دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

اصطلاحات دوربین مداربسته (3)

تشخیص خودکار شماره پلاک

باز هم در خدمت شما هستیم با یکی دیگر از مقالات آموزشی سایت دیدافزا در رابطه با اصطلاحات و تکنولوژی های دوربین مداربسته . در این مقاله ما به بررسی یکی از جدیدترین و محبوب ترین امکانات دوربین مداربسته می پردازیم . با ما همراه شوید تا در مورد تشخیص خودکار شماره پلاک یا همان ANPR بیشتر بدانیم .

معرفی ANPR

کلمه ANPR کوتاه شده عبارت Automatic Number Plate Recognition که به معنی تشخیص خوکار شماره پلاک ، است . در حقیقت این تکنولوژی برای شرکت های ارائه دهنده آن بسیار سودآور بوده و در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته . تکنولوژی ANPR به طور کامل در محدوده دانش شرکت های دوربین مداربسته قرار دارد، اگرچه چندین اصطلاح و تکنولوژی جدید برای رقابت با آن وجود دارد.

تشخیص خودکار شماره پلاک

تشخیص خودکار شماره پلاک

ANPR در دوربین مداربسته شناسایی اتوماتیک شماره پلاک (ANPR) یک تکنولوژی است که از شناسایی کاراکترهای نوری بر روی تصاویر برای خواندن پلاک خودرو و ثبت آن استفاده می کند . تا اطلاعات مربوط به مکان خودرو مشخص شود. این سیستم توسط دوربین های مداربسته صورت می پذیرد. دوربین های اجرایی جاده ای یا دوربین هایی که به طور خاص برای این کار طراحی شده استفاده می شود. ANPR توسط نیروهای پلیس در سراسر جهان برای اهداف اجرای قانون استفاده می شود از جمله برای بررسی اینکه آیا وسیله ثبت شده مجوز دارد. همچنین برای جمع آوری عوارض الکترونیکی در مورد جاده های پرداخت هزینه استفاده می شود.و همچنین به عنوان یک روش فهرست بندی حرکات ترافیک، به عنوان مثال از طریق پلیس بزرگراه استفاده می شود.

این سیستم ها معمولا از نور مادون قرمز استفاده می کنند تا دوربین مداربسته بتواند تصویر را در هر زمانی از روز یا شب بگیرد.
فن آوری ANPR باید تغییرات پلاک  را از محل به مکان در نظر گرفته شده. نگرانی در مورد این سیستم ها درمورد حریم خصوصی دولت در ردیابی حرکات شهروندان میباشد.  منتقدان آن را به عنوان یک شکل از نظارت جمعی توصیف کرده اند.

هسته فناوری

اگر اسکن یک سند را در کامپیوتر خود ذخیره کنید و سپس آن را در یک پردازشگر کلمه باز کنید نمی توانید آن را به هیچ وجه ویرایش یا تغییر دهید. این به این دلیل است که یک بیت مپ (bit map) از هزاران پیکسل جداگانه تشکیل شده است. با این حال نرم افزار موجود است  که می توانند این گروه ها (پیکسل ها) را به صورت کاراکتر تبدیل کند. این تشخیص کاراکتر نوری (OCR) یا همان Optical character recognition است که هر گروه از پیکسل ها را اسکن می کند و برآورد می کند که آیا این می تواند یک حرف باشد یا جایگزین پیکسل ها با کد ASCII (کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات)   برای حرف یعنی آن را یک حرف تشخیص دهد.

به عنوان مثال، کد ASCII برای حروف کوچک “a” 01100001. بنابراین نرم افزار تمامی اسناد را اسکن می کند و یک صفحه از حروف را دقیقا مشابه آنچه که شما آنها را تایپ کرده اید ایجاد می کند که هر کدام می توانند ویرایش یا دستکاری شوند.

OCR تکنولوژی اساسی مورد استفاده در ANPR است و قابلیت ذخیره و مرتب سازی داده ها را فراهم می کند. دوربین های ANPR نیاز به نوع خاصی دارند و در بعضی پارامترهای مهم تنظیم می شوند که بعدا شرح داده می شود.

به عنوان مثال زمانی که یک وسیله نقلیه نزدیک دوربین مداربسته می شود یک سری عکس های فوری از آن گرفته می شود و آنها را در یک فایل ذخیره می کند. این عکس ها در مجموعه ی لیست مانند ذخیره می شود و برای هر لیست یک شناسه تعریف می شود این مجموعه از تصاویر با توجه به سرعت و موقعیت خودرو ادامه می یابد. لیست برای شباهت ها مورد بررسی قرار می گیرد و عکس هایی که واضح هستند انتخاب می شوند . این سیستم معمولا 10-15 عکس را اسکن و مقایسه می کند، 5 مورد آن حداقل برای دقت بالا محسوب می شود. توجه داشته باشید که این اصل نرم افزار است که ما توصیف می کنیم؛ بعضی از سیستم ها تنها یک تصویر را در یک موقعیت خاص می گیرند.

ANPR با تکیه بر داده های تصویر بزرگ و آموزش مدل های یادگیری عمیق، شامل ویژگی های زیر است:

تشخیص چند زبانه زبان انگلیسی، عربی، چینی، سیریلی، تایلندی و دیگر زبان ها را تشخیص می دهد
نرخ تشخیص بالا – ۹۵٪ -۹۸٪ با شماره صفحات عددی
تشخیص سریع – فرایند خواندن کامل طول می کشد حدود ۱۰۰ میلی ثانیه
تکنولوژی مقرون به صرفه – نسبت ارزش / عملکرد برجسته

 

ANPR خودکار یک راه حل ارزشمند برای برنامه های متعدد است از جمله:

اجرای ایمنی جاده، به طور خودکار نقض سرعت و نقض قرمز را به ثبت می نماید.
اجرای قانون، تأیید مجوز خودرو و ثبت نام هشدار اتوماتیک هنگامی که وسایل نقلیه ممنوعه از آن عبور می کنند فراهم می کند.
ارسال خودکار پلاک خودرو به پایگاه داده
کنترل ورود و خروج برای وسایل نقلیه مجاز.

تشخیص خودکار شماره پلاک

تشخیص خودکار شماره پلاک

خلاصه

ما در این مقاله به صورت کلی به توضیح تکنولوژی ANPR پرداختیم و از شرح برخی جزئیات فنی خودداری کردیم . این تکنولوژی کمک بسیار شایانی به توسعه سیستم حفاظتی و امنیتی شهری کرده است . پلیس و راهنمایی و رانندگی با استفاده از این تکنولوژی به راحتی می توانند تردد را در مسیر های مختلف کنترل کنند . از جمله کارایی این تکنولوژی شناسایی شماره پلاک و تشخیص سرعت ماشین ها و … است .

ANPR اصطلاح عمومی است که معمولا در انگلستان استفاده می شود اما اصطلاحات دیگر در سایر نقاط جهان رایج هستند. مانند؛ NPR (تشخیص شماره پلاک)، LPR (تشخیص مجوز پلاک).

 

در کنارتان هستیم (مشاوره رایگان)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید