک‌ها بر روی لنز دوربین می‌شوند.

  • دوربین مناسب برای محیط‌های در معرض شدید آب و باران

اگر قرار است دوربین مداربسته در محیط بیرونی نصب شود به احتمال زیاد در معرض آب و باران نیز قرار خواهد گرفت. از آنجایی که آب باعث ایجاد خرابی در اتصالات و خود دوربین می‌شود امروزه دوربین‌های مداربسته ضد آب وارد بازار شده‌اند. اگر قرار باشد برای چنین محیط‌هایی از دوربین استفاده کنید شدیدا توصیه می‌شود تا این نوع از دوربین‌ها خریداری شوند.

  • دوربین مناسب برای محیط‌های بیرونی

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های بیرونی می‌تواند باعث بروز خرابی‌های بسیاری شود. چرا که دوربین‌ها در چنین موقعیتی امن نیستند و مدام می‌توانند مورد وزش باد، گرد و خاک، برخورد ضربه و … قرار بگیرند. برای چنین شرایطی استفاده از کاورهای مخصوص و یا دوربین‌هایی با بدنه‌های مقاوم در برابر این عوامل پیشنهاد می‌شود.

 

سخن آخر

وقتی صحبت از شرایط آب و هوایی مناسب برای نصب دوربین مداربسته می‌شود سوالی که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر می‌کند این است که به چه دمایی غیر ایده‌آل گفته می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ۲۵ درجه بهترین و مناسب‌ترین دما برای تمامی شرایط می‌باشد. دوربین‌های مداربسته معمولی موجود در بازار نیز می‌توانند از دمای صفر تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد بدون مشکل خاصی کار کنند. اما در دماهای پایین‌تر و یا بالاتر توصیه می‌شود تا حتما احتیاط‌های لازم را انجام داده دوربین متناسب با آن را خریداری کنید.

حال اگر بعد از خواندن مطالب این مقاله احساس می‌کنید محیطی که قرار است دوربین خود را در آن به کار ببرید جز شرایط خاص آب و هوایی محسوب می‌شود نباید موارد گفته شده را نادیده بگیرید. برای یک انتخاب مناسب و عالی کارشناسان شرکت دیدافزا مثل هر زمان دیگری در خدمت شما مشتریان عزیز خواهند بود. فقط کافی است تا تلفن خود را بردارید و با شماره ۹۱۰۷۷۰۸۸(۰۲۱) تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید