دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

انواع کابل تصویر دوربین مداربسته

انواع کابل تصویر در سیستم دوربین مداربسته

انواع کابل تصویردر سیستم دوربین مدار بسته با توجه به نوع سیگنال های آنالوگ و دیجیتال در دوربین مداربسته تقسیم بندی می شوند. کابل تصویر دوربین مداربسته از مهمترین قسمت های اتصالات سیستم امنیتی است که وظیفه اتصالات بین اجزاء دوربین مداربسته را بر عهده دارد. آشنایی با انواع کابل از نظر مطابقت با نوع دوربین، کیفیت تصویر خروجی و فاصله حائز اهمیت است و به کاربران در انتخاب بهترین و کم هزینه ترین نوع کابل کمک می کند.

شرکت دیدافزا به عنوان مجری پروژه های نظارتی به منظور آشنایی کاربران سیستم های نظارتی در این مقاله به شرح انواع کابل پرداخته است.

با ما همراه باشید!

 

انواع کابل

در سیستم های دوربین مداربسته برای اتصال دوربین ها و دستگاه ضبط و مانیتور به تجهیزاتی نیاز داریم که مهم ترین آن ها کابل است. درواقع، کابل یک رابط برای انتقال صوت و تصویر از دوربین به دستگاه و مانیتور است. کابل شامل مجموعه ای سیم است که علاوه بر انتقال صدا و تصویر برق سیستم نظارتی را نیز تامین می کند. در اینجا با انواع کابل آشنا می شویم.

در یک تقسیم بندی کلی از نظر نوع سیگنال های دوربین مداربسته کابل ها را میتوان به سه دسته تقسیم کرد:

 • کابل کواکسیال
 • کابل ترکیبی
 • کابل شبکه
 • کابل صدا

هر کدام از این کابل ها به فراخور نوع دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه  مورد استفاده قرار میگیرند.

در یک نگاه کلی کابل های کواکسیال جهت انتقال تصویر دوربین های آنالوگ و کابل های شبکه جهت انتقال تصویر دوربین های تحت شبکه به کار میروند. کابل های ترکیبی نیز در اتصال همزمان تصویر و برق به دستگاه DVR کاربرد دارند.

اما هر کدام از این کابل ها خود به انواع جزءتری با کاربری های متفاوت تقسیم می شوند که در اینجا برای آشنایی بیشتر کاربران سیستم های امنیتی به توضیح آن ها میپردازیم.

کابل سیامی

این کابل از دو رشته سیم مجزا ولی به هم چسبیده تشکیل شده است. یک رشته سیم RG59 برای انتقال سیگنال های دوربین مداربسته و یک رشته سیم 2/18 که کار انتقال برق را انجام می دهد. جنس هسته این سیم ها معمولا از مس تشکیل شده است. با اندازه گرفتن طول کابل کشی مورد نظر میتوانید به میزان لازم از این نوع کابل را تهیه نمایید.

پیشنهاد دید افزا به کاربران در تهیه این نوع کابل این است که مقدار بیشتری از اندازه مورد نیاز را تهیه نمایند تا در کابل کشی با کمبود کابل مواجه نشوند.

coaxial-cable-RG6-RG11-RG58_didafza

کابل کواکسیال

این نوع کابل ها به دو شکل در بازار موجود است. کابل کواکسیال RG59 و RG6 . کابل کواکسیال RG59 یک کابل رابط است که وظیفه انتقال سیگنال از دوربین به دستگاه ضبط  و مانیتور را به عهده دارد. این کابل برای جلوگیری از تداخلات الکترومغناطیسی به کار می رود. در ساختار این نوع کابل دو هادی هم محور به کار رفته که هر کدام از آنها با یک عایق از دیگری جدا شده و کل آن با عایق محافظ  در برابر موانع خارجی پوشیده می شود. کاربرد این کابل ها بسیار زیاد است و در وسایل الکترونیکی خانگی نیز استفاده می شود.

کابل کواکسیال RG6  نیز کاربردهای متفاوتی دارد و در نصب انواع دوربین مداربسته و تجهیزات الکترونیکی خانگی استفاده می شود. این کابل هادی هسته ی بزرگتری نسبت به کابل RG59 دارد. از نظر ضخامت نیز دارای یک لایه محافظ 4 برابری است. از بین این دو کابل کابل کواکسیال RG59  در مقایسه با سایر کابل ها از توانایی بهتری در انتقال اطلاعات برخوردار است..

کابل صوتی

کابل صوتی سیستم مداربسته به دلیل نصب آسان و عدم نیاز به منبع تغذیه مجزا و نیز دارا بودن میکروفن و حساسیت بالا به ضعیف ترین نویز ها از بهترین انواع کابل بوده و مورد توجه کاربران است. برق این کابل از جریان برق دوربین تامین میشود و به منبع تغذیه مجزا نیازی نیست.

کابل تصویر BNC

کابل BNC یک کابل پیش ساخته برای اتصالات دوربین مداربسته در فواصل نزدیک به هم می باشد. این کابل با توجه به نوع اتصال دارای انواع مختلفی است که کار نصب را بسیار آسان پیش میبرد. از مهمترین انواع کابل بی ان سی کابل ترکیبی تصویر و برق است که کاربرد راحت آن باعث شده کاربران تمایل بیشتری به استفاده از این نوع کابل داشته باشند. از این کابل میتوان به عنوان رابط نر دوطرفه نیز استفاده کرد.

کابل برق BNC

این کابل دومنظوره است که علاوه بر انتقال سیگنال های ویدئویی، برق سیستم را نیز تامین می کند. کابل بی ان سی از از یک سو مجهز به رابط نر بوده که دستگاه ضبط را به دوربین وصل می کند و از سوی دیگر با اتصال دوربین به منبع تغذیه برق سیستم را تامین می کند.

کابل برق چهار راه اسپلیتر

این کابل همان طور که از نامش پیداست به منظور تامین برق بین دوربین ها و دستگاه ضبط به کار می رود. این کابل با قابلیت پشتیبانی از سه دوربین و یک دستگاه ضبط یا چهار دوربین گزینه مناسبی برای کاهش میزان کابل مصرفی و رابط مورد نیاز در پروژه است.

کابل ترکیبی BNC به RCA

این کابل به منظور اتصال دستگاه ضبط به مانیتور استفاده میشود. هر دو سر این کابل مجهز به رابط های نر است و در اندازه های مختلف برای اتصالات داخلی استفاده میشود.

کابل HDMI

این کابل یک کابل چند رسانه ای است و تکنولوژی ساخت آن به گونه ای است که قابلیت انتقال همزمان صدا و تصویر را دارد. بالا بودن کیفیت این کابل از ویژگی هایی است که موجب کاربرد گسترده آن در سیستم های نظارتی شده است. در انتخاب این کابل باید به نوع خروجی و ورودی مانیتور و دستگاه ضبط توجه نمود.

تطبیق کیفیت ورودی و خروجی سیستم مدار بسته در انتخاب این نوع کابل بسیار اهمیت دارد. کابل های HDMI از نظر قدرت انتقال این نوع کابل و کیفیت آن به طول کابل و ضخامت آن بستگی دارد. طول 5 متر مناسب ترین میزان فاصله برای این نوع از کابل است. در صورت فاصله بیشتر استفاده از تقویت کننده توصیه می شود.

کابل شبکه

کابل شبکه در ساختار دوربین های مداربسته تحت شبکه جهت اتصال به وب مورد استفاده قرار میگیرد. کابل شبکه یک کابل 8 رشته ای  دو زوج  یا Twisted Pair  از جنس مس است. رشته های هشتگانه کابل شبکه به صورت دو تایی درهم تنیده شده اند که این ویژگی موجب کاهش نویز در کابل می شود.

کابل های دو زوج شبکه به دو دسته تقسیم می شوند و هر گروه با توجه به مشخصات فنی خاصی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

دسته بندی کابل های دوزوج از CAT1 تا CAT8 را دربر میگیرد که از این بین کابل های CAT5 تا CAT6 را اصطلاحا کابل شبکه می نامند و در نصب دوربین های IP کاربرد دارند.

کابل های شبکه نیز مانند دوربین های مداربسته تحت شبکه ساختار پیچیده ای دارند که جهت آشنایی کاربران با بخش های کابل شبکه ذکر میشود.

یک کابل شبکه  با توجه به نوع کاربرد داخلی یا خارجی به طور کلی از اجزاء زیر تشکیل میشود:

 • یک روکش خارجی PVC یا LSZH
 • 4 مجموعه سیم زوج در هم تنیده
 • جداکننده های سیم های زوج
 • شیلد
 • فویل
 • سیم ارت
 • روکش PE
 • لایه محافظ

UTP-STPcable_didafza_blog

تقسیم کابل شبکه از نظر ساختار فنی

 • کابل شبکه UTP

این کابل از 3 بخش اصلی روکش خارجی، 4 عدد سیم زوج در هم تنیده ی مسی و جداکننده تشکیل شده است و مناسب اتصالات داخلی محیط تحت نظارت میباشد.

 • کابل شبکه STP

در این کابل علاوه بر 3 بخش اصلی اجزاء دیگری نظیر فویل، شیلد، سیم ارت نیز با توجه به نوع کاربری اضافه شده است. این نوع از کابل شبکه جهت محیط بیرون استفاده میشود و اجزاء اضافه در واقع نوعی عایق برای محافظت از اطلاعات سیستم امنیتی در مقابل خطرات خارجی محیط است.

 

از چه نوع کابلی در نصب سیستم دوربین مداربسته استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم، کابل از جمله تجهیزات الکترونیکی است که در دستگاه های صوتی و تصویری وظیفه انتقال اطلاعات را از دوربین به دستگاه و مانیتورینگ به عهده دارد.

در دوربین های آنالوگ برای انتقال اطلاعات از کابل کواکسیال استفاده می شود. این کابل سیگنال های آنالوگ را به دستگاه ضبط منتقل می کند. در سیستم های نظارتی تحت شبکه از کابل شبکه جهت اتصال به وب و دستگاه استفاده میشود. کابل های شبکه متناسب با تکنولوژی دوربین های مداربسته تحت شبکه تولید شده اند.

بنابراین، استفاده از نوع کابل ارتباط زیادی با فاصله دوربین ها و نوع آن ها دارد و لازم است کاربران با توجه به نیاز نظارتی، نوع دوربین مداربسته و نیز موقعیت نصب دوربین ها و فاصله آن ها کابل مناسب سیستم امنیتی را انتخاب نمایند. شما می توانید در انتخاب دوربین مداربسته و تجهیزات الکترونیکی از مشاوره رایگان کارشناسان شرکت دیدافزا بهره مند شوید.

آیا نوع کابل و متراژ آن بر کیفیت تصویر خروجی موثر است؟

کیفیت کابل دوربین مداربسته و فاصله آن تا مانیتور و دستگاه ضبط بر کیفیت تصویر خروجی بسیار موثر است؛ بنابراین، در انتخاب نوع کابل علاوه بر کیفیت خود کابل باید فاصله اتصالات نیز مورد توجه قرار گیرد تا در صورت فاصله بیش از 500 متر با استفاده از تقویت کننده بتوان کیفیت مورد نظر را برای تصویر خروجی فراهم نمود.

افت سیگنال چیست؟

افت سیگنال از جمله مواردی است که تولید کنندگان کابل ها در تولید این تجهیزات به آن توجه کرده و میزان افت سیگنال کابل را با توجه به متراژ آن اعلام می کنند. بنابراین در تهیه و نصب سیستم های امنیتی متراژ کابل مورد استفاده با توجه به فواصل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رایج ترین کابل در تجهیز دوربین های مداربسته کابل RG59  است و فرکانس سیگنال ها حدود MHRZ 4.4 . افزایش طول کابل موجب  افزایش افت سیگنال و درنتیجه  افزایش نویز می گردد. بنابراین، با اندازه گیری صحیح فاصله ها در صورت وجود فاصله بیش از 5 متر از تقویت کننده استفاده کنید.

 

حرف آخر دیدافزا

برای اینکه در نصب سیستم امنیتی از لحاظ تجهیزات الکترونیکی و تمیزی محیط و نیز صرفه اقتصادی موفق عمل کنیم و شاهد کیفیت تصویر بالاتری باشیم  بهتر است با توجه به فاصله و تعداد دوربین ها از نوع کابل و رابط مناسب استفاده کنیم. تیم مشاوره فنی و پشتیبانی شرکت مهندسی دیدافزا با سال ها تجربه در زمینه نصب، تعویض، ارتقاء و تعمیر سیستم های حفاظتی با مشاوره رایگان در خدمت شما کاربران محترم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید