دوربین مداربسته, سیستم های حفاظتی

آشنایی با دوربین‌های مداربسته با قابلیت ضبط صدا

دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا

با توجه به هدف افراد از نصب دوربین مداربسته در اماکن مختلف انتظاراتی فراتر از ضبط تصاویر از آن‌ها انتظار می‌رود. از جمله این انتظارات می‌توان به قابلیت ضبط صدا توسط دوربین مداربسته اشاره کرد.

اگر شما نیز جز دسته‌ای از افراد هستید که فکر می‌کنید داشتن تصاویر بدون صدا نمی‌تواند کمک چندانی بکند مطالب این مقاله را تا انتها دنبال کنید. چرا که در این مطلب قصد داریم تا دوربین‌های مداربسته با قابلیت ضبط صدا را به شما خواننده‌های عزیز مقاله‌های دید افزا معرفی کنیم.

قبل از هر چیزی باید بگوییم که در حالت کلی دوربین‌های مداربسته با قابلیت ضبط صدا در بازار وجود ندارند. بلکه برای این منظور از میکروفون‌های مخصوص این کار استفاده می‌کنند.

به این صورت که دستگاه شنود متناسب با دوربین‌ مداربسته‌ را باید خریداری کرده و بر روی آن نصب کنید.

البته در بازار ، دوربین‌ مدار بسته با قابلیت ضبط صدا  وجود دارد اما برای استفاده از آن‌ها برخی موارد و شرایط خاصی باید در نظر گرفته شود.

زیرا کارگذاشتن شنود در مکان‌های عمومی و حتی خانه شخصی کار غیر قانونی تلقی شده و افراد باید قبل از اقدام به چنین کاری مراحل اداری و قانونی را پشت سر بگذارند. در ادامه به بررسی تک تک این موضوع‌ها پرداخته خواهد شد.

دوربین های مداربسته مجهز به میکروفون و ضبط صدا

انواع میکروفون‌ها برای ضبط صدا در دوربین‌ مداربسته

گفته شد به منظور ضبط صدا و تصاویر به صورت همزمان احتیاج به نصب میکروفون بر روی دوربین مداربسته داریم. امروزه برای این کار انواع میکروفون‌های مختلفی وارد بازار شده‌اند. این وسیله با توجه به انتظاراتی که کاربران از آن دارند انتخاب می‌شوند. از جمله کاربردی‌ترین میکروفون‌ها عبارتند از:

  • میکروفون باکسی

یکی از بهترین انواع میکروفون‌ها نوع باکسی آن می‌باشد. چرا که این مدل هم از نظر قدرت ضبط صدا و هم از نظر کاربردی بسیار قوی بوده و برای نصب کردن آن فقط به یک پیچ و مهره نیاز است. البته ناگفته نماند که این میکروفون‌ها به دلیل مزایایی که دارند گران هستند.

  • میکروفون کپسولی

نوع دیگر از میکروفون‌های قابل نصب بر روی دوربین‌های مداربسته نوع کپسولی می‌باشند. در صورت مقایسه میکروفون‌های کپسولی با میکروفون‌های باکسی باید بگوییم که این نوع کمی ضعیف‌تر هستند. اما دارای ابعاد کوچکتری است که کاربر می‌تواند به صورت مخفی بدون اینکه کسی به وجود آن پی ببرد آن را بر روی دوربین خود نصب کند. همچنین این میکروفون‌ها به نسبت قیمت پایین‌ترین دارند.

 

ضبط صدا توسط دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین‌های مداربسته آنالوگ به دلیل ارزان بودن و قابلیت نصب آسانی که دارند همواره مورد توجه همگان بوده است. اگر شما نیز از کاربران دوربین آنالوگ هستید و امروزه قصد دارید تا آن‌ را به دستگاه شنود نیز مجهز کنید باید از میکروفون‌های باکسی استفاده کنید. با خرید این نوع از میکروفون‌ها و نصب آن بر روی دوربین مداربسته می‌توانید تصاویر و صداهای مربوط به آن را به طور همزمان دریافت کنید.

 

ضبط صدا توسط دوربین مداربسته تحت شبکه

اگر شما جز افرادی هستید که مکانی را به دوربین مداربسته تحت شبکه مجهز کرده‌اید و اکنون قصد دارید تا تصاویر را به همراه صدا در اختیار داشته باشید کار کمی پیچیده‌تر خواهد بود. چرا که اکثر دوربین‌های مداربسته تحت شبکه امکان خرید و نصب میکروفون را به همین سادگی‌ها ندارند. در چنین موقعیتی خرید دستگاه HVR توصیه می‌شود.

 

شرایط قانونی نصب دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا

مجهز کردن مکان‌های عمومی به قابلیت ضبط صدا از لحاظ قانونی صحیح نمی‌باشد. به طوری که اگر بدون داشتن اجازه نامه کتبی دست به چنین کاری بزنید در واقع مرتکب جرم شده‌اید. البته استفاده از این وسیله در محل سکونت از لحاظ قانونی مانعی ندارد. اما از نظر اخلاقی بهتر است تمامی اعضای خانواده از وجود چنین چیزی در خانه باخبر شوند. پس اگر قصد چنین کاری را دارید قبل از اقدام به آن بهتر است اجازه آن را به صورت کتبی بگیرید.

 

نکاتی که بهتر است قبل از مجهز کردن دوربین مداربسته به قابلیت ضبط صدا بدانید

علاوه بر تمامی موارد گفته شده یک سری نکات مهم و کاربردی در مورد مجهز کردن دوربین مداربسته به قابلیت ضبط وجود دارد.

مطلع شدن از این نکات می‌تواند برای شما مفید واقع شود. از جمله این موارد عبارتند از:

  • در حالت کلی میکروفون‌ها به صورت ۳۶۰ درجه طراحی می‌شوند. علت این کار به دلیل ضبط صدا به صورت همه جهته می‌باشد.
  • اگر قرار است روزی تصمیم به نصب میکروفون بر روی دوربین مداربسته خود بگیرید حتما در خرید دوربین دقت کنید.
    برای این منظور حتما دوربین شما باید دارای ورودی مخصوص برای کابل‌های ضبط صدا باشد.
  • حتما سعی کنید برای خرید به شرکت‌های معتبر رجوع کنید.
  • برای نصب شنود بر روی دوربین مداربسته از افراد متخصص این حوزه کمک بگیرید.

 

در این مقاله سعی شد تا تمامی نکات کلی و جامع در مورد ضبط همزمان تصاویر و صدا توسط دوربین مداربسته پرداخته شود. شما می‌توانید اطلاعات جامع و بیشتر را از کارشناسان و مشاوران شرکت دید افزا کسب کنید. برای این منظور با شماره تلفن ۹۱۰۷۷۰۸۸(۰۲۱) تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید