دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

انواع سیگنال های سیستم دوربین مداربسته

 

آیا با انواع سیگنال های سیستم دوربین مداربسته آشنایی دارید؟

آیا میدانید انتخاب نوع سیگنال دوربین مداربسته چه تاثیری بر کیفیت ضبط تصاویر دارد؟

امروزه، عموم افراد دوربین مداربسته را می شناسند و به منظور ایجاد امنیت و حفاظت از جان ومال خود در مقابل خطرات احتمالی، جرایم و سرقت از آن استفاده می کنند. دوربین مداربسته، در یک تعریف ساده، به دوربین هایی گفته می شود که در جایی ثابت قرار دارند و تصاویر را ضبط و برای کاربر ارسال می کنند.

اما، کیفیت تصاویر ارسالی دوربین مداربسته موضوعی است که کاربران، معمولا، پس از نصب سیستم نظارتی متوجه آن میشوند. بنابراین، آشنایی با انواع سیگنال های دوربین مداربسته امری ضروری است. دراین مقاله، تیم پشتیبانی و مشاوره حرفه ای شرکت دیدافزا، به منظور آشنایی کاربران سیستم های حفاظتی، انواع سیگنال های دوربین مداربسته را توضیح می دهد.

با توجه به نیاز هر نوع سیستم نظارتی به تجهیزات و اتصالات مربوط به خود اولین قدم برای نصب و راه اندازی سیستم دوربین مدار بسته انتخاب تجهیزات مورد نظر با توجه به نوع کاربری دوربین است. بنابراین، دوربین مداربسته از نظر نوع سیگنال به انواع زیر تقسیم می شود:

 

دوربین آنالوگ:

در توضیح نصب دوربین های آنالوگ، به عنوان اولین دوربین های مداربسته ساخته شده، باید گفت سیگنال های به کار رفته در این نوع دوربین ها، برای ضبط  و ارسال تصاویر، امواج آنالوگ است. در دوربین های آنالوگ انتقال صدا و تصویر به وسیله یک کابل کواکسیال دورشته ای صورت میگیرد. چون این امواج در برابر نویز های حاصل از نوسانات برق قرار دارند، بنابراین، کیفیت این دوربین

 

ها تابع امواج آنالوگ و نیز نوع و جنس کابل ها و تجهیزات مربوط به این دوربین ها است؛ چرا که، نوع تجهیزات جانبی دوربین های مداربسته آنالوگ از نظر کیفیت تاثیر زیادی در ضبط بهتر تصاویر دارد.

دوربین تحت شبکه:

دوربین های مداربسته تحت شبکه یا به اصطلاح دوربین های IP ،همانطور که از اسم آن ها پیداست، دوربین هایی هستند که برای ارسال اطلاعات تصاویر ضبط شده از بستر اینترنت و در سطح پیشرفته تر از تکنولوژی  Wi-Fi استفاده می کنند. این دوربین ها با کابل های شبکه به اینترنت وصل شده و از طریق لپ تاپ یا کامپیوتر های رومیزی تصاویر ضبط شده را برای کاربر ارسال می کنند. نسل جدید دوربین های IP از تکنولوژی Wi-Fi به جای کابل شبکه برای ارسال اطلاعات بهره می برند.

دوربین های دو منظوره:

دوربین های دو منظوره درواقع دوربین های آنالوگ با خروجی شبکه هستند. از نظر کیفیت تصویر آنالوگ و از جهت قابلیت اتصال به شبکه مانند دوربین های تحت شبکه می باشند. اگر در محل نصب دوربین مداربسته نیاز به اتصال یکی از دوربین ها به اینترنت باشد دوربین های دومنظوره انتخاب خوبی هستند.

 

تفاوت دوربین های تحت شبکه و دوربین های آنالوگ چیست؟

مهم ترین تفاوت دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه در رزولوشن تصویر است. رزولوشن تصویر در دوربین های تحت شبکه کیفیت بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارد؛ زیرا، ضبط تصاویر در دوربین های تحت شبکه با امواج دیجیتال صورت می گیرد در حالیکه، ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ از طریق امواج آنالوگ است.

علاوه براین، در دوربین های تحت شبکه پردازش تصویر بهتر از دوربین های آنالوگ است. مثال ساده آن تشخیص پلاک خودرو در دوربین های کنترل ترافیک است. علت این امر عدم تاثیر نویزهای محیطی برعملکرد دوربین های تحت شبکه می باشد. بزرگ ترین عیب دوربین های آنالوگ تاثیر نویز های محیطی بر کیفیت تصاوبر ضبط شده است.

ضمنا، دوربین های تحت شبکه به دلیل استفاده از شبکه اینترنت در ارسال اطلاعات نسبت به دوربین های آنالوگ انعطاف پذیرتر بوده و امکان گسترش بیشتری دارند. شما می توانید به راحتی دوربین های تحت شبکه را گسترش دهید. این امر در دوربین های آنالوگ به دلیل هزینه های کابل کشی بسیار زمان بر و پر هزینه است.

اما، از نظر قیمت و نصب آسان دوربین های آنالوگ  نسبت به دوربین های تحت شبکه قیمت کمتر و نصب راحت تری دارند. درواقع، پیچیدگی های فنی دوربین های تحت شبکه را نداشته و نگهداری از آن ها بسیار آسان است.

قیمت پایین، سادگی در نصب و تنوع باعث شده دوربین های آنالوگ در بازار ایران طرفداران زیادی داشته باشد. اما، درمقابل، کیفیت پایین تصاویر، هزینه های بالای کابل کشی، اتصال ناامن هنگام ارسال بی سیم اطلاعات و تاثیر نویز محیطی بر سیستم های آنالوگ از معایب این نوع دوربین ها است که با گذشت زمان نیاز به تعمیر و تعویض آن ها احساس می شود.

دراکثر کشورهای دنیا کاربران بیشتر تمایل به استفاده ازدوربین ها تحت شبکه دارند چون، دوربین های تحت شبکه برای ضبط و ارسال تصاویر از امواج دیجیتال استفاده می کنند و در بستر اینترنت و از راه دور قابلیت کنترل دارند.

همین ویژگی باعث شده دوربین های مداربسته تحت شبکه مزایای بی شماری داشته باشند از جمله، کیفیت بالای تصاویر ضبط شده، پهنای باند، امکان اتصال به اینترنت از طریق شبکه داخلی و نیز به صورت بی سیم، امکان کنترل از راه دور، استفاده از دستگاه ضبط NVR و ضبط از طریق شبکه، ارسال اطلاعات تصاویر با کمترین کابل و بهترین کیفیت، امکان ارسال اطلاعات به صورت کاملا بی سیم، امکان رمزگذاری ایمن، عدم تاثیر نویز در عملکرد دوربین، امکان انتقال برق و صدا همزمان با قابلیت POE و بسیاری قابلیت های دیگر که با پیشرفت دانش امنیتی موجب بالا رفتن کیفیت دوربین های تحت شبکه شده است.

البته، بزرگترین عیب این دوربین ها احتمال هک شدن و ناامنی در برابر حملات سایبری است که اطلاعات ضبط شده را تهدید می کند. همچنین، قیمت بالا و لزوم  داشتن دانش رسانه و آشنایی با اینترنت را نیز میتوان از جمله معایب این دوربین ها دانست.

انتخاب سیستم دوربین مداربسته بستگی به نوع کاربری و توان مالی کاربران دارد. استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه با قابلیت های بسیاری که دارند در صورت آموزش صحیح کار با این دوربین ها به کاربران در تامین امنیت و برآوردن نیاز نظارتی کاربران به مراتب بهتر از دوربین های آنالوگ است.

شما می توانید به منظور مشاوره تخصصی در زمینه انتخاب بهتر نوع سیستم امنیتی، تهیه و نصب انواع دوربین های مداربسته با کادر مجرب شرکت دید افزا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و موثر تیم پشتیبانی فنی شرکت دیدافزا بهره ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید